| |
Michtrack - The original Internet home for Michigan high school track & field |
Not a pretty website. But it's free. * Sign up for the Michigan Track & Field email list! * Like us on facebook!
|
Michigan High School Boys Outdoor 2010 Lists Featuring the best performers and performances from the Michigan outdoor season. This list shows performances from ALL meets.
Wind-aided marks--There are many lists out there that don't distinguish between windy and legal marks. Many list-keepers simply accept the coaches report at face-value. If you want it all lumped together: stick to those lists. However, reality is that in my experience over the last few decades of Michigan record-keeping, I get about one report a year where a coach volunteers that the big performance was wind-aided. Honestly, more than half of the "fast" sprints in April and early May are wind-aided. I've written extensively on this, and worked hard to encourage the use of wind gauges in track meets in Michigan. On these lists, I'm going to call them like I see them; if you're upset that your sprinter's mark got called windy, buy a wind-gauge, use it for all your races. (eBay has acceptable wind gauges now for $14, free shipping. If your sprinter isn't worth that investment, it's not worth emailing me to complain about a listing.)
Send corrections and meet results to: jeffhollobaugh@aol.com.
100 METERS (10.82) 10.60 Jonathan Henry (East Kentwood)12 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 10.68 Ross Parsons (DeWitt)12 Jenison/MITCA D2....................... 5/29/2010 10.79 Henry Greensboro/New Balance (h) (1.8).. 6/18/2010 10.80 Chris Rolle (Oxford)12 Milford/Oakland County (0.3)......... 5/28/2010 10.80 Kishon Wilcher (Detroit Cass Tech)12 Detroit/PSL................................. 5/27/2010 10.80 Parsons Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 10.81 Henry Jenison/OK Red........................... 5/14/2010 10.81 Henry Rockford/D1 State (-3.7)................ 6/ 5/2010 10.82 Parsons Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 10.85 D'ontae Hopson (Jackson)11 Jackson/Selby Classic.................. 6/ 1/2010 10.89 Tony Jones (Grand Blanc)12 White Lake/KLAA (s).................... 5/15/2010 10.90 Aaron Bailey Woodhaven)12 Wyandotte/Downriver................... 5/25/2010 10.93 Tyler Allen (Lansing Eastern)12 Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 10.94 Ryan Brooks (Williamston)12 Williamston/quad.......................... 4/13/2010 10.98 Logan Howe (Kent City)11 Pine River/Inv.............................. 5/ 1/2010 11.00 Ramon Alexander (Walled Lake Central)11 White Lake/KLAA......................... 5/15/2010 11.01 Will Green (Lansing Eastern)12 Holt/CAAC Blue........................... 5/26/2010 11.01 Clay Holman (Ypsilanti Lincoln)12 Tecumseh/SEC White................... 5/27/2010 11.04 Jeremy Langford (Westland Glenn)12 Novi/KLAA Lakes......................... 5/14/2010 11.05 Charles Anthony (Farmington)12 Milford/Oakland County (0.3)......... 5/28/2010 11.05 James Putnam (Cedar Springs)11 Jenison/MITCA D2....................... 5/29/2010 11.06 Stephen Foster (Bloomfield Hills Lahser)12 Milford/Oakland County (h) (1.6)..... 5/28/2010 11.06 Taishon Beverly-Smith (Lansing Sexton)12 Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 11.07 Darren Briggs (Muskegon)11 Jenison/OK Red........................... 5/14/2010 11.07 Dallas Wade (East Kentwood)12 Jenison/MITCA D1....................... 5/29/2010 11.08 John Hill (Detroit Country Day)10 Milford/Oakland County (0.3)......... 5/28/2010 11.09 Cody Zagers (Cadillac)12 Cadillac/D2 Regional.................... 5/22/2010 11.11 Codie Nolan (Adrian)12 Tecumseh/SEC White................... 5/27/2010 11.11 Mike Parker (Michigan Center)12 Jackson/Selby Classic.................. 6/ 1/2010 11.11 Devin Scherzer (Caro)12 Caro/Meet of Champions............... 6/ 1/2010 11.12 Ryan Lyles (Beverly Hills Groves)12 Milford/Oakland County (h) (1.6)..... 5/28/2010 11.13 James Henderson (Bullock Creek)11 Ovid-Elsie/TVC............................ 5/25/2010 11.13 D'angelo Stevenson (Kalamazoo Central)12 Battle Creek/Big 16...................... 5/26/2010 11.15 Jamarius McTear (Ferndale)11 Milford/Oakland County (0.3)......... 5/28/2010 11.15 Brent VanEnk (Grandville Calvin Christian)11 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 11.15 Chris Maye (Union City)10 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 11.16 Marcus Finney (Ann Arbor Huron)12 Tecumseh/SEC Red..................... 5/27/2010 11.16 Cory Noeker (Pewamo-Westphalia)12 Jenison/D4 State.......................... 6/ 5/2010 11.18 Jeremy Langford (Westland Glenn)12 Farmington/Observerland Relays.... 5/ 1/2010 11.18 Jabbar Gragg (Grand Blanc)12 White Lake/KLAA (s).................... 5/15/2010 11.18 Terrence Stevens (Inkster)12 Williamston/Inv (h)....................... 5/15/2010 11.18 Elliot Clark (Maple City Glen Lake)11 Benzonia/Northwest...................... 5/26/2010 11.18 Semaj McKethan (Battle Creek Central)11 Battle Creek/Big 16 (s).................. 5/26/2010 11.18 Daizoun Oliver (Melvindale)10 Wyandotte/Downriver................... 5/25/2010 Wind-aided: 10.59 Ross Parsons (DeWitt)12 East Lansing/Spartan Classic........ 4/30/2010 10.73 Ryan Brooks (Williamston)12 East Lansing/Spartan Classic........ 4/30/2010 10.93 Jamarius McTear (Ferndale)11 Milford/Oakland County (h) (3.1)..... 5/28/2010 11.07 Chris Scott (Holt)12 East Lansing/Spartan Classic........ 4/30/2010 11.09 B.J. Lavallis (Bloomfield Hills Lahser)11 Milford/Oakland County (h) (2.4)..... 5/28/2010 11.17 Josh Owens (Berkley)12 Milford/Oakland County (h) (2.4)..... 5/28/2010 Hand-timed: 10.4 Tyler Allen (Lansing Eastern)12 Jackson/tri.................................. 5/ 4/2010 10.5 Jamarius McTear (Ferndale)11 Troy/dual..................................... 4/27/2010 10.5 McTear North Farmington/OAA Blue........... 5/14/2010 10.5 McTear Livonia/D2 Regional...................... 5/21/2010 10.5 Tony Jones (Grand Blanc)12 Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 10.6 Pedro Delgado (Birmingham Rice)12 Warren/dual................................. 5/ 3/2010 10.6 Javaunte Mackson (Belleville)11 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 10.6 Dennis Norfleet (Detroit King) Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/21/2010 10.7 Damar Williams (Jackson Lumen Christi)12 Jackson/NW Inv (s)..................... 5/15/2010 10.7 Aaron Bailey (Woodhaven)12 Grosse Ile/News-Herald................ 5/15/2010 10.7 John Hill (Detroit Country Day)10 Bloomfield Hills/D2 Regional.......... 5/21/2010 10.7 Daizoun Oliver (Melvindale)10 Monroe/D2 Regional..................... 5/21/2010 10.7 Delonte Hollowell (Detroit Cass Tech)12 Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/21/2010 10.7 Brent VanEnk (Grandville Calvin Christian)12 Gobles/D3 Regional...................... 5/21/2010 Hand-timed, wind-aided: 10.4 Jonathan Henry (East Kentwood)12 Jackson/JDs Inv.......................... 4/30/2010 10.7 Erick Dudley (East Kentwood)12 Jackson/JDs Inv.......................... 4/30/2010 10.7 Jabbar Gragg (Grand Blanc)12 Jackson/JDs Inv.......................... 4/30/2010
