RecordsAll-Time ListsYearly ListsHistoryLinksResources FacebookAbout

Indoor Championship Weekend - 2016
How did the Michiganders do on Saturday? (Friday) (Sunday)

New Balance Indoors - NCAA D1 - NCAA D2 - USATF Indoors
 

New Balance Indoors

Saturday events (Friday):
Championship 60 heats*

H4: 3. Shae McClary 7.10nq (6.59)
H4: 6. Bailey Edwards 7.58nq (7.03)

H5: 8. Shane Harris 7.15nq (6.63)

Championship 200 heats
H2: 6. Zaqwon Powell 22.47nq
H6: 2. Khance Meyers 21.56Q STATE RECORD by 0.10!!

Championship 400 heats
H3: 3. Zaqwon Powell 49.19nq
H3: 4. David Alberdi 50.30nq
H5: 1. Montel Hood 48.41Q No. 2 MI history

Freshman 400
H6: 3. Kyle Martin 55.42
H7: 1. James Flournoy 52.34

EE Mile*
H1: 12. Anthony Giannobile 4:31.47 (4:13.65)

Championship 60 hurdles heats*
H2: 4. Sam Binkowski 8.22Q (7.63)

Championship Sprint Medley
H4: 2. Motor City 3:25.96 STATE RECORD by 0.52 (Miles Daniel, Bryce Pickett, De'Karyea Freeman 50.24, Cameron Cooper 1:51.15)

Championship Long Jump
23. Andre Welch 20-11.5

Championship Pentathlon
3. Zach Stadnika 3639 STATE RECORD by 116 pts!  (8.31, 21-3.25, 38-10.25, 6-4.25, 2:56.85)
7. Christopher Jackson 3344 No. 6 MI history (8.24, 19-2.5, 36-3, 5-10.5, 2:56.42)

(*55mH Jackson 7.64, Stadnika 7.72)

GIRLS

Championship 60 heats*
H5: 3. Sekayi Bracey 7.65Q (7.11)

Championship 200 heats
H3: 2. Taylor Manson 24.55nq

H6: 3. Jewel Davis 24.45nq
H6: 4. Chloe Abbott 25.16nq

Championship 400 heats
H2: 1. Taylor Manson 55.22nq

H3: 3. Chloe Abbott 56.09nq
H7: 2. Anna Jefferson 55.42nq
H9: 3. Jewel Davis 56.62nq

Freshman 400
H8: 1. Jada Sabir 59.13
H9: 2. Madison Eaton 60.03
H11: 4. Donae' Adams 58.93
H12: 4. Janae Barksdale 56.64 (4th overall)

EE Mile
H1: 1. Anne Forsyth 5:03.74 (4:44.65)
H1: 10. Emma Wilson 5:10.41 (4:50.01)

Championship 60 hurdles heats
H2: 3. Britten Bowen 8.73Q (8.11 =No. 5 MI history)
H3: 4. Micaiah Thomas 8.81Q (8.17 =No. 10 MI history)

Championship 4 x 200 heats
H2: 2. Motor City 1:39.08Q STATE RECORD by 1.41sec!!! (Anna Jefferson, Tamea McKelvy, Brianna Holloway 25.72, Janae Barksdale 24.61)
H5: 5. Ann Arbor Youth 1:43.40nq (Hailey Mayes, Britten Bowen, Jordyn Dresch 25.45, Torisa Johnson 25.07)

Championship 4xMile
H1: 5. Spirit of Pre 21:22.26 No. 10 in MI history (Jessi Larsons, Hannah Cummings, Gillian Walter, Regan Smith)

Championship Sprint Medley
H6: 3. Ann Arbor Youth 4:01.73 No 2 MI history (Britten Bowen, Jordyn Dresch, Haley Mayes 58.86, Alice Hill 2:09.39)

Championship Shot Put
13. Emily Meier 43-9.25

*Note: because NBIN is put on by awesome stat geeks, they provide FAT splits at 55m for 60m races (and 1500 splits in the mile, 3000 splits in the 2M)
 

