| |
Michtrack - The original Internet home for Michigan high school track & field |
Not a pretty website. But it's free. * Sign up for the Michigan Track & Field email list! * Like us on facebook!
|
Michigan High School Girls Indoor 2009 Lists Featuring the best performers and performances from the Michigan indoor season. This list shows performances from ALL meets.
Note: I track down and list school affiliations here for information’s sake. No high schoolers in Michigan compete for their high schools prior to the first day of MHSAA-approved practice in the spring. In the relays, some clubs are listed in the “Mixed Schools” category if they have runners from a variety of schools, or if I don’t know of the team’s composition. If I think that all four members of a relay team attend the same school, I listed them by their school team, even though they were competing as a club. Corrections welcome; complaints not.
Oversized tracks: Following IAAF and USATF rules, marks set on oversized tracks in lap races are not eligible for records, and are kept in separate sub-lists because of the significant advantage runners on an oversized track have. Some organizations like the NCAA have used conversions for years to equalize this situation for championship qualifying purposes, but there is no conversion that has scientific validity, because of the variety of effects the radius of the turn has depending on the height and particularly the stride length of the runner in question.
Send corrections and meet results to: jeffhollobaugh@aol.com.
55 METERS 7.15# Jordan Clark (Southfield Lathrup)10 New York/Nat. Scholastic [60]............... 3/15/2009 7.18# Clark New York/Nat. Scholastic (s) [60].......... 3/14/2008 7.35 Noelle Bradley (Taylor Truman)12 Allendale/MITS..................................... 1/10/2009 7.37 Amanda Hollern (GR Catholic C)12 Allendale/MITS..................................... 2/21/2009 7.43 Ariel Holt (Forest Hills Northern)12 Allendale/MITS..................................... 2/21/2009 7.43 Bridgette Owens-Mitchell (Southfield)11 Merrillville/AAU Northern Ch.................. 2/22/2009 7.47 Allie Fox (St Johns)10 Allendale/MITS..................................... 1/17/2009 7.50 De’ja Wright (Salem)11 Allendale/MITS..................................... 1/10/2009 7.50 Rosalynd Green (Detroit Mumford)11 Findlay/HS Invite II............................... 3/ 7/2009 7.54 Shamarri Riddle (Flint Central)11 Allendale/MITS..................................... 1/10/2009 7.54 Krysten Fischer (Rockford)12 Allendale/MITS (h)................................ 1/17/2009
60 METERS 7.69 Christienne Linton (Romulus)12 Boston/Nike Indoor (h).......................... 3/15/2009 7.69 Jordan Clark (Southfield Lathrup)10 New York/Nat. Scholastic..................... 3/15/2009 7.70 Clark New York/Nat. Scholastic (s)................. 3/14/2008 7.71 Linton Lexington/Kentucky Inv......................... 2/21/2009 7.71 Linton Boston/Nike Indoor (s).......................... 3/15/2009 7.75 Clark Warren/MITS....................................... 1/16/2009 7.75 Linton Ann Arbor/MITS................................... 1/23/2009 7.75 Linton Lexington/Kentucky Inv (h).................... 2/21/2009 7.76 Dani Drayton (Troy)11 Warren/MITS....................................... 2/13/2009 7.90 Noelle Bradley (Taylor Truman)12 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 7.91 Amanda Hollern (GR Catholic C)12 Mt Pleasant/MITS Ch (s)....................... 2/28/2009 7.92 Nacole Black (Detroit Mumford)12 Ypsilanti/Huron Relays I (s)................... 3/28/2009 7.94 Kyra Jefferson (Detroit Cass Tech)9 Warren/MITS....................................... 2/13/2009 7.94 Shamarri Riddle (Flint Central)11 Mt Pleasant/MITS Ch (h)....................... 2/28/2009 7.94 Jewel Thomas (Southfield Lathrup) Ypsilanti/Huron Relays I (s)................... 3/28/2009 7.95 Diamond Harris (Det Southeastern)12 Warren/MITS....................................... 1/16/2009 7.95 Rosalynd Green (Detroit Mumford)11 Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009