200 METERS (21.90) 21.55 Jonathan Henry (East Kentwood)12 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 21.68 Chris Rolle (Oxford)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 21.70 Ross Parsons (DeWitt)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 21.76 Henry Rockford/D1 State (-2.8)................ 6/ 5/2010 21.80 Parsons Jenison/MITCA D2....................... 5/29/2010 21.82 Parsons Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 21.82 Parsons Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 21.86 D'ontae Hopson (Jackson)11 Rockford/D1 State (-2.8)................ 6/ 5/2010 21.95 Clay Holman (Ypsilanti Lincoln)12 Tecumseh/SEC White................... 5/27/2010 21.95 Chris Scott (Holt)12 Rockford/D1 State (-2.8)................ 6/ 5/2010 21.96 Kishon Wilcher (Detroit Cass Tech)11 Detroit/Shumake Relays............... 4/24/2010 22.09 Aaron Bailey (Woodhaven)12 Wyandotte/Downriver................... 5/25/2010 22.14 Brent VanEnk (Grandville Calvin Christian)11 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 22.18 Andrew Hunt (Ypsilanti)11 Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 22.22 Josh Owens (Berkley)12 Milford/Oakland County (0.0)......... 5/28/2010 22.27 Blair Broussard (Muskegon Mona Shores)12 Grand Rapids/OK Black................ 5/14/2010 22.27 Ramon Alexander (Walled Lake Central)11 Milford/Oakland County (0.0)......... 5/28/2010 22.25 Jake Spuller (Detroit Catholic Central)11 Rockford/D1 State (-2.8)................ 6/ 5/2010 22.30 Andrew Ellis (Benton Harbor)10 Battle Creek/Big 16...................... 5/26/2010 22.33 Chris Teitsma (Allendale)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 22.34 Mike Parker (Michigan Center)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 22.35 Daizoun Oliver (Melvindale)10 Norfolk/AAU JO (h) (-1.2)............... 8/ 4/2010 22.36 Andrew Wortham (Niles)9 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 22.38 James Walker (Walled Lake Central)12 White Lake/KLAA......................... 5/15/2010 22.38 Dallas Wade (East Kentwood)12 Rockford/D1 State (-2.8)................ 6/ 5/2010 22.39 Austin Sanders (Ypsilanti)10 Tecumseh/SEC White................... 5/27/2010 22.40 Gary Jones (Bloomingdale)9 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 22.41 Chris Maye (Union City)10 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 22.42 Stephen Foster (Bloomfield Hills Lahser)12 Milford/Oakland County (h) (1.0)..... 5/28/2010 22.43 D'Angelo Stevenson (Kalamazoo Central)12 Battle Creek/Big 16...................... 5/26/2010 22.50 Mohamed Mohamed (East Kentwood)12 Jenison/MITCA D1....................... 5/29/2010 22.51 Juwon Lewis (Muskegon)10 Jenison/OK Red........................... 5/14/2010 Wind-aided: 21.44 Ross Parsons (DeWitt)12 East Lansing/Spartan Classic........ 4/30/2010 21.87 Ryan Brooks (Williamston)12 East Lansing/Spartan Classic........ 4/30/2010 21.87 Daizoun Oliver (Melvindale)10 Norfolk/AAU JO (s) (4.5)................ 8/ 5/2010 22.32 Billy Riga (Detroit Catholic Central)11 Milford/Oakland County (h) (2.7)..... 5/28/2010 22.36 Jaifus Ingram (Farmington)12 Milford/Oakland County (h) (2.7)..... 5/28/2010 Hand-timed: 21.6 Brent VanEnk (Grandville Calvin Christian)12 Gobles/D3 Regional...................... 5/21/2010 21.6 Andrew Hunt (Ypsilanti)11 Ypsilanti/All-Stars......................... 6/12/2010 21.7 Dallas Wade (East Kentwood)12 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 21.7 Billy Henderson (Flint Beecher)12 Vassar/D3 Regional...................... 5/22/2010 21.8 Tyler Allen (Lansing Eastern)12 Grand Ledge/dual......................... 5/13/2010 21.8 Kishon Wilcher (Detroit Cass Tech)12 Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/21/2010 21.8 Chris Teitsma (Allendale)12 Gobles/D3 Regional...................... 5/21/2010 21.8 Austin Sanders (Ypsilanti)10 Ypsilanti/All-Stars......................... 6/12/2010 21.9 Dan Quinn (GR Catholic Central)12 Grand Rapids/Big Cat................... 4/24/2010 21.9 Justin Walker (Birch Run)12 Vassar/D3 Regional...................... 5/22/2010 21.9 David Foster (Port Huron)12 MAC Red.................................... 5/25/2010 21.9 Kendrick Roberts (Flint Southwestern)11 Midland/SVC............................... 5/26/2010 22.0 Ali Arastu (Northville)12 Northville/dual.............................. 4/20/2010 22.0 Chris Rolle (Oxford)12 Oxford/Metro............................... 5/26/2010 22.0 Jamarius McTear (Ferndale)11 Birmingham/dual........................... 5/ 4/2010 22.0 Jake Spuller (Detroit Catholic Central)11 Ann Arbor/River Rat..................... 5/15/2010 22.0 Aaron Bailey (Woodhaven)12 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 22.0 Clay Holman (Ypsilanti Lincoln)12 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 22.0 Chris Maye (Union City)10 Onsted/D3 Regional..................... 5/21/2010 22.0 Ross Parsons (DeWitt)12 Charlotte/D2 Regional................... 5/21/2010 22.0 Devon Scherzer (Caro)12 Algonac/D2 Regional.................... 5/21/2010 22.0 Justin Clark (Flint Southwestern)12 Midland/SVC............................... 5/26/2010 22.0 Gary Jones (Bloomingdale)9 Gobles/D3 Regional...................... 5/21/2010 22.1 Leroy Green (Lansing Eastern)12 Jackson/tri.................................. 5/ 4/2010 22.1 Blair Broussard (Muskegon Mona Shores)12 Muskegon/GMAA.......................... 5/ 7/2010 22.1 D'ontae Hopson (Jackson)11 Holt/D1 Regional.......................... 5/21/2010 22.1 Josh Owens (Berkley)12 West Bloomfield/D1 Regional......... 5/22/2010 22.1 Gage Ruehlen (Anchor Bay)11 Grosse Pointe/MAC White............. 5/25/2010 22.1 Alex Blehm (Caledonia)12 Grand Rapids/John Bos................. 6/ 1/2010 22.2 Bronson Hill (GR Catholic Central)11 Grand Rapids/Big Cat................... 4/24/2010 22.2 Ryan Brooks (Williamston)12 Williamston/quad.......................... 4/13/2010 22.2 Billy Riga (Detroit Catholic Central)11 Novi/dual..................................... 5/ 4/2010 22.2 Vince Simpson (West Bloomfield)12 Rochester/dual............................. 5/ 4/2010 22.2 Chris Scott (Holt)12 Holt/D1 Regional.......................... 5/21/2010 22.2 Justin Perry (Birmingham Groves)12 West Bloomfield/D1 Regional......... 5/22/2010 22.2 Juwon Lewis (Muskegon)11 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 22.2 Anthony Johnson (Parkway Christian)11 Westland/D4 Regional.................. 5/22/2010 22.2 Damar Williams (Jackson Lumen Christi)12 Onsted/D3 Regional..................... 5/21/2010 22.2 Lee Chiatalas (Linden)12 Flint/Badar Classic........................ 6/ 1/2010 22.2 Brett VanEnk (Calvin Christian)12 Grand Rapids/John Bos................. 6/ 1/2010 Hand-timed, wind-aided: 21.1 D'Ontae Hopson (Jackson)11 Jackson/JDs Inv.......................... 4/30/2010 21.2 Jake Spuller (Detroit Catholic Central)11 Jackson/JDs Inv.......................... 4/30/2010 21.2 Dallas Wade (East Kentwood)12 Jackson/JDs Inv.......................... 4/30/2010 22.0 Kody Dantuma (East Kentwood)12 Jackson/JDs Inv.......................... 4/30/2010