NCAA D1 Indoors

Saturday results (Friday):
Hept - 8. Steven Bastien (Saline-Michigan) 5810 (6.95, 7.44/24-5, 12.11/39-8.75, 2.01/6-7, 8.36, 4.70/15-5, 2:41.98)
HJ - =7. Jailah Mason (Sterling Heights Stevenson-Morgan State) 5-11.25
PV - =7. Mackenzie Shell (Port Huron Northern-Oklahoma) 14-1.25
SP - 6. Brittany Mann (Detroit Country Day-Oregon) 56-8.5
60H - 2. Freddie Crittenden (Utica-Syracuse) 7.64
60H - 1. Cindy Ofili (Ann Arbor Huron-Michigan) 7.89 NATIONAL CHAMPION
400 - 7. Kyra Jefferson (Detroit Cass Tech-Florida) 52.28

200 - 2. Kyra Jefferson (Detroit Cass Tech-Florida) 22.83
3000 - 2. Erin Finn (West Bloomfield-Michigan) 9:04.40
4x400: 7. Florida 3:32.16 (Kyra Jefferson 51.47)

 

NCAA D2 Indoors
Saturday results (Friday):
Hept - 7. Tor'i Brooks (East Kentwood-Grand Valley) 5285 (7.17, 7.24/23-9, 13.21/43-4.25, 3.20/10-6, 2:46.31)
Hept - x. Andrew Mudd (Bay City Western-Saginaw Valley) DNF (7.33, 6.36/20-10.5, 11.99/39-4, nh)
60: 7. Angie Ritter (Frankenmuth-Gran Valley) 7.56
Mile - 1. Emily Oren (Hamilton-Hillsdale) 4:35.48 NATIONAL CHAMPION
Mile - 3. Gina Patterson (Macomb Lutheran North-Grand Valley) 4:45.03
800 - 3. Ethan Barnes (Caledonia-Grand Valley) 1:49.09
800 - 8. Taylor Stepanski (Alpena-Saginaw Valley)
2:13.13
3000 - 9. Bryce Bradley (Chelsea-Grand Valley) 8:26.83

3000 - 15. Wuoi Mach (Grand Rapids Christian-Grand Valley) 8:42.76
3000 - 1. Emily Oren (Hamilton-Hillsdale) 9:27.28 NATIONAL CHAMPION
3000 - 10. Gina Patterson (Macomb Lutheran North-Grand Valley) 9:44.67
3000 - 16. Molly Oren (Hamilton-Hillsdale) 9:50.13

60H: 8. Karrington Seals (North Farmington-Wayne State) 8.70
TJ - 9. Robert Tarpley (Lansing Everett-Saginaw Valley) 48-10
SP - 11. Emerald Joiner (Saginaw Hill-Saginaw Valley) 45-3.75
TJ - 7. Anna Fochesato (Ortonville Brandon-Saginaw Valley) 39-10
HJ - =8. Hunter Weeks (Homer-Grand Valley) 6-9
HJ -
x. Tor'i Brooks (East Kentwood-Grand Valley) nh
HJ - =6. Robert Atwater (Lincoln Park-Saginaw Valley) 6-9
SP - 2. Justin Dieck (Swartz Creek-Lake Superior State) 59-6.75
SP - 3. Chris Saikalis (Waterford Mott-Grand Valley) 59-4.25
4x400 - 9. Hillsdale 3:12.59 (White/IN, Etchemendy/WY, Chase/OH, Colby Clark/Stevensville)

 

USATF Indoors

Saturday results (Friday):
60H semi - 7. Candice Price (Ann Arbor Pioneer-unat) 8.20nq
60H semi - 5. Bridgette Owens (Southfield-Brooks) 8.08nq
800 - 5. Geena Gall (Grand Blanc-Brooks/TRE) 2:05.30
400 - 5. Kendall Baisden (Detroit Country Day-adidas) 52.90

1500 - 3. Amanda Eccleston (Tecumseh-Brooks) 4:10.42
PV - 4. Kristen Hixson (Remus Chippewa Hills-unat) 15-3 BEST EVER BY MICHIGANDER