200 METERS 24.61 Kendall Baisden (Bloomfield St Regis)8 New York/Nat. Scholastic..................... 3/15/2009 24.88 Baisden New York/Nat. Scholastic (h)................. 3/15/2009 25.29 Jordan Clark (Southfield Lathrup)10 New York/Nat. Scholastic (h)................. 3/15/2009 25.52 Kyra Jefferson (Detroit Cass Tech)9 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 25.80 Aisha Osborne (Detroit Mumford)12 Findlay/Oiler Inv................................... 2/13/2009 25.80 Dynasty McGee (Flint Southwestern)10 Bowling Green/Sid Sink Open................. 2/21/2009 26.13 Charlotte Cahill (North Farmington)12 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 26.21 Amelia Bannister (Albion)12 Hillsdale/MITS..................................... 1/22/2009 26.24 Nacole Black (Detroit Mumford)12 Warren/MITS........................................ 2/ 6/2009 26.32 Paige Patterson (Dearborn Divine C)8 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 Oversized Track: 26.02 Noriah Williams (Ypsilanti Lincoln)12 Lexington/Kentucky Inv......................... 2/21/2009 26.14 Noelle Bradley (Taylor Truman)12 Lexington/Kentucky Inv......................... 2/21/2009
300 METERS 43.26 Jordan Clark (Southfield Lathrup)10 London/Season Opener....................... 11/29/2008 43.53 Becky Adamcheck (Liv Stevenson)11 London/Season Opener....................... 11/29/2008 43.68 Melissa Groce (Belleville)12 London/Season Opener....................... 11/29/2008 43.86 Gabrielle Adams (Clintondale)12 Warren/Macomb County Ch.................. 3/19/2009 Oversized
Track: 41.22 Meg Bellino (Monroe St Mary)12 Allendale/MITS..................................... 1/10/2009 41.38 Aisha Osborne (Detroit Mumford)12 Allendale/MITS..................................... 1/10/2009 41.87 Dynasty McGee (Flint Southwestern)10 Allendale/MITS..................................... 1/10/2009 41.99 De’ja Wright (Salem)11 Allendale/MITS..................................... 1/10/2009
400 METERS 56.73 Kendall Baisden (Bloomfield St Regis)8 Findlay/HS Invite II............................... 3/ 7/2009 56.86 Aisha Osborne (Detroit Mumford)12 Findlay/HS Invite II............................... 3/ 7/2009 56.95 Baisden Ann Arbor/MITS................................... 1/29/2009 57.45 Dynasty McGee (Flint Southwestern)10 New York/Nat. Scholastic (h)................. 3/14/2009 58.70 Sydni Clark (Southfield)12 Ypsilanti/Holiday Classic..................... 12/28/2008 58.70 Meg Bellino (Monroe St Mary)12 Ypsilanti/MITS..................................... 1/15/2009 59.43 Amelia Bannister (Albion)12 East Lansing/MITS............................... 1/19/2009 60.16 Paige Patterson (Dear Divine Child)8 Warren/MITS........................................ 2/ 6/2009 60.21 DeDe Lofton (Detroit Mumford)11 Findlay/Oiler Opener............................ 12/ 6/2008 60.21 Emma Ordway (Middleville)12 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 60.40 Jerisha Tucker (Detroit Cass Tech)12 Ann Arbor/MITS................................... 1/29/2009 Oversized Track: 57.03 Aisha Osborne (Detroit Mumford)12 Akron/Rubber City Inv.......................... 2/21/2009 57.50 Dynasty McGee (Flint Southwestern)10 Allendale/GVSU Holiday Open.............. 12/12/2008 58.46 Meg Bellino (Monroe St Mary)12 Lexington/Kentucky Inv......................... 2/21/2009 59.55 Emma Breen (Rockford)12 Allendale/MITS..................................... 2/21/2009 59.57 Krysten Fischer (Rockford)12 Allendale/MITS..................................... 2/21/2009 59.68 Emma Ordway (Middleville)12 Allendale/MITS..................................... 1/17/2009 59.69 Noriah Williams (Ypsilanti Lincoln)12 Lexington/Kentucky Inv......................... 2/21/2009 59.89 Corrie Castro (Saline)12 Lexington/Kentucky Inv......................... 2/21/2009