400 METERS (48.78) 48.10 Mohamed Mohamed (East Kentwood)12 Kentwood/State Games................ 6/26/2010 48.26 Tavarrio Davis (Lansing Eastern)11 Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 48.42 Philip Washington (West Bloomfield)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 48.62 Keith Moore (Detroit Cass Tech)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 48.79 Nathan Fraeyman (Romeo)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 48.86 Clay Holman (Ypsilanti Lincoln)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 48.99 Kevin Buford (Canton)10 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 49.03 Delivee Person (Flint Carman-Ainsworth)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 49.07 Leroy Green (Lansing Eastern)12 Kalamazoo/Lukens Inv.................. 4/30/2010 49.12 Dan Pung (Zeeland West)11 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 49.15 Michael Johnson (Flint Southwestern)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 49.15 Spencer Hall (Detroit Catholic Central)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 49.18 Kendall Jackson (Lansing Sexton)10 Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 49.29 Dan Tyler (East Lansing)11 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 49.32 Lee Chiatalas (Linden)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 49.42 Austin Maynard (Parma Western)10 Williamston/Inv............................ 5/15/2010 49.45 Devin Scherzer (Caro)12 Caro/Meet of Champions............... 6/ 1/2010 49.46 Ricco Hall (Wyoming Park)11 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 49.49 Ian Miller (Concord)11 Jenison/D4 State.......................... 6/ 5/2010 49.50 Jameal McTear (Ferndale)11 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 49.60 Nate Hicks (Williamston)12 Williamston/Inv............................ 5/15/2010 49.66 Zander Tallman (Cranbrook)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 49.73 Ross Parsons (DeWitt)12 East Lansing/Spartan Classic........ 4/30/2010 49.84 Grant Sommer (Charlotte)12 Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 49.84 Mike Rossman (Madison Heights Foley)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 49.89 Johnte Thompson (Belleville)12 Detroit/Shumake Relays............... 4/24/2010 49.89 Najee A've (Detroit Loyola)11 Jenison/D4 State.......................... 6/ 5/2010 49.94 Stephen Foster (Bloomfield Hills Lahser)12 Milford/Oakland County................. 5/28/2010 50.00 Nick
Kaiser (Temperance Bedford)12 Tecumseh/SEC
Red..................... 5/27/2010 Hand-timed: 48.6 Philip Washington (West Bloomfield)11 West Bloomfield/D1 Regional......... 5/22/2010 48.8 Mohamed Mohamed (East Kentwood)12 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 49.0 Spencer Hall (Detroit Catholic Central)12 Jackson/JDs Inv.......................... 4/30/2010 49.0 Aaron Hendricks (Hudsonville)11 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 49.0 Keith Moore (Detroit Cass Tech)11 Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/21/2010 49.0 Nathan Fraeyman (Romeo)10 Warren/Macomb County............... 5/27/2010 49.1 Zander Tallman (Cranbrook)12 Bloomfield Hills/D2 Regional.......... 5/21/2010 49.1 Austin Maynard (Parma Western)10 Charlotte/D2 Regional................... 5/24/2010 49.2 Ali Arastu (Northville)12 Livonia/dual................................. 4/27/2010 49.3 Dan Tyler (East Lansing)11 Jackson/JDs Inv.......................... 4/30/2010 49.3 Johnte Thompson (Belleville)12 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 49.4 Logan Moore (Southgate Anderson)12 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 49.5 Victor Gullatte (Southfield)12 West Bloomfield/D1 Regional......... 5/22/2010 49.5 Kevin Buford (Canton)10 Canton/D1 Regional..................... 5/22/2010 49.5 Charlie Anel (Rockford)12 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 49.5 Victor Mattison (Grosse Pointe South)11 Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/21/2010 49.5 Ryan Versen (Kenowa Hills)12 Grand Rapids/John Bos................. 6/ 1/2010 49.6 Clay Holman (Ypsilanti Lincoln)12 Ann Arbor/River Rat..................... 5/15/2010 49.6 Dan Pung (Zeeland West)11 Coopersville/D2 Regional.............. 5/21/2010 49.6 Zach Gaskell (Salem)12 Canton/D1 Regional..................... 5/22/2010 49.6 Chad Weesies (East Kentwood)12 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 49.6 Billy Henderson (Flint Beecher)12 Vassar/D3 Regional...................... 5/22/2010 49.7 Keith Marshall (Redford Union)12 Canton/D1 Regional..................... 5/22/2010 49.7 Dion Mitchell (Albion)12 Onsted/D3 Regional..................... 5/21/2010 49.8 Javonte Lipsey (Portage Northern)11 Portage/dual................................ 4/27/2010 49.8 Cam Holicki (Coldwater)12 Charlotte/D2 Regional................... 5/24/2010 49.9 Chris Teitsma (Allendale)12 Allendale/dual............................... 5/ 4/2010 49.9 Kevin Shene (Imlay City)12 Algonac/D2 Regional.................... 5/21/2010
