Michigan High School Girls Indoor 2000 Lists
Featuring the best performers and
performances from the Michigan indoor season. This list shows performances from
ALL meets.
Note: I track down and list school
affiliations here for information’s sake. No high schoolers in Michigan compete
for their high schools prior to the first day of MHSAA-approved practice in the
spring.
50
METERS
6.93 Cynthia
Freeman (East Kentwood)12 Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
6.99 Freeman Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
6.99 Chavonne
Evans (Muskegon Reeths-Puffer)11 Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
7.07 Taneishia
Price (Coloma)10 Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
7.10 Stephanie
Thompson (East Kentwood) Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
7.15 Evans Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
7.16 Anna
Levanduski (Wyoming Rogers) Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
7.16 Magan
Fellows (Jenison) Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
7.16 Camille
Johnson (White Cloud) Allendale/Grand
Valley CD............................................. 3/21/2000
7.17 Fellows Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
--
7.18 Danika
Gumbs (Owosso) Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
7.20 Sarah
Harrelson (Suttons Bay) Allendale/Grand
Valley CD............................................. 3/21/2000
7.22 Watson
(Allendale) Allendale/Grand
Valley CD (h)........................................ 3/21/2000
7.24 JoAnn
Rushdan (Saginaw Hill) Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
7.31 Thomas
(Lansing Everett) Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
7.33 Lauren
Richardson (Comstock Park) Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
7.36 Christina
O’Campo (Central Montcalm) Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
7.39 Sarah
Bodybyl (Grand Rapids South Christian) Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
7.40 Nicole
Spears (Constantine) Allendale/Grand
Valley CD............................................. 3/21/2000
7.43 Mary
Tice (Montague) Allendale/Grand
Valley CD (h)........................................ 3/21/2000
7.45 Emily
Newell (Reed City) Allendale/Grand
Valley CD (h)........................................ 3/21/2000
7.45 Nicole
Shepard (Wyoming Rogers) Allendale/Grand
Valley CD (h)........................................ 3/21/2000
7.45 Teasha
Smith (Allegan) Allendale/Grand
Valley CD (h)........................................ 3/21/2000
Hand-timed:
6.9 April
Saxton (Dowagiac)12 Grand
Rapids/Circuit..................................................... 2/
1/2000
6.9 Saxton Grand
Rapids/Circuit.................................................... 2/15/2000
6.9 Lauren Richardson
(Comstock Park) Grand
Rapids/Circuit.................................................... 2/15/2000
7.0 Saxton Grand
Rapids/Circuit (h)................................................ 1/18/2000
7.0 Saxton Grand
Rapids/Circuit.................................................... 1/18/2000
7.1 Richardson Grand
Rapids/Circuit..................................................... 2/
1/2000
7.1 Christy Watkin
() Grand
Rapids/Circuit (h)................................................ 2/15/2000
7.1 Richardson Grand
Rapids/Circuit (h)................................................ 2/15/2000
7.1 Saxton Grand
Rapids/Circuit (h)................................................ 2/15/2000
--
7.2 Tasha Compton
() Grand
Rapids/Circuit (h)................................................ 1/18/2000
7.2 Tessa Holman
(Coopersville)11 Grand
Rapids/Circuit.................................................... 2/15/2000
55 METERS
7.15 Tiarra Jones
(Detroit Cass Tech)12 Hillside/Youth
National Indoor Inv (h)............................... 2/
5/2000
7.16 Jones Hillside/Youth
National Indoor Inv.................................... 2/
5/2000
7.21 Melanie
Williams (Southfield)12 Hillside/Youth
National Indoor Inv.................................... 2/
5/2000
7.27 Crystal Lee
(Detroit Cass Tech)11 Merrillville/AAU
Youth Nationals..................................... 2/27/2000
7.28 Ariss Seals
(Detroit Cass Tech)9 Hillside/Youth
National Indoor Inv.................................... 2/
5/2000
7.29 Williams Hillside/Youth
National Indoor Inv (h)............................... 2/
5/2000
7.35 Lee Merrillville/AAU
Youth Nationals (h)................................. 2/26/2000
7.37 Katrice Walton
(Detroit Cass Tech)10 Hillside/Youth
National Indoor Inv.................................... 2/
5/2000
7.38 Seals Hillside/Youth
National Indoor Inv (h)............................... 2/
5/2000
7.41 Shelitha Alston
(Flint Southwestern)12 Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
7.45 Ebony Jenkins
(Detroit Cass Tech) Merrillville/AAU
Youth Nationals (h)................................. 2/26/2000
--
7.47 Jennifer Lawson
(Detroit Renaissance)11 Hillside/Youth
National Indoor Inv (h)............................... 2/
5/2000
7.47 Tia Smedley
(Battle Creek Pennfield) Merrillville/AAU
Youth Nationals..................................... 2/27/2000
7.55 JoAnn Rushdan
(Saginaw Hill)10 Saginaw/SVSU
Division I.............................................. 3/23/2000
7.59 Karla Marshall
(Detroit Cass Tech)11 Hillside/Youth
National Indoor Inv.................................... 2/
5/2000
7.59 Natia Powell
(Ypsilanti)12 Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
7.59 Lisa Daubert
(Hemlock)12 Saginaw/SVSU
Division III & IV..................................... 3/23/2000
7.60 Jamie Fluegge
(Cass City) Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
7.63 Mariangela
Mosley (AA Pioneer)12 Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
7.64 Tinea Bolton
(Flint Hamady) Saginaw/SVSU
Division III & IV..................................... 3/23/2000
7.64 Sheena
Loving (Flint Southwestern)9 Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
7.65 Monica Olivett
(Grand Ledge) Saginaw/SVSU
Division I.............................................. 3/23/2000
7.65 Cheryl
Green (Ann Arbor Pioneer) Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
7.68 Kylie
Kayga (Ortonville Brandon) Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
7.69 Fallon Jenkins
(Detroit Renaissance)9 Hillside/Youth
National Indoor Inv.................................... 2/
5/2000
7.71 Lindsay
Haremski (Freeland) Saginaw/SVSU
Inv III................................................... 4/21/2000
7.74 Patrice
Andre (Ortonville Brandon) Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
7.78 Terrica Loving
() Saginaw/Circuit............................................................ 1/26/2000
7.78 Danika Gumbs
(Owosso) Saginaw/SVSU
Division I.............................................. 3/23/2000
7.79 Elizabeth
Beck (Fenton) Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
7.80 Latiera
Williams (Midland) Saginaw/SVSU
Division I.............................................. 3/23/2000
7.82 Leia Langhoff
(Midland) Saginaw/SVSU
Division I.............................................. 3/23/2000
7.84 Angela
Cattelino (Manistique) Marquette/Superior
Dome C (h)...................................... 4/18/2000
7.84 Tamnya
Jones (Bridgeport) Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
Hand-timed:
7.0 Tiarra
Jones (Detroit Cass Tech)12 Warren/Circuit............................................................. 1/28/2000
7.0 Crystal Lee
(Detroit Cass Tech) Albion/Circuit
(h).......................................................... 2/19/2000
7.0 Lee Albion/Circuit
(s).......................................................... 2/19/2000
7.0 Lee Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000
7.1 Teneisha Price
(Benton Harbor)10 Albion/Circuit
(h).......................................................... 2/19/2000
7.1 Alicia Hooper
(Jackson) Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
7.2 Shelitha Alston
(Flint Southwestern)12 Ann
Arbor/Circuit (s)..................................................... 1/28/2000
7.2 Erin Anderson
(Detroit Renaissance)11 Warren/Circuit............................................................. 1/28/2000
7.2 Hooper Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000
7.2 Hooper Ann
Arbor/Wolverine Inv (h)........................................... 3/30/2000
7.2 Hooper Ann
Arbor/Wolverine Inv (s)........................................... 3/30/2000
7.2 Margell Jackson
(Detroit Northwestern)10 Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
--
7.3 Ariss Seals
(Detroit Cass Tech)9 Warren/Circuit............................................................. 1/ 7/2000
7.3 Tia Smedley
(Battle Creek Pennfield) Hillsdale/Circuit............................................................ 1/25/2000
7.3 Ebony Jenkins
(Detroit Cass Tech)12 Albion/Circuit
(s).......................................................... 2/19/2000
7.3 April Saxton
(Dowagiac)12 Albion/Circuit
(h).......................................................... 2/19/2000
7.3 A. Hampton
(unat) Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
7.3 Andrea Goudreau
(South Lyon) Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
7.4 Karla Marshall
(Detroit Cass Tech)11 Warren/Circuit............................................................. 1/ 7/2000
7.4 Venice Jones
(Ann Arbor Pioneer)11 Ann
Arbor/Circuit (s)..................................................... 1/28/2000
7.4 Robin Glaspie
(Grass Lake) Hillsdale/Circuit............................................................ 1/25/2000
7.4 Elisha Blythe
(Detroit Mumford)10 Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
7.4 Amber Walker
(Detroit Northwestern)11 Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
7.4 Brionna Watson
(Livonia Ladywood) Ann
Arbor/Wolverine Inv (h)........................................... 3/30/2000
7.5 Sherry Green
(Ann Arbor Pioneer)10 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 1/28/2000
7.5 Katie Thomas
(Ann Arbor Greenhills)12 Hillsdale/Circuit............................................................ 1/25/2000
7.5 Yolanda Riggs
(Detroit Cass Tech) Hillsdale/Circuit
(s)....................................................... 1/25/2000
7.5 Andrea Mosher
(Fenton)10 Warren/Circuit............................................................. 1/28/2000
7.5 Audrey Graham
(Battle Creek Lakeview) Albion/Circuit
(s)........................................................... 2/
4/2000
7.5 Adrienne Potter
(Concord)11 Albion/Circuit
(s).......................................................... 2/19/2000
7.5 Jasmine
Monticello (Sterling Heights Stevenson) Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
7.5 Brooke Robinson
(Belleville)11 Hillsdale/Circuit............................................................ 3/
2/2000
7.5 Robin Glaspie
(Grass Lake) Hillsdale/Circuit............................................................ 3/
2/2000
7.6 Sheena Loving
(Flint Southwestern)9 Ann
Arbor/Circuit (s)..................................................... 1/28/2000
7.6 Natalie Cahill
(Sault Ste Marie) Sault
Ste Marie/Circuit (h)............................................. 1/26/2000
7.6 Kaleena Carter
(Ypsilanti)11 Albion/Circuit
(h)........................................................... 2/
4/2000
7.6 Christy Watkin
() Albion/Circuit
(s).......................................................... 2/19/2000
7.6 Jana Sarno
(Coldwater) Albion/Circuit
(s).......................................................... 2/19/2000
7.6 Tujuana
Shinholster (Detroit Mumford)11 Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
7.6 Brown (Willow
Run) Ann
Arbor/Wolverine Inv (h)........................................... 3/30/2000
7.6 Hall
(Ypsilanti) Ann
Arbor/Wolverine Inv (h)........................................... 3/30/2000
Timing
Irregularity:
6.9 Alicia
Hooper (Jackson) Albion/Circuit
(s).......................................................... 2/12/2000
7.3 Tanesha Neely
(Jackson) Albion/Circuit
(s).......................................................... 2/12/2000
60 METERS
7.60 Tiarra Jones
(Detroit Cass Tech)12 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
7.63 Melanie
Williams (Southfield)12 New
York/National Scholastic (h)................................... 3/11/2000
7.64 Jones Bloomington/Nike
Indoor Classic.................................... 3/12/2000
7.69 Williams New
York/National Scholastic (s)................................... 3/12/2000
7.71 Jones Bloomington/Nike
Indoor Classic (s)............................... 3/12/2000
7.73 Jones Ann
Arbor/State Champs (s).......................................... 3/15/2000