600 METERS 1:34.91 Kendall Baisden (Bloomfield St Regis)8 Toronto/AO Relays................................ 2/ 8/2009 1:41.37 Sydni Clark (Southfield)12 London/Season Opener....................... 11/29/2008 1:42.71 Melissa Groce (Belleville)12 London/Season Opener....................... 11/29/2008 1:45.15 Kanaya Williams (Romulus)12 London/Season Opener....................... 11/29/2008 1:45.80 Autumn Cleverly (Anchor Bay) Warren/Macomb County Ch.................. 3/19/2009
800 METERS 2:16.95 Becca Addison (Grand Haven)12 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 2:20.04 Kate Carter (Saline)11 Ypsilanti/MITS..................................... 2/19/2009 2:20.50 Courtney Calka (Livonia Stevenson)12 Saginaw/MITS..................................... 2/11/2009 2:20.7 Amelia Bannister (Albion)12 East Lansing/MITS............................... 2/11/2009 2:20.9 Cara Cremeans (Jackson L Christi)12 East Lansing/MITS............................... 2/11/2009 2:21.27 Gabrielle Anzelone (Grand Blanc)10 Saginaw/MITS..................................... 2/11/2009 2:21.40 Melissa Groce (Belleville)12 Ypsilanti/Holiday Classic..................... 12/28/2008 2:21.50 Meg Weschler (Wyandotte)11 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 2:22.29 Jeriesha Tucker (Detroit Cass Tech)12 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 2:23.40 Vorri Sanders (Detroit Mumford)9 Findlay/HS Invite II............................... 3/ 7/2009 Oversized Track: 2:12.77 Becca Addison (Grand Haven)12 Allendale/MITS..................................... 2/21/2009 2:18.81 Vorri Zanders (Detroit Mumford)9 Akron/Rubber City Inv.......................... 2/21/2009 2:18.85 Gabrielle Anzelone (Grand Blanc)10 Allendale/MITS..................................... 2/21/2009 2:20.77 Alex Leptich (Saline)11 Allendale/MITS..................................... 2/21/2009 2:21.05 Courtney Calka (Livonia Stevenson)12 Allendale/MITS..................................... 2/21/2009 2:21.18 Anna Stassen (Dearborn)9 Lexington/Kentucky Inv......................... 2/21/2009 2:21.33 Meg Weschler (Wyandotte)11 Lexington/Kentucky Inv......................... 2/21/2009
1500 METERS 4:44.9# Alex Leptich (Saline)11 Mt Pleasant/MITS Ch [1600].................. 2/28/2009 4:46.2# Sara Kroll (Livonia Churchill)11 Mt Pleasant/MITS Ch [1600].................. 2/28/2009
1600 METERS 5:00.95+ Alex Leptich (Saline)11 Boston/Nike Indoor (5:02.67)................. 3/15/2009 5:03.29 Sara Kroll (Livonia Churchill)11 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 5:03.35 Leptich Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 5:04.0 Megan Goethals (Rochester)11 East Lansing/MITS............................... 2/11/2009 5:04.14 Gabrielle Anzelone (Grand Blanc)10 Ann Arbor/MITS................................... 1/29/2009 5:06.47 Courtney Calka (Livonia Stevenson)12 Ann Arbor/MITS................................... 1/29/2009 5:06.99 Katie Hoevert (Ann Arbor Pioneer) Ann Arbor/MITS................................... 1/29/2009 5:10.7 Megan Freeland (Parma Western)12 East Lansing/MITS............................... 2/11/2009 5:13.40 Grace Green (Troy)12 Warren/MITS....................................... 2/20/2009 5:13.70 Jennifer Snelgrove (Grand Ledge)11 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 5:13.98 Michele Morriset (Troy)11 Warren/MITS....................................... 2/20/2009 Oversized
Track: 5:08.43 Becca Addison (Grand Haven)12 Allendale/MITS..................................... 1/24/2009 5:11.30 Courtney Calka (Livonia Stevenson)12 Allendale/MITS..................................... 1/10/2009
3000 METERS 9:58.2# Megan Goethals (Rochester)11 Mt Pleasant/MITS Ch [3200].................. 2/28/2009 10:07.0# Gabrielle Anzelone (Grand Blanc)10 Mt Pleasant/MITS Ch [3200].................. 2/28/2009