800 METERS (1:53.1) 1:50.10 Nick Kaiser (Temperance Bedford)11 Des Moines/USA Juniors.............. 6/25/2010 1:50.13 Kaiser Des Moines/USA Juniors (h).......... 6/24/2010 1:50.84 Kaiser Greensboro/New Balance.............. 6/19/2010 1:51.3 Kaiser Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 1:51.78 Isaac Cox (East Kentwood)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:52.31 Cox Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 1:52.71 Tavarrio Davis (Lansing Eastern)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:52.79 Davis Norfolk/AAU JO............................ 8/ 4/2010 1:52.83 Cox Greensboro/New Balance.............. 6/19/2010 1:52.84 Davis Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 1:52.87 Kaiser Columbus/Owens Inv.................... 5/ 1/2010 1:52.88 Kaiser Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:52.8 Cox Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 1:52.9 Davis Holt/D1 Regional.......................... 5/21/2010 1:53.15 T.J. VanSlooten (Grand Rapids Northview)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:53.2 Jacob Schweinsberg (Monroe)11 Bedford/dual................................ 5/12/2010 1:53.2 VanSlooten Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 1:53.47 Cox Jenison/OK Red........................... 5/14/2010 1:53.67 Dan Martin (Salem)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:53.78 Mohammed Sani (Ann Arbor Pioneer)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:53.7 Kaiser Bedford/dual................................ 5/12/2010 1:53.84 Omar Kaddurah (Grand Blanc)11 White Lake/KLAA......................... 5/15/2010 1:53.9 Davis Jackson/tri.................................. 5/ 4/2010 1:54.26 Kyle Stacks (Concord)12 Jackson/Selby Classic.................. 6/ 1/2010 1:54.69 Kyle Alinder (Macomb Dakota)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:54.6 Austin Wissler (Marquette)12 Munising/Lions............................. 5/15/2010 1:54.70 Zach Miklja (Auburn Hills Avondale)11 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 4/2010 1:54.90 Nathan Karr (Ann Arbor Pioneer)12 Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 1:54.97 Matt Popielarz (Saginaw Heritage)12 Saginaw/Korf-Schultz..................... 6/ 1/2010 1:54.98 Warren Buzzard (Plymouth)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 1:55.00 Trevor Brinn (Otsego)11 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 1:55.0 Kyle Roche (Walled Lake Central)12 Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 1:55.64 Ben Wynsma (Suttons Bay)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 1:55.8 Alex Wilson (Kent City)12 Grand Rapids/John Bos................. 6/ 1/2010 1:56.06 Lucas Bade (Frankenmuth)11 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 1:56.0 Nick Perry (Woodhaven)12 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 1:56.18 Keith Zech (Canton)12 Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 1:56.2 Reed Kamyszek (Kenowa Hills)12 Grand Rapids/John Bos................. 6/ 1/2010 1:56.33 Eric Buday (Charlevoix)11 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 1:56.34 Trevor Denton (Chesaning)11 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 1:56.4 Matt Robinet (Anchor Bay)12 Warren/D1 Regional..................... 5/21/2010 1:56.4 Drake Veitenheimer (Rockford)12 Grand Rapids/John Bos................. 6/ 1/2010 1:56.59 Dan Egner (Novi)12 Milford/Oakland County................. 5/28/2010 1:56.61 Nick Kern (Ann Arbor Pioneer)12 Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 1:56.74 Neil Noack (Freeland)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 1:56.78 Stu Crowell (Parchment)11 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 1:56.7 Mitch Latray (Monroe)10 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 1:56.7 Drew Sanseverino (Monroe)12 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 1:56.7 Ryan Romain (Rockford)12 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 1:56.8 Chris Platt (Walled Lake Northern)12 Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 1:56.93 Adam Kern (Ann Arbor Pioneer)12 Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 1:57.05 Warren Witchell (Dansville)12 Jenison/D4 State.......................... 6/ 5/2010 1:57.0 Josh Carolin (Detroit Catholic Central)10 Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 1:57.10 Andrew Smith (Ann Arbor Huron)11 Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 1:57.12 Adrian Ottens (Zeeland West)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 1:57.16 Nick Radionoff (Benzie Central)11 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 1:57.2 Steve Alexander (Walled Lake Central)10 Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 1:57.32 Ethan Gehrke (Hillsdale Academy)12 Jenison/D4 State.......................... 6/ 5/2010 1:57.44 Alex Salemi (St Johns)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 1:57.49 Christopher Burns (Pontiac Notre Dame)12 Milford/Oakland County................. 5/28/2010 1:57.4 James Yau (Troy)12 Clarkston/dual.............................. 5/ 4/2010 Timing Malfunction: 1:51.59 Warren Buzzard (Plymouth)12 Howell/KLAA (1:56 range).............. 5/25/2010
1500 METERS (4:01.56) 3:52.85# Omar Kaddurah (Grand Blanc)11 Greensboro/New Balance [mile]..... 6/19/2010 3:53.2# Kaddurah Rockford/D1 State [1600].............. 6/ 5/2010 3:53.3# Nathan Karr (Ann Arbor Pioneer)12 Rockford/D1 State [1600].............. 6/ 5/2010 3:53.68# Karr Greensboro/New Balance [mile]..... 6/19/2010 3:54.9# Jeremy Dickie (Swartz Creek)11 Rockford/D1 State [1600].............. 6/ 5/2010 4:04.08 Zach Miklja (Auburn Hills Avondale)11 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 5/2010 4:04.61 Paul Lewis (Albion)12 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 5/2010 4:07.0# James Yau (Troy)12 Milford/Oakland County [1600]....... 5/28/2010
1600 METERS (4:13.40) 4:07.1# Omar Kaddurah (Grand Blanc)11 Greensboro/New Balance [mile-4:08.50] 6/19/2010 4:07.59 Kaddurah Traverse City/D1 Regional............. 5/21/2010 4:07.67 Kaddurah Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 4:09.0# Nathan Karr (Ann Arbor Pioneer)12 Greensboro/New Balance [mile-4:10.44] 6/19/2010 4:10.14 Karr Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 4:11.53 Jeremy Dickie (Swartz Creek)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 4:14.5 Alex Wilson (Kent City)12 Newaygo/D3 Regional.................. 5/21/2010 4:15.21 Matt Hoshal (East Lansing)12 Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 4:15.77 Wilson Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 4:15.7 Jeremy Dickie (Swartz Creek)11 Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 4:15.86 Matt Popielarz (Saginaw Heritage)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 4:16.2 Reed Kamyszek (Kenowa Hills)12 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 4:16.3 Popielarz Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 4:16.59 Morgan Timiney (Plainwell)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 4:16.6 Dickie Fenton/dual................................. 4/28/2010 4:17.0 Kamyszek Muskegon/dual............................ 4/21/2010 4:17.21 James Yau (Troy)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 4:17.49 Ian Hancke (Haslett)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 4:17.58 David Madrigal (Durand)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 4:18.54 Sean Bone (Lake Orion)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 4:18.72 Chris Burns (Pontiac Notre Dame)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 4:18.86 Austin Whitelaw (Monroe)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 4:18.94 Blake Allison (Harrison)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 4:19.24 Scott Albaugh (Waterford Mott)11 White Lake/KLAA......................... 5/15/2010 4:19.32 Mark Beams (Vicksburg)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 4:19.44 Kyle Stacks (Concord)12 Jenison/D4 State.......................... 