7.78 Jones Windsor/BMJ
(s)........................................................... 3/
4/2000
7.78 Williams Windsor/BMJ
(s)........................................................... 3/
4/2000
7.78 Williams Windsor/BMJ............................................................... 3/
4/2000
7.79 Jones Bloomington/Nike
Indoor Classic (h)............................... 3/12/2000
--
7.86 Crystal Lee
(Detroit Cass Tech)11 Ann
Arbor/State Champs (h).......................................... 3/15/2000
7.88 Karla Marshall
(Detroit Cass Tech)11 Ann
Arbor/State Champs (h).......................................... 3/15/2000
7.88 Ariss Seals
(Detroit Cass Tech)9 Ann
Arbor/State Champs (s).......................................... 3/15/2000
7.93 Katrice Walton
(Detroit Cass Tech)10 Ann
Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/24/2000
7.95 Taylor
Washington (Southfield)10 Ann
Arbor/State Champs (h).......................................... 3/15/2000
7.95 Marquita
Tedford (Detroit Central)10 Ann
Arbor/State Champs (h).......................................... 3/15/2000
7.95 Erin Anderson
(Detroit Renaissance)11 Ann
Arbor/State Champs (s).......................................... 3/15/2000
7.95 Alicia Hooper
(Jackson)9 Ann
Arbor/State Champs (s).......................................... 3/15/2000
7.96 Shelitha Alston
(Flint Southwestern)12 Ann
Arbor/State Champs (h).......................................... 3/15/2000
7.99 Eboni Jenkins
(Detroit Cass Tech)12 Ann
Arbor/State Champs (s).......................................... 3/15/2000
8.08 Lela Nelson
(Detroit Mumford)11 East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
8.09 Teneishia Price
(Coloma)10 Ann
Arbor/State Champs (h).......................................... 3/15/2000
8.10 Yolanda Riggs
(Detroit Cass Tech) Windsor/Xmas
Open (h).............................................. 12/18/1999
8.10 Monica Oiivett
(Grand Ledge)12 East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
8.16 Jessica Jones
() Windsor/BMJ
(h)........................................................... 3/
4/2000
8.23 Robin Glaspie
(Grass Lake)10 Windsor/Legion
Open.................................................... 1/
9/2000
8.23 Sherry Green
(Ann Arbor Pioneer)10 Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/24/2000
8.23 Shanna Loving
() Ann
Arbor/State Champs (h).......................................... 3/15/2000
8.24 Natia Powell
(Ypsilanti)12 Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/24/2000
8.26 Margell Jackson
() Ann
Arbor/State Champs (s).......................................... 3/15/2000
8.34 Joyie Estes
(Lansing Sexton) East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
8.35 Joanna Grandas
(Dearborn Edsel Ford) Ann
Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/24/2000
8.37 Kaleena Carter
(Ypsilanti)11 Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/24/2000
8.37 Larisa Ray
(Lansing Sexton)12 Ann
Arbor/State Champs (h).......................................... 3/15/2000
8.37 Tamika
Catchings (Benton Harbor) East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
8.39 Adrian Potter
(Concord)11 Ann
Arbor/State Champs (s).......................................... 3/15/2000
8.41 Shaonna Perrin
() Windsor/BMJ
(h)........................................................... 3/
4/2000
8.42 April Saxton
(Dowagiac)12 Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/24/2000
Hand-timed:
7.6 Melanie
Williams (Southfield)12 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
7.6 Ariss Seals
(Detroit Cass Tech)9 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
7.7 Karla Marshall
(Detroit Cass Tech)11 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
7.7 Williams Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/11/2000
7.7 Williams Ann
Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/11/2000
7.7 Tiarra Jones
(Detroit Cass Tech)12 Ann
Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/11/2000
7.7 Katrice Walton
(Detroit Cass Tech)10 Ann
Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/11/2000
7.8 Seals Ann
Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/11/2000
7.8 Jones Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/11/2000
7.8 Erin Anderson
(Detroit Renaissance)11 Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
--
7.9 Shelitha Alston
(Flint Southwestern)12 Ann
Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/11/2000
7.9 LaTasha Jollet
() Ann
Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/11/2000
7.9 Eboni Jenkins
(Detroit Cass Tech)12 Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/11/2000
7.9 Brianna Watson
(Livonia Ladywood) Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/11/2000
8.0 Angela Nurse
(Ann Arbor Pioneer)10 Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/11/2000
8.0 Sherry Green
(Ann Arbor Pioneer)10 Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/11/2000
8.1 Lisa Daubert
(Hemlock) Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
8.1 Katie Thomas
(Ann Arbor Greenhills)12 Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/11/2000
8.3 Sheena Loving
(Flint Southwestern)9 Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/11/2000
8.3 Larisa Ray
(Lansing Sexton) Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
8.4 Camille Johnson
() Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
8.4 Adrienne Potter
(Concord)11 Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
8.4 Trisha Kenny () Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
8.4 Maria Durham () Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/11/2000
8.4 Brittany Ionita
(Midland) Mt
Pleasant/Circuit (h)................................................... 3/
1/2000
8.4 Heather Pung () Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
8.5 Stephanie Snook
() Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
8.5 April Saxton
(Dowagiac) Ann
Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/11/2000
8.5 Tiffany Ofili
(Ypsilanti) Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/11/2000
8.5 Natalie Cahill
(Sault Ste Marie) Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
8.5 Amy Wainwright
() Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
8.5 Toni Bartolo () Mt
Pleasant/Circuit (h)................................................... 3/
1/2000
8.5 Charlotte
Lawson () Mt
Pleasant/Circuit (h)................................................... 3/
1/2000
8.6 Katie Lamie () Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
8.6 Lakerica Brooks
(Ypsilanti) Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/11/2000
8.6 Angela
Mikkelsen (Livonia Stevenson) Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/11/2000
8.6 Sarah Topp () Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/11/2000
8.6 Lydia
Prusinowski (Dearborn Divine Child) Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/11/2000
8.6 Lindsay Marek
() Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/11/2000
8.6 Dominique Jones
(Ypsilanti) Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/11/2000
200 METERS
24.77 Melanie Williams
(Southfield)12 New
York/National Scholastic (h)................................... 3/11/2000
25.00 Katrice Walton
(Detroit Cass Tech)10 Windsor/BMJ............................................................... 3/
4/2000
25.07 Williams Windsor/BMJ............................................................... 3/
4/2000
25.14 Williams Hillside/Youth
National Indoor Inv.................................... 2/
5/2000
25.15 Tiarra Jones
(Detroit Cass Tech)12 Bloomington/Nike
Indoor Classic.................................... 3/12/2000
25.30 Jones Hillside/Youth
National Indoor Inv.................................... 2/
5/2000
25.38 Jones Bloomington/Nike
Indoor Classic (h)............................... 3/11/2000
25.44 Walton Bloomington/Nike
Indoor Classic (h)............................... 3/11/2000
25.51 Williams Hillside/Youth
National Indoor Inv (h)............................... 2/
5/2000
25.54 Walton Hillside/Youth
National Indoor Inv.................................... 2/
5/2000
--
25.83 Jennifer Lawson
(Detroit Renaissance)11 Windsor/BMJ............................................................... 3/
4/2000
26.34 Shelitha Alston
(Flint Southwestern)12 Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
26.40 Julia
Redd (Detroit Dominican)12 Bowling
Green/Sink Open.............................................. 2/26/2000
26.45 Venice
Jones (Ann Arbor Pioneer)11 Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
26.65 Lela Nelson
(Detroit Mumford)11 Bowling
Green/Sink Open.............................................. 2/26/2000
26.68 Amber Walker
(Detroit Northwestern)11 Bloomington/Nike
Indoor Classic (h)............................... 3/11/2000
26.73 Crystal Lee
(Detroit Cass Tech) Merrillville/AAU
Youth Nationals..................................... 2/27/2000
26.84 Andrea
Cunningham (Flint Southwestern) Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
26.95 Lela
Nelson (Detroit Mumford) Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
26.96 Andrea Mosher
(Fenton)10 Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
27.02 Ariss
Seals (Detroit Cass Tech)9 Hillside/Youth
National Indoor Inv.................................... 2/
5/2000
27.02 Marquita McGowan
() Bowling
Green/Sink Open.............................................. 2/26/2000
27.08 Erin Anderson
(Detroit Renaissance) Bloomington/Nike
Indoor Classic (h)............................... 3/11/2000
27.13 Eboni Jenkins
(Detroit Cass Tech)12 Merrillville/AAU
Youth Nationals (h)................................. 2/26/2000
27.18 Fallon Jenkins
(Detroit Renaissance)9 Windsor/BMJ............................................................... 3/
4/2000
27.23 Cheryl
Green (Ann Arbor Pioneer)10 Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
27.56 Elisha Blythe () Bowling
Green/Sink Open.............................................. 2/26/2000
27.67 Yolanda Riggs () Merrillville/AAU
Youth Nationals (h)................................. 2/26/2000
27.82 Tujuana
Shinholster (Detroit Mumford) Bowling
Green/Sink Open.............................................. 2/26/2000
27.86 Tamnya
Jones (Bridgeport) Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
27.87 Karla Marshall
(Detroit Cass Tech) Hillside/Youth
National Indoor Inv (h)............................... 2/
5/2000
27.90 Watson
(Allendale) Allendale/Grand
Valley CD............................................. 3/21/2000
27.97 April Saxton
(Dowagiac)12 Merrillville/AAU
Youth Nationals (h)................................. 2/26/2000
28.00 Ebony
Jones (Coloma) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
28.05 Chavonne
Evans (Muskegon Reeths-Puffer) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
28.21 Dana
Johnston (Ortonville Brandon) Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
28.21 Jennifer
Tuttle (Ortonville Brandon) Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
28.21 Melissa
Ferguson (Freeland) Saginaw/SVSU
Inv III................................................... 4/21/2000
Hand-timed:
26.6 Merili Mosley (Ann Arbor
Pioneer)12 Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
26.8# Jennifer Lawson
(Detroit Renaissance)11 Bloomington/Nike
Indoor Classic (400) (h)....................... 3/11/2000
26.8 Sherry Green
(Ann Arbor Pioneer)10 Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
27.6 Candice Davis
(Ann Arbor Pioneer)9 Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
300 YARDS
39.3 Audrey Graham
(Battle Creek Lakeview) Albion/Circuit................................................................ 2/
4/2000
39.3 Joanna Grandas
(Dearborn Edsel Ford) Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000
39.5 April Saxton
(Dowagiac)12 Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000
39.8 Teneishia Price
(Benton Harbor)10 Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000
40.7 Jennifer
Johnson () Albion/Circuit................................................................ 2/
4/2000
40.7 Katie Simmons
(Plainwell) Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000
40.8 Andrea Mosher
(Fenton)10 Albion/Circuit................................................................ 2/
4/2000
40.9 Saxton Albion/Circuit................................................................ 2/
4/2000
41.4 Alicia Hooper
(Jackson) Albion/Circuit................................................................ 2/
4/2000
41.5 Corinthia
Wilson (Jackson) Albion/Circuit................................................................ 2/
4/2000
41.5 Christy Watkin
() Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000