3200 METERS 10:33.81 Megan Goethals (Rochester)11 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 10:45.92 Gabrielle Anzelone (Grand Blanc)10 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 10:50.72+ Michele Morriset (Troy)11 New York/Nat. Scholastic (10:54.51)...... 3/15/2009 10:54.83 Morriset Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 10:56.93 Goethals Ann Arbor/MITS................................... 1/29/2009 11:15.55 Courtney Calka (Livonia Stevenson)12 Saginaw/MITS..................................... 2/11/2009 11:16.38 Grace Green (Troy)12 Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 11:27.86 Alex Leptich (Saline)11 Ann Arbor/MITS................................... 1/29/2009 11:29.88+ Megan Freeland (Parma Western)12 Saginaw/MITS..................................... 2/11/2009 11:37.46 Kaitlyn Patterson (Cadillac)12 Saginaw/SVSU 2.................................. 3/18/2009 11:41.25 Sarah Drevon (Flint Powers) Saginaw/SVSU 2.................................. 3/18/2009 11:43.79 Annie-Norah Beverage (Ann Arbor H)10 Ann Arbor/MITS................................... 1/29/2009 Oversized
Track: 11:20.99 Michele Morriset (Troy)11 Allendale/MITS..................................... 2/21/2009
55 METER HURDLES 8.41 Bridgette Owens-Mitchell (Southfield)11 Merrillville/AAU Northern Ch.................. 2/22/2009 8.43 Christienne Linton (Romulus)12 Allendale/MITS..................................... 1/10/2009 8.93 Danielle Putterman (Rockford)12 Allendale/MITS (h)................................ 1/17/2009 8.93 Kellie Littlejohn (Detroit Mumford)10 Findlay/HS Invite II (h).......................... 3/ 7/2009 9.19 Erika Heston (Haslett)11 Allendale/MITS..................................... 2/21/2009 9.21 Katie Searles (Delton Kellogg)11 Allendale/MITS (h)................................ 1/24/2009 9.23 Jessi Craun (Hemlock)11 Allendale/MITS (h)................................ 1/24/2009 30-inch
hurdles
60 METER HURDLES 8.60 Christienne Linton (Romulus)12 Boston/Nike Indoor............................... 3/15/2009 8.61 Linton Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 8.64 Bridgette Owens-Mitchell (Southfield)11 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 8.66 Owens-Mitchell Boston/Nike Indoor............................... 3/15/2009 8.67 Linton Lexington/Kentucky Inv......................... 2/21/2009 8.67 Owens-Mitchell Warren/Oakland County Ch................... 3/18/2009 8.96 Jaelynn Pryor (Jackson)11 East Lansing/MSU-Playmakers large...... 3/24/2009 9.07 Chiara Allen (Lake Orion)11 Warren/Oakland County Ch................... 3/18/2009 9.24 Ariel Roberts (Ann Arbor Pioneer)12 Boston/Nike Indoor (pent)...................... 3/14/2009 9.28 Jillian Sledge (Flint Southwestern)11 Mt Pleasant/MITS Ch (s)....................... 2/28/2009 9.28 Sharonda Vesey (Romulus)12 Ypsilanti/Huron Relays I (s)................... 3/28/2009 9.38 Amanda Maher-Balduf (AA Pioneer)12 Mt Pleasant/MITS Ch (s)....................... 2/28/2009 9.48 Megan Clifford (Brighton)12 Ypsilanti/Early Bird Inv (h)..................... 3/14/2009 9.50 Kellie Littlejohn (Detroit Mumford)10 Mt Pleasant/MITS Ch (s)....................... 2/28/2009 9.50 Danielle Putterman (Rockford)12 Mt Pleasant/MITS Ch (s)....................... 2/28/2009
HIGH JUMP 5-9 Ariel Roberts (Ann Arbor Pioneer)12 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 5-8 Roberts Boston/Nike Indoor (pent)...................... 3/14/2009 5-8 Roberts Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 5-4 Alicia Weaver (Holt)? East Lansing/MITS............................... 1/19/2009 5-4 Andi Yancho (Grand Blanc)12 Albion/MITS......................................... 1/31/3009 5-4 Rachel Herald (Rockford)11 Allendale/MITS..................................... 2/21/2009 5-4 Dominique Corley (AA Pioneer)11 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 5-4 Jennifer Lane (Brighton)12 Ypsilanti/Early Bird Inv.......................... 3/14/2009 5-4 Molly Duda (Haslett)10 East Lansing/MSU-Playmakers large...... 