6/ 5/2010 4:19.85 Isaac Cox (East Kentwood)12 Jenison/MITCA D1....................... 5/29/2010 4:20.04 Warren Witchell (Dansville)12 Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 4:20.12 August Pappas (Chelsea)11 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 4:20.2 Austin Zebrowski (Detroit Catholic Central)11 Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 4:20.6 Nick Kern (Ann Arbor Pioneer)12 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 4:20.89 Mike Lahner (Pinckney)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 4:20.96 Morsi Rayyan (St Johns)12 Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 4:21.29 Zach Carpenter (Whitmore Lake)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 4:21.32 Nick Kaiser (Temperance Bedford)11 Mansfield/Relays......................... 4/17/2010 4:21.5 Alex Katona (Waterford Kettering)12 Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 4:21.84 Paul Lewis (Albion)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 4:21.92 Marcus Rogers (Pinckney)12 White Lake/KLAA......................... 5/15/2010
2000 STEEPLECHASE 6:44.62 Alex Whitmer (Mason)9 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 4/2010 6:52.86 Robert Maddox (Detroit Mumford)11 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 4/2010 6:54.15 Chad Machinski (Temperance Bedford)12 Lisle/Midwest Distance Gala.......... 6/12/2010 6:56.36 Jack Dolan (Detroit U-D Jesuit)9 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 4/2010 7:04.23 Jonathan Geer (Mason)11 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 4/2010 7:11.09 Jordan Walker (Lansing Everett)11 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 4/2010
3000 STEEPLECHASE 10:23.76 Zeke Timmer (GR West Catholic)11 Kentwood/State Games................ 6/26/2010 10:24.10 Jacob Towne (Forest Hills Northern)10 Kentwood/State Games................ 6/26/2010 10:35.24 Alex Whitmer (Mason)9 Kentwood/State Games................ 6/26/2010 11:08.30 Carter Del Rosario (East Kentwood)12 Kentwood/State Games................ 6/26/2010 11:31.52 Joshua Mathias (Forest Hills Northern)12 Kentwood/State Games................ 6/26/2010 11:48.16 Grant Cook (Forest Hills Northern)10 Kentwood/State Games................ 6/26/2010
3000 METERS (8:51.5) 8:52.6# Mike Blaszczyk (Novi)12 Milford/Oakland County [3200]....... 5/28/2010 8:55.3# Victor Allen (Southfield Christian)11 Milford/Oakland County [3200]....... 5/28/2010 8:55.50 Paul Lewis (Albion)12 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 7/2010 8:59.2# Ricardo Galindo (Detroit Catholic Central)12 Milford/Oakland County [3200]....... 5/28/2010
3200 METERS (9:11.97) 9:14.49 Reed Kamyszek (Kenowa Hills)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:14.4 Kamyszek Grand Rapids/tri........................... 5/ 5/2010 9:16.4 Nathan Karr (Ann Arbor Pioneer)12 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 9:16.8 Karr Jackson/NW Inv.......................... 5/15/2010 9:18.06 Karr Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:18.53 Ben Carruthers (Dexter)12 ..................................... Rockford/D1 State 6/ 5/2010 9:18.5 Omar Kaddurah (Grand Blanc)11 Jackson/JDs Inv.......................... 4/30/2010 9:18.72 Jeremy Dickie (Swartz Creek)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:18.94 Nathan Ziolko (Lake Orion)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:21.53 Austin Whitelaw (Monroe)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:21.85 Mike Blaszczyk (Novi)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:22.9 Alex Wilson (Kent City)12 Newaygo/D3 Regional.................. 5/21/2010 9:23.8 Austin Whitelaw (Monroe)11 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 9:23.9 Scott Albaugh (Waterford Mott)11 Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 9:24.24 Mark Beams (Vicksburg)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 9:24.2 Ricardo Galindo (Detroit Catholic Central)12 Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 9:25.13 David Madrigal (Durand)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 9:25.55 Morsi Rayyan (St Johns)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 9:26.85 Caleb Rhynard (Shepherd)11 Alma/Scottie Classic.................... 5/15/2010 9:27.67 Kousei Yajima (Walled Lake Western)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 9:28.8 Ian McGinn (Hartland)10 Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 9:29.1 Chad Norton (Walled Lake Central)12 Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 9:29.45 Victor Allen (Southfield Christian)11 Milford/Oakland County................. 5/28/2010 9:29.47 Mitch Klinger (Bronson)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 9:29.78 Ian Hancke (Haslett)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 9:29.98 Paul Lewis (Albion)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 9:30.6 Joshua Partridge (Brighton)12 Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 9:31.39 August Pappas (Chelsea)11 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 9:31.4 Adam Kern (Ann Arbor Pioneer)12 Monroe/dual................................ 4/20/2010 9:32.18 Andy Garcia-Garrison (Detroit Catholic C)10 Milford/Oakland County................. 5/28/2010 9:32.89 Blake Allison (Harrison)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 9:34.15 Sebastian Reisch (Hillsdale)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 9:34.20 Taylor Heath (Hanover-Horton)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 9:34.6 Chris Burns (Pontiac Notre Dame)12 Bloomfield Hills/D2 Regional.......... 5/22/2010 9:35.14 Morgan Timiney (Plainwell)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 9:35.72 Martin Nelkie (Ogemaw Heights)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 9:36.1 Tommy Valade (Temperance Bedford)12 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 9:36.59 Nick Kern (Ann Arbor Pioneer)12 Tecumseh/SEC Red..................... 5/27/2010 9:36.5 Joe Duff (Grand Haven)11 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 9:36.6 Sean Bone (Lake Orion)12 West Bloomfield/Inv...................... 5/ 1/2010 9:36.6 Evan Chiplock (Saginaw Heritage)10 Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010
5000 METERS (17:39.99) 16:11.42 Kyle Roche (Walled Lake Central)12 Lisle/Midwest Distance Gala.......... 6/12/2010