41.7 Adrienne Potter
(Concord)11 Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000
41.7 Jacqueline Odom
() Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000
300
METERS
39.84 Melanie Williams
(Southfield)12 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
39.93 Katrice Walton
(Detroit Cass Tech)10 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
40.22 Williams Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
40.48 Jennifer Lawson
(Detroit Renaissance)11 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
41.25 Julia Redd
(Detroit Dominican)12 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
41.50 Lawson Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
41.59 Tiffany Hall
(Ann Arbor Pioneer)12 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
41.74 Walton Windsor/Legion
Open.................................................... 1/
9/2000
41.92 Lawson Toronto/Track
Classic................................................... 1/29/2000
41.96 Joanne Grandas
(Dearborn Edsel Ford)12 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
--
42.39 Amber Walker
(Detroit Northwestern)11 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
42.40 Andrea Mosher
(Fenton)10 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
42.64 Lindsay Bond
(Southfield)11 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
43.22 Maya Cadwell
(Detroit Cass Tech)12 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
43.23 Marquita McGowan
(Detroit DePorres)11 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
43.38 Brooke Robinson
(Belleville)11 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
43.56 Teneishia Price
(Benton Harbor)10 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
43.84 Jessica Jones () Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
43.96 Fallon Jenkins
(Detroit Renaissance)9 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
44.33 Kimleeta Davis (Detroit
Mumford)9 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
44.78 Samira Shah
(Detroit Northern) Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
44.84 Trisha Kenny
(Hemlock) Saginaw/Circuit............................................................ 2/16/2000
44.99 Julia Stevenson
() Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
45.13 Jennifer Harrold
(Ann Arbor Pioneer)10 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
45.23 Candice Davis
(Ann Arbor Pioneer)9 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
45.26 Clarissa
Codrington (Ann Arbor Pioneer)10 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
45.33 Robin Glaspie
(Grass Lake)10 Windsor/Legion
Open.................................................... 1/
9/2000
45.34 Amanda Lyon () Saginaw/Circuit............................................................ 1/26/2000
45.38 Devakie Hinton
() Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
45.39 Rachel Eyler
(Ann Arbor Pioneer)10 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
45.42 Sheena Loving
(Flint Southwestern)9 Saginaw/Circuit............................................................ 2/16/2000
45.52 Alexis Evans
(Ann Arbor Pioneer)12 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
45.79 Trulia Ackins
(Detroit Mumford)12 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
46.10 Angela Nurse
(Ann Arbor Pioneer)10 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
Hand-timed:
40.6 Katrice
Walton (Detroit Cass Tech)10 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
41.1 Julia Redd
(Detroit Dominican)12 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
41.8# Jennifer Lawson
(Detroit Renaissance)11 Bloomington/Nike
Indoor Classic (400) (h)....................... 3/11/2000
42.2 Redd Warren/Circuit.............................................................. 2/
4/2000
42.4 Amber Walker
(Detroit Northwestern)11 Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
42.8 Tiarra Jones
(Detroit Cass Tech) Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
43.2 Marquita
McGowan (Detroit DePorres)11 Warren/Circuit.............................................................. 2/
4/2000
43.2# Redd Bloomington/Nike
Indoor Classic (400) (h)....................... 3/11/2000
43.4 McGowan Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
43.5 Jones Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
--
43.6 Joanna Grandas
(Dearborn Edsel Ford) Warren/Circuit.............................................................. 2/
4/2000
43.6 Andrea Mosher
(Fenton)10 Hillsdale/Circuit............................................................ 3/
2/2000
43.8 Kimleeta Davis
(Detroit Mumford)9 Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
43.8 Brooke Robinson
(Belleville)11 Hillsdale/Circuit............................................................ 3/
2/2000
43.8 Sherry Green
(Ann Arbor Pioneer) Hillsdale/Circuit............................................................ 3/
2/2000
43.9 Jessica Jones
() Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
44.0 Chris
Kutchinski (Ann Arbor Pioneer) Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
44.1 Corinthia
Wilson (Jackson) Hillsdale/Circuit............................................................ 3/
2/2000
44.2 Carolyn
Wineland () Hillsdale/Circuit............................................................ 1/25/2000
44.2 Yolanda Riggs
() Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
44.2 Margell Jackson
() Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
44.3 Tijuana
Shinholster (Detroit Mumford)11 Warren/Circuit.............................................................. 2/
4/2000
44.4 Rachel Jones
(Plymouth Salem)12 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
44.4 Larisa Ray
(Lansing Sexton) Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
44.5 Jenny
Tschirhart (Holly) Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
44.5 Venice Jones
(Ann Arbor Pioneer) Hillsdale/Circuit............................................................ 3/
2/2000
44.6 Adrian Potter
(Concord)11 Hillsdale/Circuit............................................................ 1/25/2000
44.6 Ashley Patten
(Lake Orion)10 Warren/Circuit.............................................................. 2/
4/2000
44.8 C. McCardy () Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
44.8 Christina
Willis () Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
44.9 Jennifer
Harrold (Ann Arbor Pioneer)10 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
44.9 April Saxton
(Dowagiac)12 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
45.0 Alexandra
Marshall (Farmington Hills Mercy)9 Warren/Circuit............................................................. 1/14/2000
45.2 Ariss Seals
(Detroit Cass Tech)9 Warren/Circuit............................................................. 1/14/2000
45.2 Wanda Tippit () Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
45.4 Samira Shah
(Detroit Northern) Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
45.7 Clarissa
Codrington (Ann Arbor Pioneer)10 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
400 METERS
59.20 Julia Redd
(Detroit Dominican)12 Bowling
Green/Sink Open (h)......................................... 2/26/2000
59.29 Andrea
Mosher (Fenton)10 Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
59.32 Redd Saginaw/SVSU
Inv III................................................... 4/21/2000
59.34 Jennifer Lawson
(Detroit Renaissance)11 Bloomington/Nike
Indoor Classic (h)............................... 3/11/2000
59.56 Redd Bloomington/Nike
Indoor Classic (h)............................... 3/11/2000
59.72 Chris
Kutchinski (Ann Arbor Pioneer)11 Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
59.99 Katrice Walton
(Detroit Cass Tech)10 Windsor/Xmas
Open................................................... 12/18/1999
60.22 Mia Cadwell
(Detroit Cass Tech)12 Windsor/Xmas
Open................................................... 12/18/1999
60.22 Tiffany
Hall (Ann Arbor Pioneer)12 Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
60.44 Jenny
Kulchar (Burton Atherton) Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
--
60.51 Ashley Adams
(Flint Southwestern) Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
60.60 Marquita McGowan
(Detroit DePorres) Bowling
Green/Sink Open (h)......................................... 2/26/2000
61.44 Sheena Loving (Flint
Southwestern)9 Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
61.77 Ashley
Cunningham (Flint Southwestern) Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
62.15 Taneishia
Price (Coloma) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
62.32 Natia
Powell (Ypsilanti)12 Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
62.41 Jessica Jones () Windsor/BMJ............................................................... 3/
4/2000
62.71 Emily
Hughes (Traverse City Central) Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
62.78 Januale Bennett
(Niles) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
62.86 Lauren Dozier () Hillside/Youth
National Indoor Inv (h)............................... 2/
5/2000
63.09 Ashley Carroll
(Flint Powers) Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
63.30 Kim
Wierenga (Wyoming Rogers) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
63.34 Clarissa
Codrington (Ann Arbor Pioneer)10 Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
63.39 Emily
Hamcibadner (Saginaw Nouvel) Saginaw/SVSU
Division III & IV..................................... 3/23/2000
63.43 Ashley
Thomas (Jenison) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
63.94 Janae Bridges
(Ypsilanti)10 Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
64.16 Trulia
Ackins (Detroit Mumford) Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
64.21 Shortorah
Amos (Saginaw Hill) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
64.37 Candice
Mulder (East Kentwood) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
64.64 Kristy
Barry (Bay City Western) Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
64.74 Terilyn VanOrder
(Maple Valley) Saginaw/SVSU
Division III & IV..................................... 3/23/2000
64.89 Chisa Osiah
(Detroit Cass Tech)11 Windsor/Xmas
Open................................................... 12/18/1999
64.89 Michelle
Borek (Marlette) Saginaw/SVSU
Inv III................................................... 4/21/2000
Hand-timed:
60.6 Joanne
Grandas (Dearborn Edsel Ford) Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
61.0# Ashley Patten
(Lake Orion)10 Ann
Arbor/State Champs (600)....................................... 3/15/2000
62.2 Corinthian
Wilson (Jackson) Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
62.3 Erica
Helmila (Marquette) Marquette/Superior
Dome AB......................................... 4/17/2000
62.5 Jennifer
Harrold (Ann Arbor Pioneer) Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
62.6 Angela Nurse
(Ann Arbor Pioneer) Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
63.8 Autumn Hicks
(Plymouth Salem)11 Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
64.9 Carey (Livonia
Ladywood) Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
500 METERS
1:17.9# Ashley Patten
(Lake Orion)10 Ann
Arbor/State Champs (600)....................................... 3/15/2000
1:19.6# Maya Cadwell
(Detroit Cass Tech)12 Ann
Arbor/State Champs (600)....................................... 3/15/2000
600 YARDS
1:28.9 Ashley Patten
(Lake Orion)10 Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000
600 METERS
1:35.01 Ashley Patten
(Lake Orion)10 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
1:35.7 Patten East
Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
1:37.84 Maya Cadwell
(Detroit Cass Tech)12 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
1:37.8 Patten Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
1:40.0 Aimee Keenan
(Rockford)11 East
Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
1:40.16 Connie Mallinson
(Milford) Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
1:40.47 Rachel Eyler (Ann
Arbor Pioneer)10 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
1:41.0 Cadwell Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
1:41.3 Julia Redd
(Detroit Dominican)12 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 1/28/2000
1:41.8 Keenan Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 1/28/2000
1:41.8 Lauren Dozier
(Detroit Cass Tech)11 Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
--
1:42.5 Nora Colligan
(Rockford)12 East
Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
1:42.7 Kelly Sampson
(Detroit Bates Academy)7 East
Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
1:42.9 Chris Moore
(Forest Hills Northern) East
Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
1:43.0 Corinthia Wilson
(Jackson) Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
1:43.6 Jennifer
Tschirhart (Holly) Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
1:43.8 Jennifer Price
(Battle Creek Lakeview) Hillsdale/Circuit............................................................ 3/
2/2000
1:44.0 Juanita Thomas
(Detroit Cass Tech)12 Hillsdale/Circuit............................................................ 1/25/2000
1:44.0 Caryn Waterson
(Benzie Central)12 Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
1:44.24 Ashley Adam
(Flint Southwestern)11 Saginaw/Circuit............................................................ 2/16/2000
1:44.2 Clarissa
Codrington (Ann Arbor Pioneer)10 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
1:44.3 Jessica Jones () East
Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
1:44.4 Kalin Toedebusch
(Rockford) East
Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
1:44.7 Shannon Vesey () Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
1:44.8 Amy Hatfield
(Saline)12 Hillsdale/Circuit............................................................ 3/
2/2000
1:45.5 Kelsey
Toedebusch (Rockford)9 East
Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
1:45.62 Rachel Uchman
(Clarkston) Saginaw/Circuit............................................................ 2/16/2000
1:45.8 Emily Blakeslee
(Rockford)12 East
Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
1:46.1 Linsey Blaisdell
(Rockford)11 East
Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
1:46.8 Laura Brocktus
() Hillsdale/Circuit............................................................ 3/
2/2000
1:47.0 Chisa Osiah
(Detroit Cass Tech) Hillsdale/Circuit............................................................ 1/25/2000
1:47.1 Erin Webster
(Dearborn Divine Child)9 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 1/28/2000
1:47.5 Sierra Tate () Warren/Circuit............................................................. 1/14/2000
1:47.6 Erika Flannery
(Perry)12 Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
800 METERS
2:21.4 Ashley Patten
(Lake Orion)10 Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
2:22.13 Maya Cadwell
(Detroit Cass Tech)12 Bloomington/Nike
Indoor Classic.................................... 3/12/2000
2:23.62 Chris
Moore (Rockford) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
2:23.69 Kelly Sampson
(Detroit Bates Academy)7 Bloomington/Nike
Indoor Classic.................................... 3/12/2000
2:23.8 Patten Warren/Circuit............................................................. 1/28/2000
2:25.08 Cadwell Hillside/Youth
National Indoor Inv.................................... 2/
5/2000
2:25.34 Myra Markey
(Freeland) Saginaw/SVSU
Inv III................................................... 4/21/2000
2:25.9 Sampson Windsor/Xmas
Youth.................................................. 12/18/1999
2:26.40 Markey Saginaw/SVSU
Division III & IV..................................... 3/23/2000
2:26.83 Cadwell Windsor/Xmas
Open................................................... 12/18/1999
--
2:27.26 Elise Lewis (Traverse
City Central) Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
2:27.37 Amy Jordan
(Tawas) Saginaw/SVSU
Division III & IV..................................... 3/23/2000
2:27.54 Lauren Dozier
(Detroit Cass Tech)11 Hillside/Youth
National Indoor Inv.................................... 2/
5/2000
2:27.81 Renae
Sobie (Rockford) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
2:27.8 Emily
Anderson (Marquette)11 Marquette/Superior
Dome AB......................................... 4/17/2000
2:28.21 Stephanie
Patterson (Mayville) Saginaw/SVSU
Inv III................................................... 4/21/2000
2:28.28 Jody
Woerle (Mt Pleasant) Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
2:28.37 Shannon Vesey
(Detroit King)11 Bloomington/Nike
Indoor Classic.................................... 3/12/2000
2:28.85 Jenny Quirk
(Traverse City Central) Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
2:28.94 Chelsea
Loomis (Traverse City West) Saginaw/SVSU
Division I.............................................. 3/23/2000
2:29.13 Brittany Gregory
(Traverse City West) Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
2:29.32 Erika
Flannery (Perry)12 Bloomington/Nike
Indoor Classic.................................... 3/12/2000
2:30.56 Juanita Thomas
(Detroit Cass Tech)12 Merrillville/AAU
Youth Nationals..................................... 2/27/2000
2:30.76 Ashley Adams
(Flint Southwestern) Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
2:30.95 Jackie
Smith (Burton Atherton) Saginaw/SVSU
Inv III................................................... 4/21/2000
2:31.33 Aimee
Keenan (Rockford) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
2:31.41 Heidi
Johnson (Ludington) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
2:31.43 Jessica Kraft
(Ogemaw Heights) Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
2:31.82 Andrea Galer
(Flushing) Saginaw/SVSU
Division I.............................................. 3/23/2000
2:32.13 Sarah
Clery-Kronack (Central Montcalm) Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
2:32.32 Chelsea Knight
(Ypsilanti)12 Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
2:32.6 Heidi Saunders
(Plainwell) Hillsdale/Circuit............................................................ 1/25/2000
2:33.28 Claudia Sell (Ann
Arbor Pioneer) Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
2:33.2 A.
Wrobelewski () Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
2:33.97 Molly Millar
(Bangor Glenn) Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
1000
METERS
3:07.0# Linsey Blaisdell
(Rockford)11 Ann
Arbor/State Champs (1600)..................................... 3/15/2000
3:09.5 Chelsea Knight
(Ypsilanti)12 Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
3:10.5# Emily Blakeslee
(Rockford)12 Bloomington/Nike
Indoor Classic (2M)............................. 3/12/2000
3:11.3 Rachel Eyler
(Ann Arbor Pioneer)10 Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
3:14.4 Webster
(Dearborn Divine Child) Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
3:17.3 Diana Simison
(Ann Arbor Pioneer) Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
3:17.6 Diana Martin
(Brighton)12 Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
3:21.0 Michelle Paul
(Gladstone)12 Sault
Ste Marie/Circuit.................................................. 1/26/2000
3:21.2# Jamie Krzyminski
(Corunna)12 East
Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
3:22.0 Rhea Agostini
(Pinckney)12 Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
1500 METERS
4:52.9# Emily
Blakeslee (Rockford)12 Bloomington/Nike
Indoor Classic (2M)............................. 3/12/2000
5:07.78 Kelly Sampson
(Detroit Bates Academy)7 Merrillville/AAU
Youth Nationals..................................... 2/27/2000
5:10.1# Katie Touran
(Petoskey) Ann
Arbor/State Champs (1600)..................................... 3/15/2000
5:12.67 Cassidy Edwards
(Glen Lake)7 Merrillville/AAU
Youth Nationals..................................... 2/27/2000
5:14.03 Sampson Windsor/BMJ............................................................... 3/
4/2000
5:19.16 Sampson Windsor/Xmas
Open................................................... 12/18/1999
(5:20)
1600 METERS
5:00.06 Linsey Blaisdell
(Rockford)11 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
5:03.04 Jamie
Krzyminski (Corunna)12 Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
5:04.5 Kalin Toedebusch
(Rockford)11 Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
5:04.6 Emily Blakeslee
(Rockford)12 Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
5:04.9 Blaisdell Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
5:05.9 Melissa Miller
(Portland)12 Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
5:06.0 Toedebusch Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
5:06.0 Blaisdell Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
5:07.6 Blakeslee Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
5:08.18 Krzyminski East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
--
5:12.1 Nora Colligan
(Rockford)12 Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
5:15.4 Krista O'Dell
(Escanaba)12 Marquette/Superior
Dome AB......................................... 4/17/2000
5:17.67 Katie
Kramer (Milford)9 Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
5:17.89 Myra Markey
(Freeland) Saginaw/SVSU
Inv III................................................... 4/21/2000
5:17.8 Emily Anderson
(Marquette)11 Marquette/Superior
Dome AB......................................... 4/17/2000
5:19.84 Kelsey Toedebusch
(Rockford)9 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
5:20.0 Katie
Anderson (Marquette)11 Marquette/Superior
Dome AB......................................... 4/17/2000
5:21.11 Emily Damuth
(Saginaw Heritage) Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
5:21.75 Rachel
Eyler (Ann Arbor Pioneer)11 Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
5:23.10 Katie Danyko
(Sterling Heights Stevenson)10 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
5:24.10 Melanie Batey
(Davison) Saginaw/SVSU
Division I.............................................. 3/23/2000
5:24.30 Kalli Williams
(Dexter)9 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
5:24.85 Stephanie
Patterson (Mayville) Saginaw/SVSU
Inv III................................................... 4/21/2000
5:26.32 Brittany Ballard
(Midland)10 Saginaw/SVSU
Division I.............................................. 3/23/2000
5:26.28 Marne Smiley
(Sterling Heights Stevenson)12 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
5:26.69 Chase
Edwards (Glen Lake)9 Allendale/Grand
Valley CD............................................. 3/21/2000
5:27.75 Chelsea Loomis
(Traverse City West)11 Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
5:28.26 Erin Geldhoff
(Troy)9 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
5:28.7 Mandi
Long (Menominee) Marquette/Superior
Dome AB......................................... 4/17/2000
5:29.00 Chris
Moore (Forest Hills Northern) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
5:29.42 Jeannie Seckinger
(Richland Gull Lake)12 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
5:30.17 Jessica Kraft
(Ogemaw Heights)11 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
5:30.70 Becky
Witkop (Traverse City Central) Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
5:30.7 Teresa
Bongiovanni (Romeo)10 Ypsilanti/Huron
River Relays......................................... 3/18/2000
5:30.95 Abigail Nelkie
(Ogemaw Heights)11 East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
2000
METERS
6:36.4# Emily Blakeslee (Rockford)12 Bloomington/Nike
Indoor Classic (2M)............................. 3/12/2000
6:46.7# Jamie Krzyminski
(Corunna)12 East
Lansing/Circuit (3200)............................................ 2/22/2000
7:02.4# Jordan Hartmann
(Rockford) Bloomington/Nike
Indoor Classic (2M)............................. 3/12/2000
7:06.7# Marne Smiley
(Sterling Heights Stevenson)12 Bloomington/Nike
Indoor Classic (2M)............................. 3/12/2000
3000 METERS
10:09.5# Emily Blakeslee
(Rockford)12 Bloomington/Nike
Indoor Classic (2M)............................. 3/12/2000
10:10.1# Kalin Toedebusch
(Rockford)11 Ann
Arbor/State Champs (3200)..................................... 3/15/2000
10:12.1# Jamie Krzyminski
(Corunna)12 East
Lansing/Circuit (3200)............................................ 2/22/2000
10:15.3# Krzyminski Ann
Arbor/State Champs (3200)..................................... 3/15/2000
10:15.3# Blakeslee Ann
Arbor/State Champs (3200)..................................... 3/15/2000
10:40.4# Katie Danyko
(Sterling Heights Stevenson)10 Bloomington/Nike
Indoor Classic (2M)............................. 3/12/2000
10:42.6# Jordan Hartmann
(Rockford)12 Bloomington/Nike
Indoor Classic (2M)............................. 3/12/2000
10:47.8# Marne Smiley
(Sterling Heights Stevenson)12 Bloomington/Nike
Indoor Classic (2M)............................. 3/12/2000
11:05.98 Cassidy Edwards
() Merrillville/AAU
Youth Nationals..................................... 2/27/2000
11:08.24 Kelly Sampson
(Detroit Bates Academy)7 Hillside/Youth
National Indoor Inv.................................... 2/
5/2000
11:39.52 Natasha Luppov
(Ann Arbor Tappan)8 Merrillville/AAU