3/24/2009 5-3 Beth Roach (Northville)10 Ypsilanti/Early Bird Inv.......................... 3/14/2009 5-2 Kayleigh Coulson (GR Catholic C)12 Allendale/MITS..................................... 1/10/2009 5-2 Corie Auger (Ortonville-Brandon)12 Ypsilanti/MITS..................................... 1/15/2009 5-2 Jalesia Johnson (Flint Carman-Ainsw) Warren/MITS........................................ 2/ 6/2009 5-2 McKenzie Majchrzak (Manistee)12 Allendale/MITS..................................... 2/21/2009 5-2 Rochelle Sandbrook (Ovid-Elsie) Saginaw/SVSU 3-4............................... 3/18/2009 5-2 Monique Nguyen (Troy) Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 5-2 Emily Quint (Livonia Franklin)11 Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009
POLE VAULT 12-8 Sarah Birkmeier (Rockford)11 Allendale/LMCU Challenge 1-2............... 3/24/2009 12-6 Birkmeier East Lansing/MITS............................... 2/11/2009 12-6 Birkmeier Allendale/LMCU Challenge 1-2 (!)........... 3/24/2009 12-3 Birkmeier Grand Rapids/MITS.............................. 1/27/2009 12-2.5 Birkmeier Boston/Nike Indoor............................... 3/15/2009 12-1 Birkmeier Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 12-0 Birkmeier Grand Rapids/MITS (!).......................... 1/27/2009 12-0 Birkmeier Grand Rapids/MITS............................... 2/ 3/2009 12-0 Birkmeier Grand Rapids/MITS.............................. 2/17/2009 12-0 Birkmeier Allendale/LMCU Challenge 1-2 (!)........... 3/24/2009 11-9 Richelle Kimble (Lowell)12 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 11-6 Christina Watson (Stockbridge)12 East Lansing/MSU-Playmakers small...... 3/25/2009 11-3 Amanda Impellizzeri (East Kentwood)12 Grand Rapids/MITS.............................. 2/17/2009 11-0 Kassie Powell (Durand)12 Grand Rapids/MITS.............................. 1/27/2009 10-9 Christine Kolenbrander (Hudsonville)12 Grand Rapids/MITS.............................. 2/17/2009 10-9 Kiley Tobel (Walled Lake Western)12 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 10-9 Lindsay Stidham (Midland Dow)12 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 10-6 Jessica Pizzini (Macomb Dakota)12 Warren/MITS....................................... 1/16/2009 10-6 Tori Wesley (Marine City)10 Findlay/HS Meet.................................. 1/24/2009 10-6 Kelly Morrisey (GR West Catholic)11 Grand Rapids/MITS............................... 2/ 3/2009 10-6 Carlie Morris (East Grand Rapids) Grand Rapids/MITS.............................. 1/27/2009 10-6 Kelsey Hinz (Macomb Dakota)12 Warren/MITS....................................... 2/20/2009 10-6 Katelyn Shelar (Novi)11 Warren/MITS....................................... 2/20/2009 10-6 Violet Whitney (Ann Arbor Pioneer)12 Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 10-6 Emily Quint (Livonia Franklin)11 Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 10-6 Liz Nagle (Walled Lake Western)10 Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009
LONG JUMP 18-9.25 Christienne Linton (Romulus)12 Boston/Nike Indoor............................... 3/15/2009 18-8.5 Linton Allendale/MITS..................................... 1/10/2009 18-5.25 Linton Toronto/York Xmas Open..................... 12/ 6/2008 18-5 Linton Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 18-2.5 Noelle Bradley (Taylor Truman)12 Ypsilanti/Holiday Classic..................... 12/28/2008 18-1.25 Arielle Roberts (Ann Arbor Pioneer)12 Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 17-11.25 Mona Avervuolle (Fruitport-FIN)12 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 17-2 Chanel Payne (Westland Glenn)12 Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 16-10.75 Emma Breen (Rockford)12 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 16-10 Caitlyn Ramirez (Stevensville Lakes)12 Allendale/MITS..................................... 2/21/2009 16-10 Charlotte Cahill (North Farmington)12 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 16-9 Ciara Donaldson (Taylor Truman)11 Lexington/Kentucky Inv......................... 2/21/2009 16-8 Dynasty McGee (Flint Southwestern)10 Saginaw/MITS..................................... 2/11/2009