110-METER HURDLES (14.39) 14.04 Drake Johnson (Ann Arbor Pioneer)10 Greensboro/New Balance (h) (0.9).. 6/18/2010 14.17 D. Johnson Rockford/D1 State (-3.0)................ 6/ 5/2010 14.24 Chris Williams (Saginaw)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 14.29 Logan Moore (Southgate)12 Norfolk/AAU JO (1.0).................... 8/ 5/2010 14.31 Steven Machin (Whitmore Lake)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 14.33 Dalton Bates (North Branch)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 14.36 Mike Parker (Michigan Center)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 14.41 Parker Greensboro/New Balance (1.6)....... 6/18/2010 14.44 Cory Noeker (Pewamo-Westphalia)12 Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 14.46 Moore Norfolk/AAU JO (h) (-1.9)............... 8/ 4/2010 14.48 D. Johnson Monroe/dual................................ 4/20/2010 14.51 Ali Arastu (Northville)12 Rockford/D1 State (-3.0)................ 6/ 5/2010 14.57 Carter Johnson (Ann Arbor Pioneer)12 Rockford/D1 State (-3.0)................ 6/ 5/2010 14.59 Aaron Stuck (Oxford)11 Oxford/Metro............................... 5/26/2010 14.71 Justin Balczak (Cedar Springs)11 Sparta/OK Blue............................ 5/14/2010 14.84 Jake McFadden (Clare)10 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 14.85 Andrew Hunt (Ypsilanti)11 Tecumseh/SEC White................... 5/27/2010 14.89 Zach Ruswick (Charlotte)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 14.89 Kaleb Radke (Allegan)10 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 14.96 Evan McDowell (Hudsonville)11 Jenison/OK Red........................... 5/14/2010 14.97 Javonte Lipsey (Portage Northern)11 Battle Creek/Lakeview Inv............. 4/23/2010 14.97 Derek Kim (Novi)11 Novi/KLAA Lakes......................... 5/14/2010 14.98 Steven Ivanics (Dearborn Divine Child)12 Livonia/Catholic League................ 5/25/2010 14.99 Alex Guyon (Warren DeLaSalle)12 Livonia/Catholic League................ 5/25/2010 15.03 Kody Coleman (Ovid-Elsie)11 Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 15.08 Aaron Stuk (Oxford)11 Milford/Oakland County (h) (1.5)..... 5/28/2010 15.09 Kemir Kouassi (Southgate)11 Wyandotte/Downriver................... 5/25/2010 15.14 Gabriel Martin (Grand Blanc)12 White Lake/KLAA......................... 5/15/2010 15.15 Chris James (East Kentwood)11 East Kentwood/dual...................... 5/ 4/2010 15.15 Deonte' Hurst (East Kentwood)12 Jenison/MITCA D1....................... 5/29/2010 Wind-aided: 14.73 Aaron Stuk (Oxford)11 Milford/Oakland County (2.2)......... 5/28/2010 14.75 Joe Nodge (Walled Lake Central)12 Milford/Oakland County (2.2)......... 5/28/2010 14.95 Derek Kim (Novi)11 Milford/Oakland County (2.2)......... 5/28/2010 15.07 Shammah Carter (North Farmington)11 Milford/Oakland County (2.2)......... 5/28/2010 15.09 Kenton Janzen (Farmington Hills Harrison)11 Milford/Oakland County (2.2)......... 5/28/2010 Hand-timed: 13.7 Chris Williams (Saginaw)12 Flint/Coca-Cola Classic................ 5/15/2010 13.9 Drake Johnson (Ann Arbor Pioneer)10 Jackson/NW Inv.......................... 5/15/2010 13.9 D. Johnson Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 14.0 Ali Arastu (Northville)12 Saline/Golden Triangle................... 5/ 7/2010 14.0 Mike Parker (Michigan Center)12 Jackson/NW Inv (s)..................... 5/15/2010 14.0 Carter Johnson (Ann Arbor Pioneer)12 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 14.0 Williams Midland/SVC............................... 5/26/2010 14.0 Robert Young (Flint Carman-Ainsworth)10 Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 14.2 Logan Moore (Southgate Anderson)12 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 14.2 Gabriel Martin (Grand Blanc)12 Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 14.5 Steven Machin (Whitmore Lake)12 Ann Arbor/River Rat..................... 5/15/2010 14.5 Shammah Carter (North Farmington)11 North Farmington/OAA Blue........... 5/14/2010 14.5 Alex Guyon (WarrenDeLaSalle)12 Macomb/Cougars Inv................... 5/15/2010 14.6 Javonte Lipsey (Portage Northern)11 Jackson/JDs Inv.......................... 4/30/2010 14.6 Kaleb Radke (Allegan)11 Otsego/D2 Regional..................... 5/21/2010 14.6 Joe Nodge (Walled Lake Central)12 Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 14.6 Justin Balczak (Cedar Springs)11 Coopersville/D2 Regional.............. 5/22/2010 14.7 Andrew Hunt (Ypsilanti)11 Ann Arbor/River Rat..................... 5/15/2010 14.7 Marcell Jones (Detroit Mumford)12 West Bloomfield/D1 Regional......... 5/22/2010 14.7 Darius Crum (Albion)11 Onsted/D3 Regional..................... 5/21/2010 14.7 Zach Ruswick (Charlotte)12 Charlotte/D2 Regional................... 5/24/2010 14.7 Steve Ivanics (Dearborn Divine Child)12 Livonia/D2 Regional...................... 5/21/2010 Hand-timed, wind-aided: 14.2 Chris James (East Kentwood)11 Grand Rapids/Eubanks Inv............ 4/17/2010
300-METER HURDLES (38.78) 36.98 Ali Arastu (Northville)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 37.30 Chris Tietsma (Allendale)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 37.50 Arastu Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 37.63 Javonte Lipsey (Portage Northern)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 37.79 Michael Parker (Michigan Center)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 37.97 Maurice Jones (Jackson Lumen Christi)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 37.98 Tietsma Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 38.08 Deonte' Hurst (East Kentwood)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 38.30 Parker Scott (Lake Fenton)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 38.54 Cory Noeker (Pewamo-Westphalia)12 Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 38.69 James Walker (Walled Lake Central)12 Milford/Oakland County................. 5/28/2010 38.71 Ryan Versen (Kenowa Hills)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 38.88 Andrew Hunt (Ypsilanti)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 39.07 Dalton Bates (North Branch)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 39.07 Joshua Brown (Flint Carman-Ainsworth)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 39.35 Chris Scott (Holt)12 East Lansing/Spartan Classic........ 4/30/2010 39.35 Robert Young (Flint Carman-Ainsworth)10 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 39.39 Carter Johnson (Ann Arbor Pioneer)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 39.57 Justin Balczak (Cedar Springs)11 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 39.64 Casey Hogarth (Schoolcraft)11 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 39.67 Devin Rucker (Okemos)11 Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 39.84 Jamar Wimberly (Marshall)11 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 39.97 Joshua Harris (Detroit CMA)10 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 39.95 Casey Gauss (Vandercook Lake)11 Jackson/Selby Classic.................. 