Youth Nationals..................................... 2/27/2000
3200 METERS
10:46.25 Kalin Toedebusch
(Rockford)11 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
10:47.59+ Emily Blakeslee
(Rockford)12 Bloomington/Nike
Indoor Classic (10:51.36)..................... 3/12/2000
10:47.64 Jamie Krzyminski (Corunna)12 Saginaw/SVSU Inv II.................................................... 4/21/2000
10:49.6 Linsey Blaisdell
(Rockford)11 East
Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
10:49.8 Toedebusch East
Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
10:50.4 Krzyminski East
Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
10:51.4 Blakeslee East
Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
10:52.12 Krzyminski Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
10:53.42 Blakeslee Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
10:59.82 Krzyminski East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
--
11:22.09+ Katie Danyko
(Sterling Heights Stevenson)10 Bloomington/Nike
Indoor Classic (11:22.09)..................... 3/12/2000
11:22.26+ Jordan Hartmann
(Rockford)12 Bloomington/Nike
Indoor Classic (11:26.24)..................... 3/12/2000
11:24.5 Marne Smiley
(Sterling Heights Stevenson)12 Hillsdale/Circuit............................................................ 3/
2/2000
11:25.1 Nora Colligan
(Rockford)12 Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
11:26.91 Krista O'Dell
(Escanaba)12 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
11:32.21 Chelsea Loomis
(Traverse City West)11 Saginaw/SVSU
Invitational............................................ 4/21/2000
11:35.9 Kimi Landane
(Atlanta)12 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
11:37.9 Jeannie Seckinger
(Richland Gull Lake)12 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
11:45.34 Brittany Ballard
(Midland)10 Saginaw/SVSU
Division I.............................................. 3/23/2000
11:45.65 Abigail Nelkie
(Ogemaw Heights)11 Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
11:46.84 Gratia Trahan
(Bangor Glenn) Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
11:48.2 Rachel Cox
(Battle Creek Lakeview)12 East
Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
11:48.58 Stephanie
Patterson (Mayville) Saginaw/SVSU
Inv III................................................ 4/21/200000
11:51.81 Sarah Hastings
(Traverse City Central) Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
11:53.07 Chelsea Knight
(Ypsilanti)12 Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
11:55.02 Stephanie Proos
(Sterling Heights Stevenson) Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
11:55.17 Michelle Kinkela
(Sterling Heights Stevenson) Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
11:55.4 Shannon
Stanglewicz (St Louis) Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
11:55.7 Kallie Williams
(Dexter)9 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
11:57.8 Carrier Smeltzer
(Monroe Jefferson) Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
11:59.3 Anne Venier
(Monroe Jefferson) Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 1/28/2000
11:59.4 Katie Vyncke
(Marysville) Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
11:59.59 Lindsey Mohrhardt
(Traverse City West) Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
12:01.2 Dianne
Johnston (Grand Blanc) Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
12:01.5 Jessie Stewart
(Kalamazoo Norrix)10 Ypsilanti/Huron
River Relays......................................... 3/18/2000
12:03.6 Michelle Harburg
(Ann Arbor Pioneer)12 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
50-METER HURDLES
8.18 Mary
Nagy (Rockford)12 Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
8.28 Tauna
Blacquiere (Hudsonville)12 Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
8.31 Nagy Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
8.45 Steph
Seaver (Montague) Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
8.49 Seaver Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
8.51 Jenny
Witham (Whitehall) Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
8.55 Kari
Perez (Wyoming Park)12 Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
8.57 Blacquiere Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
8.71 Witham Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
8.72 Teasha
Smith (Allegan) Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
--
8.85 Teresa
Koeman (Hudsonville) Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
9.05 Jill
Hodges (Grandville) Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
9.07 Amanda
Storck (Muskegon Reeths-Puffer) Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
9.07 Jamie
Kline (Centreville) Allendale/Grand
Valley CD............................................. 3/21/2000
9.09 Amanda
Lanser (Grandville) Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
9.09 Molly
Kuzma (Grand Rapids W Catholic) Allendale/Grand
Valley CD............................................. 3/21/2000
9.11 Meagan
Ridgell (Central Montcalm) Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
9.12 Jenelle
Cullom (Muskegon Oakridge) Allendale/Grand
Valley CD............................................. 3/21/2000
9.14 Sue
Chang (Wyoming Rogers) Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
9.25 Emily
Hewman (Hartford) Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
9.28 H.
Reed (Holland) Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
9.28 Katie
Harig (Grand Rapids Catholic C) Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
9.33 Heather
Gale (Shelby) Allendale/Grand
Valley CD (h)........................................ 3/21/2000
9.40 Molly
Tipton (Owosso) Allendale/Grand
Valley AB (h)......................................... 3/21/2000
Hand-timed:
8.0 April Saxton
(Dowagiac) Grand
Rapids/Circuit (h)................................................ 1/18/2000
8.0 Saxton Grand
Rapids/Circuit.................................................... 1/18/2000
8.0 Saxton Grand
Rapids/Circuit (h)................................................ 2/15/2000
8.0 Saxton Grand
Rapids/Circuit.................................................... 2/15/2000
8.1 Saxton Grand
Rapids/Circuit..................................................... 2/
1/2000
8.2 Saxton Grand
Rapids/Circuit (h)................................................ 2/
1/2000
8.2 Tessa Holman () Grand
Rapids/Circuit (h)................................................ 2/15/2000
8.3 Amy Karomol (Grand
Ledge) Grand
Rapids/Circuit.................................................... 1/18/2000
8.3 Holman Grand
Rapids/Circuit.................................................... 2/15/2000
8.5 Holman Grand
Rapids/Circuit..................................................... 2/
1/2000
8.5 Jenny Witham
(Whitehall)10 Grand
Rapids/Circuit (h)................................................ 2/
1/2000
--
8.6 Sara Simon
(Grand Ledge) Grand
Rapids/Circuit (h)................................................ 1/18/2000
8.8 Katie McKay () Grand
Rapids/Circuit (h)................................................ 1/18/2000
55-METER HURDLES
8.38 Tiffany Hall
(Ann Arbor Pioneer)12 Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
8.46 Mariangela
Mosley (AA Pioneer)12 Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
8.64 Angela
Hayes (Detroit Mumford)9 Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
8.65 Natia
Powell (Ypsilanti)12 Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
8.71 Powell Saginaw/Circuit............................................................ 2/16/2000
8.77 Powell Saginaw/Circuit............................................................ 1/26/2000
8.79 Ilena
Webb (Saginaw)12 Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
8.82 Ashley Carroll
(Flint Powers)11 Saginaw/Circuit............................................................ 2/16/2000
--
9.02 Lela
Nelson (Detroit Mumford) Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
9.03 Liz VanWagner
(Traverse City Central) Saginaw/SVSU
Division I.............................................. 3/23/2000
9.05 April Saxton
(Dowagiac)12 Merrillville/AAU
Youth Nationals..................................... 2/27/2000
9.06 Leah Dickson
(Saginaw Swan Valley) Saginaw/SVSU
Division III & IV..................................... 3/23/2000
9.24 Amy Karomol
(Grand Ledge) Saginaw/SVSU
Division I.............................................. 3/23/2000
9.35 Kelly Walker
(Standish-Sterling) Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
9.40 Kristie Howard
(Bad Axe) Saginaw/Circuit............................................................ 1/26/2000
9.49 Jennifer
Frierson (Ypsilanti)10 Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
9.58 Sara Simon
(Grand Ledge) Saginaw/SVSU
Division I.............................................. 3/23/2000
9.59 Amanda Lyon
(Mesick)9 Saginaw/Circuit............................................................ 1/26/2000
9.70 Kate Rinz (Bay
City Western) Saginaw/SVSU
Division I.............................................. 3/23/2000
9.70 Mary Franzel
(Maple Valley) Saginaw/SVSU
Inv III................................................... 4/21/2000
9.74 Shelly
Bogart (Fulton) Saginaw/Circuit............................................................ 2/16/2000
9.75 Lindsey
Lowry (Caro) Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
9.82 Keely Reed
(Harrison) Saginaw/SVSU
Division III & IV..................................... 3/23/2000
9.88 Jenny
Gross (Corunna) Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
9.94 Brandi Hausman
(Grand Blanc) Saginaw/SVSU
Division I.............................................. 3/23/2000
9.96 Lashonda
Stiozici (Flint Powers) Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
9.96 April
Bennett (Ithaca) Saginaw/SVSU
Inv III................................................... 4/21/2000
9.98 Lindsey
Greqovicha (Corunna) Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
9.99 Mary
Koenigsknecht (St Johns) Saginaw/SVSU
Division I.............................................. 3/23/2000
Hand-timed:
8.0 Natia Powell (Ypsilanti)12 Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
8.1 Tiffany
Hall (Ann Arbor Pioneer)12 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 1/28/2000
8.2 Merili Mosley
(Ann Arbor Pioneer)12 Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
8.3 Angela Hayes
(Detroit Mumford)9 Warren/Circuit.............................................................. 2/
4/2000
8.3 Hall Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
8.4 Hayes Warren/Circuit............................................................. 1/14/2000
8.4 Hall Ann
Arbor/Circuit (s)..................................................... 1/28/2000
8.4 Hall Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 1/28/2000
8.4 Mosley Ann
Arbor/Wolverine Inv (h)........................................... 3/30/2000
8.4 Powell Ann
Arbor/Wolverine Inv (h)........................................... 3/30/2000
8.4 LaTasha
Chandler (Westland Glenn)11 Ann
Arbor/Wolverine Inv (s)........................................... 3/30/2000
8.4 Hall Ann
Arbor/Wolverine Inv (s)........................................... 3/30/2000
8.4 Powell Ann
Arbor/Wolverine Inv (s)........................................... 3/30/2000
8.4 Candice Davis
(Ann Arbor Pioneer)9 Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
--
8.5 April Saxton
(Dowagiac)12 Albion/Circuit............................................................... 2/19/2000
8.5 Lindsay Bond
(Southfield) Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
8.6 Brandy Werdlow
(Detroit Mumford)12 Warren/Circuit............................................................. 1/14/2000
8.6 Alicia Hooper
(Jackson) East
Lansing/Circuit (h)................................................. 2/22/2000
8.6 Lela Nelson
(Detroit Mumford)11 Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
8.8 Ashley Carroll
(Flint Powers)11 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 1/28/2000
8.8 Nicole
Standback () Hillsdale/Circuit............................................................ 1/25/2000
8.8 Jennifer
Frierson (Ypsilanti)10 Ann
Arbor/Wolverine Inv (h)........................................... 3/30/2000
9.0 Rickia Thomas
(Ann Arbor Pioneer) Ann
Arbor/Circuit (s)..................................................... 1/28/2000
9.0 Kristen Press
(Sault Ste Marie) Sault
Ste Marie/Circuit.................................................. 1/26/2000
9.0 N. Hyry (Romeo) Warren/Circuit............................................................. 1/28/2000
9.0 Yolanda