TRIPLE JUMP 37-0 Dynasty McGee (Flint Southwestern)10 Saginaw/MITS..................................... 1/21/2009 36-8 McGee Saginaw/MITS..................................... 1/21/2009 36-5 McGee Saginaw/MITS..................................... 1/21/2009 35-0 McGee Saginaw/Open..................................... 1/16/2009 34-9.5 McGee Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 34-9.5 McGee New York/Nat. Scholastic..................... 3/15/2009 33-4.25 Caitlyn Ramirez (Stevensville Lakesh)12......................................... Mt Pleasant/MITS Ch 2/28/2009 32-10 Jessica Smith (Comstock Park)12 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 31-10 Nicole Urdahl (Carleton-Airport)10 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 31-0 Sara Ryan (Ann Arbor Pioneer)? Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 30-10.5 Karen Gallardo (Saline)11 Ann Arbor/MITS................................... 2/16/2009 30-8.25 Sherry Wan (Ann Arbor Pioneer)9 Ann Arbor/MITS................................... 1/29/2009 30-3 Chelsea Henderson (Ludington)12 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 30-2 Rachel Nyberg (Saline)11 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 28-4.25 Christina Tamer (Ann Arbor Pioneer)? Ann Arbor/MITS................................... 2/16/2009
SHOT PUT 40-11.75 Alysha Johnson (Walled Lake W)11 Merrillville/AAU Northern....................... 2/22/2009 40-8 Sam Cormier (Frankenmuth)11 Saginaw/MITS..................................... 2/11/2009 39-11 Whitney Turner (Okemos)11 East Lansing/MSU-Playmakers large...... 3/24/2009 39-6 Samantha Lockhart (Lansing Sexton)12 Allendale/MITS..................................... 2/21/2009 39-4.5 Kyla Walworth (Holt)10 East Lansing/MSU-Playmakers large...... 3/24/2009 39-1 Kelsey Prena (Walled Lake Central)12 East Lansing/MITS............................... 1/19/2009 39-0 Tonia Pratt (Michigan Center)10 Hillsdale/Inman Relays......................... 3/26/2009 38-3 Hallie Louch (Corunna) East Lansing/MSU-Playmakers small...... 3/25/2009 37-9 Sara Schunter (Flushing)12 Mt Pleasant/CMU 1-2........................... 3/19/2009 37-5.5 Chelsea.Gilbert (Grosse Pt South)12 Warren/Macomb County Ch.................. 3/19/2009
DISCUS 118-11 Samantha Lockhart (Lansing Sexton)12 Allendale/MITS..................................... 2/21/2009 107-8 Lockhart Allendale/MITS (!)................................. 2/21/2009 106-6 Lockhart Allendale/MITS (!)................................. 2/21/2009 104-2 Lockhart Allendale/MITS (!)................................. 2/21/2009 100-7 Katrina Christiansen (Kent City)11 Allendale/MITS..................................... 2/21/2009
20lb WEIGHT 45-5 Shana Flanary (Carleton-Airport)10 East Lansing/MITS............................... 1/19/2009 45-3 Flanary Ada/ONU Elite Meet.............................. 1/ 3/2008 45-0 Flanary East Lansing/MITS (!)........................... 1/19/2009 44-10.5 Flanary Ann Arbor/MITS................................... 1/29/2009 44-9.5 Flanary Ann Arbor/MITS................................... 2/16/2009 44-3 Flanary East Lansing/MITS (!)........................... 1/19/2009 44-1 Flanary East Lansing/MITS............................... 2/11/2009 44-0 Flanary East Lansing/MITS (!)........................... 1/19/2009 43-11.25 Flanary Ada/ONU Elite Meet (!).......................... 