6/ 1/2010 39.97 Casey Wagner (Comstock Park)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 40.03 Paul Sulfaro (Monroe)12 Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 40.05 Karim Clark (Muskegon Orchard View)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 40.07 Ryan Gapinski (Gaylord)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 40.07 Kyle Hanselman (Napoleon)11 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 40.16 Carl Jaskiw (Manistee)11 Cadillac/D2 Regional.................... 5/22/2010 40.27 Drake Johnson (Ann Arbor Pioneer)10 Tecumseh/SEC Red..................... 5/27/2010 40.28 Darren Morris (Manton)12 Jenison/D4 State.......................... 6/ 5/2010 40.33 Kyler Rosin (Bay City Glenn)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 40.36 Carl Jaskiw (Manistee)11 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 40.42 Evan McDowell (Hudsonville)11 Jenison/OK Red........................... 5/14/2010 Hand-timed: 37.0 Javonte Lipsey (Portage Northern)11 Grand Rapids/John Bos................. 6/ 1/2010 37.1 Ali Arastu (Northville)12 Ypsilanti/Phoenix Relays............... 4/24/2010 37.1 Chris Tietsma (Allendale)12 Grand Rapids/John Bos................. 6/ 1/2010 37.6 Arastu Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 37.8 Lipsey Jackson/JDs Inv.......................... 4/30/2010 38.1 Carter Johnson (Ann Arbor Pioneer)12 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 38.2 Andrew Hunt (Ypsilanti)11 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 38.2 James Walker (Walled Lake Central)12 Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 38.3 Mike Parker (Michigan Center)12 Manchester/tri............................. 4/20/2010 38.6 Cory Noeker (Pewamo-Westphalia)12 Bath/D4 Regional......................... 5/21/2010 38.8 Deonte' Hurst (East Kentwood)12 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 38.9 Evan McDowell (Hudsonville)11 Grand Rapids/John Bos................. 6/ 1/2010 39.2 Drake Johnson (Ann Arbor Pioneer)10 Monroe/dual................................ 4/20/2010 39.2 Robert Young (Flint Carman-Ainsworth)10 Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 39.2 Josh Brown (Flint Carman-Ainsworth)12 Flint/Badar Classic........................ 6/ 1/2010 39.3 Parker Scott (Lake Fenton)12 Flint/Badar Classic........................ 6/ 1/2010 39.4 Chris Scott (Holt)12 Holt/D1 Regional.......................... 5/21/2010 39.5 Steven Machin (Whitmore Lake)12 Ann Arbor/River Rat..................... 5/15/2010 39.5 Paul Sulfaro (Monroe)12 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 39.5 Ryan Versen (Grand Rapids Kenowa Hills)11 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 39.7 Demetris Hughes (Romulus)12 Grosse Ile/News-Herald................ 5/15/2010
400 HURDLES 51.86 Javonte Lipsey (Portage Northern)11 Greensboro/New Balance.............. 6/19/2010 53.66 Deonte' Hurst (East Kentwood)12 Greensboro/New Balance.............. 6/19/2010 54.79 Michael Parker (Michigan Center)12 Greensboro/New Balance.............. 6/19/2010 57.50 Chris Teitsma (Allendale)12 Kentwood/State Games................ 6/26/2010 58.52 David Jordan (Troy)10 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 2/2010
HIGH JUMP (6-10) 7-0 Johnathon Beeler (Holly)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 6-11 Beeler Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 6-10 Dartis Willis (Detroit Country Day)11 Bloomfield Hills/D2 Regional.......... 5/21/2010 6-10 Owen Hughes (Okemos)11 Holt/D1 Regional.......................... 5/21/2010 6-10 Beeler Oxford/Metro............................... 5/26/2010 6-10 Trent Chappell (Jenison)12 Grand Rapids/John Bos................. 6/ 1/2010 6-10 Willis Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 6-9 Keonte Miskel (Muskegon Mona Shores)12 Muskegon/dual............................. 5/ 4/2010 6-8 Aaron Benton (Almont)10 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 6-8 Dennis Vyletel (Otsego)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 6-8 Tori Brooks (East Kentwood)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 6-7 Brandon Mitchell (Muskegon)11 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 6-7 Dawan Broyles (Benton Harbor)12 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 6-6 Kevin Jayne (Haslett)12 East Lansing/Spartan Classic........ 4/30/2010 6-6 Larue Layton (Muskegon Reeths-Puffer)11 Muskegon/dual............................. 5/ 4/2010 6-6 Ryan Brancheau (Auburn Hills Avondale)11 Bloomfield Hills/OAA Gold............. 5/15/2010 6-6 Aaron Daugherty (Big Rapids)11 Cadillac/D2 Regional.................... 5/22/2010 6-6 Jordan Allen (Plymouth Christian)12 Westland/D4 Regional.................. 5/22/2010 6-6 Donnovan Lewis (Kalamazoo Central)12 Grand Rapids/John Bos................. 6/ 1/2010 6-6 Stephen Sykes (Litchfield)10 Jenison/D4 State.......................... 6/ 5/2010 6-5.5 Nolan Rau (Sparta)12 Grand Rapids/dual........................ 4/27/2010 6-5 Evan McDowell (Hudsonville)11 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 6-5 Yusuf Naser (Dearborn Fordson)11 Canton/D1 Regional..................... 5/21/2010 6-5 Chris Benaglio (Negaunee)12 UP1 Regional.............................. 5/20/2010 6-5 Peter Sullivan (Hillsdale Academy)11 Jenison/D4 State.......................... 6/ 5/2010 6-5 Parker Mojsiejenko (Bridgman)12 Jenison/D4 State.......................... 6/ 5/2010 6-5 Frank Sanders (Sterling Heights)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 6-5 Cameron Gibson (Holt)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010