Schriner () Albion/Circuit................................................................ 2/
4/2000
9.0 S. Eppinger
(Detroit King) Warren/Circuit............................................................. 2/12/2000
9.0 Cassie Ehlendt
(Livonia Stevenson) Ann
Arbor/Wolverine Inv (s)........................................... 3/30/2000
9.0 Lindsay
Marciniak (Brighton)12 Ann
Arbor/Wolverine Inv (h)........................................... 3/30/2000
9.1 Anne Laperriere
(Grosse Pointe South) Warren/Circuit............................................................. 1/14/2000
9.1 Genny Gourlay
() Ann
Arbor/Circuit (s)..................................................... 1/28/2000
9.1 Amy Karamol
(Grand Ledge) Albion/Circuit
(s).......................................................... 2/12/2000
9.1 Ashley Patten
(Lake Orion)10 East
Lansing/Circuit (h)................................................. 2/22/2000
9.1 Sara Pulford
(Richland Gull Lake) East
Lansing/Circuit (h)................................................. 2/22/2000
9.1 T. Carroll
(Ferndale) Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
9.2 LaTasha
Chandler (Westland Glenn)11 Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 1/28/2000
9.2 Sara Simon
(Grand Ledge) Albion/Circuit
(h).......................................................... 2/12/2000
9.2 Shelly Bogart
(Fulton) East
Lansing/Circuit (h)................................................. 2/22/2000
9.3 L. Winiarski
(Corral) Warren/Circuit............................................................. 1/14/2000
9.3 Kate Maxwell () Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 1/28/2000
9.3 J. Williams
(Detroit King) Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
Timing
Irregularity:
7.8 Ashley
Patten (Lake Orion)10 East
Lansing/Circuit (s)................................................. 2/22/2000
7.9 Sara Simon
(Grand Ledge) East
Lansing/Circuit (s)................................................. 2/22/2000
8.2 Shelly Bogart
(Fulton) East
Lansing/Circuit (s)................................................. 2/22/2000
8.2 April Bennett (Ithaca) East
Lansing/Circuit (s)................................................. 2/22/2000
60-METER HURDLES (30")
9.27 Angela
Hayes (Detroit Mumford)9 Windsor/Xmas
Open................................................... 12/18/1999
9.39 Hayes Windsor/Xmas
Open (h).............................................. 12/18/1999
60-METER HURDLES (33")
9.12 Mariangela
Mosley (Ann Arbor Pioneer)12 Ann
Arbor/State Champs (s).......................................... 3/15/2000
9.13 Mosley Ann
Arbor/State Champs (h).......................................... 3/15/2000
9.14 Angela Hayes
(Detroit Mumford)9 East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
9.15 Lindsay Bond
(Southfield)11 Ann
Arbor/State Champs (h).......................................... 3/15/2000
9.18 Hayes Bowling
Green/Sink Open.............................................. 2/26/2000
9.18 Bond Bloomington/Nike
Indoor Classic (h)............................... 3/12/2000
9.20 Candice Davis
(Ann Arbor Pioneer)9 Ann
Arbor/State Champs (s).......................................... 3/15/2000
9.20 Bond Ann
Arbor/State Champs (s).......................................... 3/15/2000
9.21 Tiffany Hall
(Ann Arbor Pioneer)12 Ann
Arbor/State Champs (s).......................................... 3/15/2000
9.22 Lela Nelson
(Detroit Mumford)11 Ann
Arbor/State Champs (s).......................................... 3/15/2000
--
9.26 Natia Powell
(Ypsilanti)12 Ann
Arbor/State Champs (h).......................................... 3/15/2000
9.34 Latasha
Chandler (Westland Glenn)11 East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
9.43 Brandy Werdlow
(Detroit Mumford)12 East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
9.49 Ashley Carroll
(Flint Powers)11 Ann
Arbor/State Champs (h).......................................... 3/15/2000
9.51 April Saxton
(Dowagiac)12 Ann
Arbor/State Champs (h).......................................... 3/15/2000
9.62 Alicia Hooper
(Jackson)9 Ann
Arbor/State Champs (h).......................................... 3/15/2000
9.69 Molly Machinski
(North Branch)12 East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
9.76 Genny Gorlay
()9 Ann
Arbor/State Champs (s).......................................... 3/15/2000
9.80 April Royal
(Wayne Memorial) East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
9.89 Beth Vinckier
(Yale) East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
9.96 Toya Roberson
(Ypsilanti Lincoln)12 Ann
Arbor/State Champs (h).......................................... 3/15/2000
9.99 Jennifer
Frierson (Ypsilanti)10 Ann
Arbor/State Champs (h).......................................... 3/15/2000
10.02 Audrey Graham
(Battle Creek Lakeview)10 Ann
Arbor/State Champs (h).......................................... 3/15/2000
10.03 Melissa McShane
(Marysville) East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
10.04 Tracy Nyskin
(Willow Run) East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
10.05 Newcomb (Fenton) East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
10.08 Shahidah
Eppinger (Detroit King)11 Ann
Arbor/State Champs (h).......................................... 3/15/2000
10.10 Sarah Pulford
(Richland Gull Lake)11 Ann
Arbor/State Champs (h).......................................... 3/15/2000
10.12 Leslie Ford
(Detroit DePorres) East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
10.19 Amanda Lyon ()10 Ann
Arbor/State Champs (h).......................................... 3/15/2000
10.25 Amy Karomol
(Grand Ledge)10 Ann
Arbor/State Champs (h).......................................... 3/15/2000
10.33 Kailyn Jones
(Lansing Sexton) East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
10.42 Aisha Chappell
(Plymouth Salem) East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
10.44 Sara Simon
(Grand Ledge)9 Ann
Arbor/State Champs (h).......................................... 3/15/2000
Hand-timed:
9.0 Tiffany
Hall (Ann Arbor Pioneer)12 Ann
Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/11/2000
9.0 Hall Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
9.1 Merilee Mosley
(Ann Arbor Pioneer)12 Ann
Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/11/2000
9.1 April Saxton
(Dowagiac)12 Ann
Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/11/2000
9.1 Saxton Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
9.1 Genny Gorlay
()9 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
9.2 Candice Davis
(Ann Arbor Pioneer)9 Ann
Arbor/Circuit (s)..................................................... 2/11/2000
9.2 Ashley Carroll
(Flint Powers)11 Mt
Pleasant/Circuit (h)................................................... 3/
1/2000
9.3 Hall Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/11/2000
9.3 Mosley Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/11/2000
9.3 Davis Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
9.3 Lela Nelson
(Detroit Mumford)11 Mt
Pleasant/Circuit (h)................................................... 3/
1/2000
--
9.4 LaTasha
Chandler (Westland Glenn)11 Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/11/2000
9.8 Sara Pulford
(Richland Gull Lake) Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/11/2000
9.9 Toya Roberson
() Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/11/2000
9.9 Amy Karomol
(Grand Ledge) Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
10.0 Shelly Bogart
() Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
10.1 Kristie Howard
() Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
10.1 Amanda Lyon () Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
10.2 Sara Simmons
(Grand Ledge) Mt
Pleasant/Circuit (h)................................................... 3/
1/2000
10.2 Breona Jackson
(0 Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
10.3 Abby Pohl () Mt
Pleasant/Circuit (h)................................................... 3/
1/2000
10.4 Lydia Rioux () Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
11.0 Gwynn Hamilton
(Mt Pleasant) Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
11.0 Katie Illig () Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
11.0 Beverly Glinsky
() Ann
Arbor/Circuit (h)..................................................... 2/11/2000
(11.0)
HIGH JUMP
5-8 Stephanie Linz
(Okemos)11 Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
5-8 Linz Bloomington/Nike
Indoor Classic.................................... 3/12/2000
5-7 Jenny
Kulchar (Burton Atherton)11 Saginaw/SVSU
Inv III................................................... 4/21/2000
5-6 Linz Albion/Circuit................................................................ 2/
4/2000
5-6 Linz Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
5-6 Linz Bloomington/Nike
Indoor Classic (!)................................ 3/12/2000
5-6 Linz Ann
Arbor/Champs....................................................... 3/15/2000
5-6 Kulchar East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
5-5 Jackie Bozin
(Romeo) Warren/Circuit............................................................. 1/14/2000
5-5 Linz Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 1/28/2000
--
5-4 Tara Hefter
(Warren Cousino) Warren/Circuit............................................................. 1/14/2000
5-3 Jenny
Rood (Rockford) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
5-2 Katie Simmons
(Plainwell) Grand
Rapids/Circuit.................................................... 1/18/2000
5-2 Kylie Habedank
(Crystal Lake) Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
5-2 Angie Price
(Fulton) Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
5-2 Ashley Patten
(Lake Orion)10 Warren/Circuit.............................................................. 2/
4/2000
5-2 L. Wild (Utica) Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
5-2 Karmen Schmidt
(Manchester) Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
5-2 Alexis Noel
(Livonia Ladywood)10 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
5-2 Sara Spratt
(L'Anse Creuse North)11 Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
5-2 Danielle
Linenger (Romeo)11 Ypsilanti/Huron
River Relays......................................... 3/18/2000
5-2 Lela Nelson
(Detroit Mumford)11 Ann
Arbor/Champs....................................................... 3/15/2000
5-2 Becca Sanicki
(Coloma) East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
5-2 Mary
Nagy (Rockford) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
5-2 Heather Jahr
(Bay City Western) Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
5-1 Patti Hunter
(Warren Mott) Warren/Circuit............................................................. 1/ 7/2000
5-1 Gretchen Shoup
(Mason County Eastern) Big
Rapids/Circuit........................................................ 2/15/2000
5-0 Candice Davis
(Ann Arbor Pioneer)9 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
5-0 Andrea Polasky
(Livonia Stevenson) Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
5-0 Merili Mosley
(Ann Arbor Pioneer)12 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
5-0 Tamara Thomas
(Lansing Everett) Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
5-0 Holly
Beckers (Allegan) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
5-0 Katie
Bolt (Grand Rapids Christian) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
5-0 Gretchen
Shoup (Mason County Eastern) Allendale/Grand
Valley CD............................................. 3/21/2000
5-0 Carla
Spitzley (Maple Valley) Allendale/Grand
Valley CD............................................. 3/21/2000
5-0 Danielle
Reinbold (Frankenmuth) Saginaw/SVSU
Division III & IV..................................... 3/23/2000
5-0 Alfonsi
(Livonia Stevenson) Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
5-0 Julie Ibbetson
(Dearborn Edsel Ford) Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
5-0 Courtney
Keraten (Yale) East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
5-0 Joy Band
(Sturgis) East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
5-0 Katy Jackson
(Grosse Ile) East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
5-0 Beth Vinckier
(Yale) East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
5-0 Aisha Chappell
(Plymouth Salem) East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
POLE VAULT
11-0 Ashley Carroll
(Flint Powers)11 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
11-0 Stephanie
Teeple (Sturgis)11 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
10-6 Sarah Stevenson
(Wyoming Park)12 East
Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
10-6 S.