1/ 3/2008 43-7 Flanary Allendale/MITS..................................... 1/17/2009 39-1.5 Kayla Brindley (Ogemaw Heights)12 Mt Pleasant/MITS................................ 2/17/2009 36-10 Lauren Steinhurst (Ogemaw Heights)11 East Lansing/MITS............................... 2/11/2009 34-7 Chelsea Henderson (Ludington)12 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 33-5.25 Nina DeJonge (Saline)12 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 31-3 Patricia Beshay (Ann Arbor Pioneer)12 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 28-8 Kari Prena (Walled Lake Central)12 East Lansing/MITS............................... 1/19/2009 28-5.5 Haley Russell (Leroy Pine River)10 Mt Pleasant/MITS................................ 1/20/2009 27-9 Tola Masha (Ann Arbor Pioneer)12 Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 26-8 Brooke Pleger (Saline)11 Ann Arbor/MITS................................... 1/29/2009
PENTATHLON 3617 Ariel Roberts (Ann Arbor Pioneer)12 Boston/Nike Indoor............................... 3/14/2009 (9.24, 5-8, 32-2.25, 17-9.75, 2:31.89) 2703 Kellie Littlejohn (Detroit Mumford)10 New York/Nat. Scholastic..................... 3/14/2009 (9.50, 4-7, 24-6.5, 15-1.25, 2:40.82) 2274’ Richelle Kimble (Lowell)12 Allendale/GVSU Holiday Open.............. 12/11/2008 (10.65, 4-6, 23-9.5, 15-3.5, 2:58.66 ot) 2106 Bre Bellingar (St Johns)12 Merrillville/AAU Northern....................... 2/20/2009 (10.45 55m, 4-3.5, 23-5.25, 14-7.75, 2:53.67)
4 x 200 RELAY 1:42.93 Detroit Mumford New York/Nat. Scholastic (h)................. 3/14/2009 1:45.41 Ypsilanti Lincoln Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 1:46.48 Ann Arbor Pioneer Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 1:47.11 Saline Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 1:50.04 Ypsilanti Ypsilanti/Huron Relays II....................... 3/27/2009 1:50.07 Detroit Cass Tech Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 1:51.00 Lansing Waverly East Lansing/MSU-Playmakers large...... 3/24/2009 1:51.63 Flint Southwestern Ypsilanti/Huron Relays II....................... 3/27/2009 1:51.66 Lansing Sexton Ypsilanti/Huron Relays II....................... 3/27/2009 Mixed Teams: 1:43.05 Swift TC (mixed) Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 1:44.03 Michigan Accelerators (mixed) Ypsilanti/MITS..................................... 1/15/2009 1:45.79 TDP Elite (mixed) Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 1:46.58 Bouser (mixed) Warren/MITS....................................... 2/13/2009 1:46.78 ADTF (mixed) Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 Oversized
Track: 1:44.36 Michigan Accelerators (mixed) Allendale/MITS..................................... 1/10/2009 1:45.56 ADTF (mixed) Allendale/MITS..................................... 2/21/2009
4 x 400 RELAY 3:57.45 Detroit Mumford New York/Nat. Scholastic..................... 3/15/2009 3:58.99 Detroit Mumford New York/Nat. Scholastic (h)................. 3/13/2009 4:00.50 Romulus Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 4:03.92 Ann Arbor Pioneer Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 4:05.37 Ypsilanti Lincoln Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 4:10.98 Flint Southwestern Ypsilanti/Huron Relays II....................... 3/27/2009 4:11.54 Saline Ann Arbor/MITS................................... 2/16/2009 4:13.10 Detroit Cass Tech Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 4:14.50 Northville Ypsilanti/Early Bird Inv.......................... 3/14/2009 4:16.14 Troy Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 4:19.81 Chelsea Ypsilanti/Huron Relays II....................... 3/27/2009 Mixed Teams: 3:58.81 Michigan Accelerators (mixed) Ann Arbor/MITS................................... 2/16/2009 4:01.3 Drive Phase (mixed) East Lansing/MITS............................... 2/11/2009 4:02.32 Swift TC (mixed) Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 4:05.2 ADTF (mixed) East Lansing/MITS............................... 2/11/2009 4:08.89 Maximum Output (mixed) Findlay/HS Invite II............................... 3/ 7/2009 Oversized Track: 3:53.95 Michigan Accelerators (mixed) Lexington/Kentucky Inv......................... 2/21/2009