Stevenson Hillsdale/Circuit............................................................ 3/
2/2000
10-6 Carroll Ann
Arbor/State Champs (!)........................................... 3/15/2000
10-6 Teeple Ann
Arbor/State Champs (!)........................................... 3/15/2000
10-6 Teeple Ypsilanti/Huron
River Relays......................................... 3/18/2000
10-6 Carroll Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
10-2 Carroll Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
10-1 Carroll Saginaw/Circuit............................................................ 1/26/2000
10-0 Teeple Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
10-0 S.
Stevenson Big
Rapids/Circuit........................................................ 2/15/2000
10-0 S. Stevenson East
Lansing/Circuit (!)................................................. 2/22/2000
10-0 Carroll Ann
Arbor/State Champs (!)........................................... 3/15/2000
10-0 Teeple Ann
Arbor/State Champs (!)........................................... 3/15/2000
10-0 Teeple Ypsilanti/Huron
River Relays......................................... 3/18/2000
10-0 Cailen Wells
(Mattawan)12 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
10-0 S.
Stevenson Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
10-0 Kim Wise
(Garden City)11 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
10-0 Breanna
Eveland (East Kentwood)10 Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
10-0 S.
Stevenson Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
10-0 Teeple East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
--
9-8 Melissa
Ullenbruch (Marysville)11 Windsor/Xmas
Open................................................... 12/18/1999
9-6 Michelle
VanderHyde (Tri-County)11 Big
Rapids/Circuit........................................................ 2/15/2000
9-6 Alexis Fear
(Ann Arbor Huron)12 Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
9-6 Missy Smith
(Grand Rapids Christian)10 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
9-6 Kathy
Jo Koster (Grand Rapids Christian)11 Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
9-0 Jenny Johnson
(Shelby)10 Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
9-0 Becky Wilson
(Maple Valley)12 Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
9-0 Breanne Smith
(Ann Arbor Pioneer)12 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
9-0 Colleen Dupuis
(Grand Ledge)11 East
Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
9-0 Katie Hopkins
(Otisville-LakeVille)11 Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
9-0 Amanda
Stork (Muskegon Reeths-Puffer) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
9-0 Beth
Hooker (Grand Grapids Catholic)12 Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
8-9 Amy Hokenson
(Manistique) Marquette/Superior
Dome C.......................................... 4/18/2000
8-9 Mary Franzel
(Mayville) Saginaw/SVSU
Inv III................................................... 4/21/2000
8-6 Val Schipper
(Richland Gull Lake)11 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
8-6 Jenny Stevenson
(Wyoming Park)12 Big
Rapids/Circuit........................................................ 2/15/2000
8-6 Kristie Howard
(Bad Axe) Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
8-6 Val
Gorter (Grand Rapids South Christian) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
8-6 Tricia Sartor
(Flushing) Saginaw/SVSU
Division I.............................................. 3/23/2000
8-6 Jen McCall
(Pinckney)12 Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
8-6 Joanna Bratton
(Ann Arbor Pioneer)10 Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
8-6 Rachel Sheehan
(Gladwin) Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
8-6 Brandi Weldon
(Harrison) Saginaw/SVSU
Division III & IV..................................... 3/23/2000
8-6 Andrea McMillan
(Livonia Franklin) East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
8-6 Brandy Hausman
(Grand Blanc) East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
8-0 Adrian Potter
(Concord)11 Albion/Circuit............................................................... 2/12/2000
LONG JUMP
17-9.25 April Saxton
(Dowagiac)12 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
17-8.75 Joanna Grandas
(Dearborn Edsel Ford)12 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
17-6.5 Grandas Ann
Arbor/State Champs (!)........................................... 3/15/2000
17-6 Mariangela
Mosley (AA Pioneer)12 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
17-5.75 Saxton Ann
Arbor/State Champs (!)........................................... 3/15/2000
17-3.75 Grandas Ann
Arbor/State Champs (!)........................................... 3/15/2000
17-3.5 Saxton Ann
Arbor/State Champs (!)........................................... 3/15/2000
17-3.25 Taylor Washington
(Southfield)10 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
17-3 Saxton Ann
Arbor/State Champs (!)........................................... 3/15/2000
17-2.5 Washington Ann
Arbor/State Champs (!)........................................... 3/15/2000
--
17-0 Candice Davis
(Ann Arbor Pioneer)9 Hillsdale/Circuit............................................................ 3/
2/2000
17-0 Kendra Erskine
(Grand Ledge) East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
16-11 Ashley Carroll
(Flint Powers)11 Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
16-10.5 Danika Gumbs
(Owosso) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
16-8.5 Cynthia
Freeman (East Kentwood) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
16-8 JoAnn Rushdan
(Saginaw Hill)10 Saginaw/SVSU
Division I.............................................. 3/23/2000
16-7.75 Jenny Picucci
(Brighton)9 Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
16-7.75 Anna
Levanduski (Wyoming Rogers) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
16-7.75 Liz VanWagner
(Traverse City Central) Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
16-6.75 Patrice
Andre (Ortonville Brandon) Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
16-6.5 Jackie
Bozin (Romeo)12 Ypsilanti/Huron
River Relays......................................... 3/18/2000
16-5.75 Alexis Evans (Ann
Arbor Pioneer)12 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
16-5.5 Jasmine
Monticello (Sterling Hts Stevenson) Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
16-5.25 Janae Bridges
(Ypsilanti)10 Saginaw/Circuit............................................................ 1/26/2000
16-4.75 Alicia Hooper
(Jackson) Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
16-2.75 Robin Glaspie
(Grass Lake) Hillsdale/Circuit............................................................ 3/
2/2000
16-2 Thyoshi
Chambers (Wayne) East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
16-1 Ariss Seals
(Detroit Cass Tech) East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
16-1 Ashley
Cunningham (Flint Southwestern) Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
16-0 Nicole Harman
(Traverse City Central) Saginaw/SVSU
Division I.............................................. 3/23/2000
15-11 April Saxton
(Dowagiac)12 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
15-10.75 Jennifer Frierson
(Ypsilanti)10 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
15-9 Lindsay
Haremski (Freeland) East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
15-8.5 Sarah Warnke
(Crystal Lake) Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
15-8 Alexis Noel
(Livonia Ladywood)10 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
15-8 S. Williams
(Detroit King) Warren/Circuit............................................................. 2/25/2000
15-8 Elizabeth Beck
(Fenton) East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
15-8 Kelly Snyder
(Allegan) East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
TRIPLE JUMP
35-0.25 Mariangela Mosley
(Ann Arbor Pioneer)12 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
34-6 Mosley Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
34-5.75 Mosley Ann
Arbor/State Champs (!)........................................... 3/15/2000
34-5 Mosley Ann
Arbor/Circuit (!)...................................................... 2/11/2000
34-0 Mosley Ann
Arbor/Circuit (!)...................................................... 2/11/2000
33-10.5 Mosley Ann
Arbor/Circuit (!)...................................................... 2/11/2000
33-9.5 Mosley Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
33-8.5 Mosley Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 1/28/2000
33-7.5 Mosley Ann
Arbor/State Champs (!)........................................... 3/15/2000
33-6.5 Mosley Ann
Arbor/State Champs (!)........................................... 3/15/2000
33-0.5 Mosley Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 1/28/2000
32-11.5 Mosley Ann
Arbor/Circuit (!)...................................................... 2/24/2000
32-9.5 Mosley Ann
Arbor/Circuit (!)...................................................... 2/24/2000
32-7.5 Mosley Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 1/28/2000
32-2.5 Alexis Evans
(Ann Arbor Pioneer)12 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
--
31-1 Lena Henderson
(Ann Arbor Pioneer)11 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
28-9 Tessa Tarole
(Livonia Stevenson)10 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
SHOT
47-2 Becky Breisch
(Edwardsburg)10 Grand
Rapids/Circuit..................................................... 2/
1/2000
46-8 Breisch Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
46-7.5 Breisch Albion/Circuit................................................................ 2/
4/2000
46-5.5 Breisch Bloomington/Nike
Indoor Classic.................................... 3/12/2000
45-6 Breisch Albion/Circuit
(!)............................................................ 2/
4/2000
45-4.5 Breisch East
Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
45-1 Breisch Ann
Arbor/State Champs (!)........................................... 3/15/2000
44-7 Breisch Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 1/28/2000
44-5 Breisch Albion/Circuit
(!)............................................................ 2/
4/2000
44-5 Breisch East
Lansing/Circuit (!)................................................. 2/22/2000
–
41-8 Sarah Adelaine
(Harbor Springs)12 Sault
Ste Marie/Circuit.................................................. 2/17/2000
41-1.5 Breanne Smith
(Ann Arbor Pioneer)12 Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
39-10.5 Mohrbach
(Temperance Bedford) Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
39-7.5 Kaleida Smith
(Lansing Sexton)12 East
Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
39-6 Emily Austreng
(Okemos)12 Albion/Circuit............................................................... 2/12/2000
39-6 Ashley Eckel
(Grand Blanc) East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
39-4 Carol Bontekoe
(Greenville)10 Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
38-3.5 Allison Gross
(Corunna) East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
38-3 Julie Costello
(Grand Ledge) Saginaw/SVSU
Division I.............................................. 3/23/2000
37-11.5 Nicole Kubesh
(Woodhaven)11 Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
37-11 Leah Johnson
(Traverse City Central) Saginaw/SVSU
Division I.............................................. 3/23/2000
37-9 Katie Rang
(Romeo)11 Warren/Circuit............................................................. 2/11/2000
37-2 Kari Taylor
(Chelsea)10 Hillsdale/Circuit............................................................ 1/25/2000
37-1.5 Monica Bush
(Traverse City Western)11 Saginaw/Circuit............................................................ 1/26/2000
36-8 Sandra Hansen
(Manistee)12 Grand
Rapids/Circuit.................................................... 2/15/2000
36-8 Tiffany
Grubaugh (Plymouth Salem)12 Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
36-6 Annis Howell
(Detroit Mumford) East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
36-5 Jeanaie Lawton
(Harper Woods Gallagher)10 Merrillville/AAU
Youth Nationals..................................... 2/27/2000
36-5 Katie Corner
(Grand Rapids Catholic Central) Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
36-4.75 Carissa Robbins
() Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
36-4 Ashley Bishop
(Pickford)10 Sault
Ste Marie/Circuit.................................................. 2/17/2000
36-3 Natasha
Neal (Wyoming Park)12 Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
36-2.5 Crystal
Weaver (East Kentwood) Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
36-1 Jamie Barbour
(Dearborn Edsel Ford) East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
35-9.75 M.J. Poullion
(Owosso) Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 1/28/2000
35-9 S. Brown (Flint
Southwestern) East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
35-7.5 Kim Sampson
(Detroit Renaissance)12 Warren/Circuit............................................................. 1/28/2000
35-7.5 Sarah Etchey () Hillsdale/Circuit............................................................ 3/
2/2000
35-7 Brandi Muscott
(Breckinridge)12 Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 2/
2/2000
4 x 200 RELAY
1:43.02 Detroit Cass Tech Bloomington/Nike
Indoor Classic.................................... 3/12/2000
1:43.52 Detroit
Cass Tech East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
1:44.40 Ann
Arbor Pioneer Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
1:44.7 Ann Arbor
Pioneer Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
1:45.06 Ann Arbor
Pioneer Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
1:45.0 Detroit
Cass Tech Ypsilanti/Huron
River Relays......................................... 3/18/2000
1:47.45 Detroit Mumford East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
1:48.38 Detroit
Mumford Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
1:48.74 Detroit
Mumford Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
1:48.9 Ann Arbor
Pioneer Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 1/28/2000
--
1:49.62 Flint
Southwestern Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
1:51.25 Detroit DePorres East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
1:51.61 Hemlock East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
1:51.65 Wayne East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
1:52.00 Ortonville
Brandon Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
1:52.38 Detroit
Northwestern Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
1:52.75 Freeland Saginaw/SVSU
Inv III................................................... 4/21/2000
1:53.00 Coloma East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
1:53.40 Detroit Mackenzie East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
1:53.61 Westland Glenn East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
1:53.82 Detroit Dominican Saginaw/SVSU
Inv III................................................... 4/21/2000
1:54.0 Lansing
Sexton Ypsilanti/Huron
River Relays......................................... 3/18/2000
1:54.36 Saginaw
Hill Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
1:54.3 Brighton Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
1:54.47 Ypsilanti Saginaw/Circuit............................................................ 1/26/2000
1:54.59 Fenton Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
1:54.7 Plymouth
Salem Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
1:54.9 Livonia Ladywood Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
1:55.52 Pinckney East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
1:55.54 Saginaw Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
1:55.99 Traverse
City West Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
1:56.20 Corunna Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
1:56.23 Allegan East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
1:56.29 Lake Orion East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
1:56.36 Flint Northern East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
1:56.63 Grand Blanc East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
1:56.68 Redford Borgess East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
4 x 400 RELAY
4:07.71 Detroit Mumford East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
4:09.1 Ann Arbor
Pioneer Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
4:09.27 Rockford Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
4:10.22 Ann
Arbor Pioneer Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
4:10.5 Ann Arbor
Pioneer Ypsilanti/Huron
River Relays......................................... 3/18/2000
4:12.4 Detroit Cass
Tech Ypsilanti/Huron
River Relays......................................... 3/18/2000
4:13.13 Flint
Southwestern East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
4:13.33 Flint
Southwestern Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
4:14.17 Detroit
Cass Tech East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
4:14.2 Rockford East
Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
–
4:18.48 Traverse City
Central Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
4:20.20 Dearborn
Edsel Ford East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
4:20.80 Pinckney East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
4:21.25 Fenton East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
4:21.4 Brighton Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
4:21.54 Wyoming
Park Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
4:21.90 Lake Orion East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
4:22.54 Saline Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
4:25.20 Grosse Ile East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
4:25.89 Corunna Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
4:26.0 Battle
Creek Lakeview East
Lansing/Circuit..................................................... 2/22/2000
4:26.2 Livonia
Stevenson Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
4:26.66 Ludington Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
4:26.92 Saginaw Nouvel Saginaw/SVSU
Division III & IV..................................... 3/23/2000
4:27.59 Freeland Saginaw/SVSU
Inv III................................................... 4/21/2000
4:27.64 Ogemaw
Heights East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
4:28.2 Plymouth Salem Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
4:28.35 Ortonville-Brandon Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
4:29.16 Burton
Atherton Saginaw/SVSU
Inv III................................................... 4/21/2000
4:29.2 Dearborn
Divine Child Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
4:30.18 Maple Valley Saginaw/SVSU
Division III & IV..................................... 3/23/2000
4:30.26 Detroit DePorres East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
4:30.46 Cass City Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
4:30.64 Jenison `
Allendale/Grand Valley AB........................................... 3/21/2000
4:30.69 East
Grand Rapids Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
4 x 800 RELAY
9:12.37 Rockford Bloomington/Nike
Indoor Classic.................................... 3/12/2000
9:19.06 Rockford Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
9:41.8 Ann Arbor
Pioneer Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
9:47.83 Ann
Arbor Pioneer Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
9:51.42 Milford Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
9:53.7 Brighton Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
9:56.3 Rockford Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 1/28/2000
10:02.2 Ann Arbor
Pioneer Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
10:03.85 Ann Arbor
Pioneer Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
10:05.1 Livonia Stevenson Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
--
10:07.7 Dearborn Divine
Child Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
10:08.5 Pinckney Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
10:09.46 Traverse City Central Saginaw/SVSU
Inv I..................................................... 4/21/2000
10:09.6 Marquette Marquette/Superior
Dome AB......................................... 4/17/2000
10:11.20 Traverse City
West Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
10:18.4 Perry Mt
Pleasant/Circuit....................................................... 3/
1/2000
10:21.1 Menominee Marquette/Superior
Dome AB......................................... 4/17/2000
10:24.0 Saline Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/11/2000
10:27.92 Burton Atherton Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
10:27.9 Sterling
Heights Stevenson Warren/Circuit.............................................................. 2/
4/2000
10:31.8 Temperance
Bedford Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
10:32.06 Flint Powers Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
10:33.19 Richland Gull
Lake Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
10:33.72 Ogemaw Heights Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
10:34.00 Fenton Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
10:34.05 Sterling Heights Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
10:34.1 Dearborn Edsel
Ford Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
10:35.12 Freeland Saginaw/SVSU
Inv II.................................................... 4/21/2000
10:35.65 Cass City Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
10:37.1 Detroit Cooley Ypsilanti/Huron
River Relays......................................... 3/18/2000
10:37.29 Albion Ann
Arbor/Circuit.......................................................... 2/24/2000
10:37.66 Clarkston Ann
Arbor/State Champs............................................... 3/15/2000
10:38.92 Bangor Glenn Saginaw/SVSU
Division II............................................. 3/23/2000
4 x MILE RELAY
20:23.24 Rockford Bloomington/Nike
Indoor Classic.................................... 3/11/2000
23:18.57 Albion Bloomington/Nike
Indoor Classic.................................... 3/11/2000
800 SPRINT MEDLEY
1:56.5 Ann Arbor
Pioneer Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
1:58.3 Jackson Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
1:58.3 Ypsilanti Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
1:58.8 Pinckney Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
2:03.1 Willow Run Ann
Arbor/Wolverine Inv................................................ 3/30/2000
1000 SPRINT MEDLEY
2:33.2 Ann Arbor
Pioneer Adrian/Shamrock
Relays............................................... 3/18/2000
1200 SPRINT MEDLEY (400-200-200-400)
2:55.4 Detroit Cass
Tech Ypsilanti/Huron
River Relays......................................... 3/18/2000
2:59.6 Ann Arbor
Pioneer Ypsilanti/Huron
River Relays......................................... 3/18/2000
3:07.5 Dearborn Edsel
Ford Ypsilanti/Huron
River Relays......................................... 3/18/2000
3:14.6 Lansing Sexton Ypsilanti/Huron
River Relays......................................... 3/18/2000
3:18.2 Kalamazoo Norrix Ypsilanti/Huron
River Relays......................................... 3/18/2000
SPRINT MEDLEY
4:14.86 Detroit Cass Tech Bloomington/Nike
Indoor Classic.................................... 3/11/2000
4:16.00 Detroit
Cass Tech East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
4:28.91 Pinckney East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
4:30.63 Flint
Southwestern East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
4:32.12 Perry East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
4:34.15 Grosse Ile East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
4:34.21 Freeland East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
4:35.65 Detroit Mumford East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
4:39.87 Sturgis East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
4:40.98 Hemlock East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
4:41.29 Ann Arbor Richard East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
4:43.79 Flint Atherton East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
MIDDLE DISTANCE MEDLEY (800-400-400-800)
6:59.7 Detroit Cass
Tech Ypsilanti/Huron
River Relays......................................... 3/18/2000
7:01.6 Ann Arbor
Pioneer Ypsilanti/Huron
River Relays......................................... 3/18/2000
7:23.0 Brighton Ypsilanti/Huron
River Relays......................................... 3/18/2000
DISTANCE MEDLEY
12:02.81 Rockford Bloomington/Nike
Indoor Classic.................................... 3/11/2000
12:15.66 Rockford Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
13:25.00 Ogemaw Heights East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
13:30.96 Pinckney East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
13:36.71 Ludington Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
13:38.56 Freeland East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
13:38.83 Fenton East
Lansing/Spartan Relays B...................................... 3/31/2000
13:49.25 Sparta Allendale/Grand
Valley AB............................................. 3/21/2000
13:51.57 Detroit Cass Tech East
Lansing/Spartan Relays A....................................... 4/
1/2000
|