4 x 800 RELAY 9:35.06 Detroit Mumford Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 9:40.62 Troy Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 9:49.00 Ann Arbor Pioneer Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 10:07.0 Williamston East Lansing/MSU-Playmakers small...... 3/25/2009 10:07.34 Brighton Ypsilanti/Early Bird Inv.......................... 3/14/2009 10:07.82 East Kentwood Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 10:08.16 Pinckney Ypsilanti/Early Bird Inv.......................... 3/14/2009 10:13.16 Rockford Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 10:15.05 Saline Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 10:19.0 Traverse City Central East Lansing/MSU-Playmakers large...... 3/24/2009 Mixed Teams: 9:46.30 Michigan Accelerators (mixed) Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 9:55.77 Jackson TC (mixed) Ann Arbor/MITS................................... 1/29/2009 Oversized
Track: 9:46.79 Michigan Accelerators (mixed) Lexington/Kentucky Inv......................... 2/21/2009
4 x MILE 21:19.47 Troy New York/National Scholastic................ 3/14/2009 22:43.32 Troy B New York/National Scholastic................ 3/14/2009
1000 SPRINT MEDLEY 2:32.7 Ypsilanti Lincoln Adrian/Shamrock Inv............................ 3/16/2009 2:34.3 Ann Arbor Pioneer Adrian/Shamrock Inv............................ 3/16/2009 2:38.7 Tecumseh Adrian/Shamrock Inv............................ 3/16/2009
1200 SPRINT MEDLEY 3:02.43 Ann Arbor Pioneer Ypsilanti/Early Bird Inv.......................... 3/14/2009 3:03.40 Saline Ypsilanti/Early Bird Inv.......................... 3/14/2009 3:08.31 Brighton Ypsilanti/Early Bird Inv.......................... 3/14/2009 3:08.8 Adrian Hillsdale/Inman Relays......................... 3/26/2009
1600 SPRINT MEDLEY 4:13.56 Detroit Mumford New York/Nat. Scholastic..................... 3/13/2009 4:17.72 Detroit Mumford Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 4:18.33 Livonia Stevenson Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 4:19.50 Chelsea Ypsilanti/Huron Relays II....................... 3/27/2009 4:19.53 Saline Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 4:20.66 Flint Southwestern Ypsilanti/Huron Relays II....................... 3/27/2009 4:23.51 Detroit Cass Tech Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 4:27.18 Ann Arbor Pioneer Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 4:29.53 Hartland Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 4:31.07 Oxford Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 4:31.12 Livonia Franklin Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009
DISTANCE MEDLEY 12:27.28 Troy New York/Nat. Scholastic..................... 3/13/2009 12:40.82 Saline Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 12:43.32 Troy Warren/Oakland County Ch................... 3/18/2009 12:52.3 Troy East Lansing/MITS............................... 2/11/2009 12:56.40 Ann Arbor Pioneer Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 13:08.89 East Kentwood Ann Arbor/MITS................................... 2/16/2009 13:13.07 Pinckney Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 13:26.39 Monroe Ypsilanti/Huron Relays I........................ 3/28/2009 Mixed Teams: 12:29.30 The Crossroads (mixed) Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 12:43.86 Runnin’ Gear (mixed) Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 13:13.13 PRBWC2 (mixed?) Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 13;18.99 Frontline Racing (mixed?) Mt Pleasant/MITS Ch........................... 2/28/2009 Oversized Track: 12:10.97 The Crossroads (mixed?) Allendale/MITS..................................... 2/21/2009 12:37.98 Yort (mixed?) Allendale/MITS..................................... 2/21/2009 12:48.51 PRBWC2 (mixed?) Allendale/MITS..................................... 2/21/2009
|
|
|
|