POLE VAULT (15-0.25) 16-0.5 Max Babits (Fowlerville)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 16-0 Steve Ferguson (Dexter)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 15-9 Nate Hop (Hudsonville)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 15-8.5 Ferguson Tecumseh/SEC White................... 5/27/2010 15-7 Hop Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 15-7 Hop Grand Rapids/John Bos................. 6/ 1/2010 15-7 Isaac Austin (Kent City)11 Grand Rapids/John Bos................. 6/ 1/2010 15-7 Hop Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 15-6.25 Ferguson Greensboro/New Balance.............. 6/19/2010 15-6 Ferguson Mason/Inv................................... 4/30/2010 15-6 Jake Elbers (Reese)11 Vassar/D3 Regional...................... 5/22/2010 15-6 Babits Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 15-4 Ferguson Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 15-3 Robbie Rix (East Kentwood)12 Jenison/MITCA D1....................... 5/29/2010 15-1 Jeremy Horner (Dexter)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 15-0 Josh Fiedor (Holly)12 Oxford/Metro............................... 5/26/2010 14-9 Adam Lohner (East Grand Rapids)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 14-8 Tyler Zdybel (Macomb Dakota)12 Warren/D1 Regional..................... 5/21/2010 14-7 Sean Gilfillan (East Kentwood)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 14-6 Cory Miller (Adrian)10 Jenison/MITCA D2....................... 5/29/2010 14-6 Jaime Salisbury (Marine City)10 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 14-3 A.J. Olszewski (Cedar Springs)11 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 14-2 Joseph Marlow (Livonia Churchill)12 Canton/D1 Regional..................... 5/21/2010 14-1 Jacob Emery (Battle Creek Lakeview)12 Holt/D1 Regional.......................... 5/21/2010 14-1 Casey Gauss (Vandercook Lake)11 East Jackson/Cascades............... 5/25/2010 14-0.75 Shelby Stinson (Jenison)12 Grand Rapids/John Bos................. 6/ 1/2010 14-0 Andrew Herring (Dexter)11 Milford/Balawadjer Relays............. 4/24/2010 14-0 Austin Billington (Pittsford)11 Hillsdale/D4 Regional.................... 5/22/2010 14-0 Brian Michell (Reed City)11 Newaygo/D3 Regional.................. 5/21/2010 14-0 Rochester Schilke (Saline)11 Tecumseh/SEC Red..................... 5/27/2010 13-11 Tim Canfield (Unionville-Sebewaing)11 Jenison/D4 State.......................... 6/ 5/2010 13-10 Nick Alaniva (Canton)11 Canton/D1 Regional..................... 5/21/2010 13-10 Zak Adkins-Korson (Greenville)12 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 13-10 Chris Wierengo (Rockford)12 Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010
LONG JUMP (23-4.25) 23-3.5 Aaron Dewberry (Portage Northern)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 23-1.75 Aaron Daugherty (Big Rapids)11 Mansfield/Relays......................... 4/17/2010 23-1.5 Daugherty Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 22-11 Ed Hur (Bloomfield Hills Andover)12 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 22-9.5 Steffon Mayhue (Holland)12 Grand Rapids/John Bos................. 6/ 1/2010 22-6 Jody Hill (Ferndale)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 22-6 Anthony Myers (Bronson)12 Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 22-4.5 Darion Lopez (Bay City Central)11 Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 22-3 Mahluli Condelee (Holland West Ottawa)12 Hillsdale/USATF Open.................. 6/19/2010 22-2.75 Aaron Wascha (Swartz Creek)12 Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 22-2.25 DeQuante Humphrey (Waterford Kettering)11 White Lake/KLAA......................... 5/15/2010 22-1 Frank Sanders (Sterling Heights)12 Warren/D1 Regional..................... 5/21/2010 22-0.5 Dartis Willis (Detroit Country Day)11 Bloomfield Hills/D2 Regional.......... 5/22/2010 22-0.5 Nathan Fraeyman (Romeo)11 Warren/Macomb County............... 5/27/2010 21-11.75 Dennis Vyletel (Otsego)12 Allegan/Inv.................................. 5/14/2010 21-10.5 Keegan Wright (Waterford Kettering)12 Milford/D1 Regional...................... 5/21/2010 21-10.25 Logan Howe (Kent City)11 Newaygo/Inv............................... 4/23/2010 21-10.25 Andrew Mayros (Wyandotte Roosevelt)11 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 21-10.25 Keif Vickers (Vassar)12 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 21-9.75 Bronson Hill (Grand Rapids Catholic C)11 Grand Rapids/D2 Regional ........... 5/21/2010 21-9.5 Brett Kuhn (Novi)12 Milford/D1 Regional...................... 5/21/2010 21-9.25 Marcus Williams (Ypsilanti Lincoln)12 Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 Wind-aided: 24-1.5 Aaron Dewberry (Portage Northern)12 Jackson/JDs Inv.......................... 4/30/2010 22-1 Robert Tarpley (Lansing Everett)11 Kalamazoo/Lukens Inv.................. 4/30/2010
TRIPLE JUMP (37-0) 37-7 Andre Archer (East Lansing)11 Norfolk/AAU JO (0.0).................... 8/ 2/2010
SHOT PUT (59-2) 59-9.5 Anthony Zettel (Ogemaw Heights)11 Standish/dual............................... 4/28/2010 58-7 John Kamps (Zeeland East)12 OK Green.................................... 5/15/2010 57-3 Antonio James (Romulus)12 Kalamazoo/Lukens Inv.................. 4/30/2010 56-8.5 Derek Sievers (Byron Center)11 Grand Rapids/D2 Regional ........... 5/21/2010 55-10.75 Feerooz Yacoobi (Dearborn)11 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 55-9 David Scouten (Brooklyn Columbia C)11 Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 55-7 Carl Davis (Sterling Heights Stevenson)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 55-5 Jonathan Roosen (Grand Blanc)12 White Lake/KLAA......................... 5/15/2010 55-0 Matt Badger (Wyoming Kelloggsville)11 Portland/Sports Carnival................ 4/17/2010 54-11 Chris Stokes (Chippewa Valley)12 Macomb/Cougars Inv................... 5/15/2010 54-9.5 Riley Norman (Cadillac)9 Cadillac/Evening News................. 5/31/2010 54-2.5 Jake Bennett (Grand Ledge)11 Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 53-10 Justin Gaumer (Holly)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 53-7.5 Roger Stewart (White Pigeon)11 Jenison/D4 State.......................... 6/ 5/2010 53-7 Kent King (Gladstone)12 UP1 Regional.............................. 5/20/2010 53-4.5 John Westfall (Milford)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 53-0 Brian Pugh (Williamston)12 Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 52-11.5 Mike Wesner (Sterling Heights Stevenson)12 Warren/Macomb County............... 5/27/2010 52-7 Lee VanKampen (Zeeland East)12 Zeeland/dual................................ 4/20/2010 52-7 Keith Boswell (Montrose)11 Vassar/D3 Regional...................... 5/22/2010 52-4.75 Sean Grisan (Birmingham Rice)12 Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 52-4 Evan Schumann (Grant)12 Coopersville/D2 Regional.............. 5/22/2010 52-3 Kyle Brindza (Plymouth)11 Novi/KLAA Lakes......................... 5/14/2010 52-3 Cole Walderzak (Standish Sterling)9 Cadillac/D2 Regional.................... 5/22/2010
DISCUS (175-1) 191-7 Antonio James (Romulus)12 Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 181-11 Justin Gaumer (Holly)12 Oxford/dual................................. 4/27/2010 179-1 Derek Sievers (Byron Center)11 Byron/dual.................................. 4/20/2010 177-0 Lee VanKampen (Zeeland East)12 OK Green.................................... 5/15/2010 174-2 Cole Walderzak (Standish-Sterling)9 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 168-4 Anthony Zettel (Ogemaw Heights)11 Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 168-0 Dylan Young (Detroit Catholic Central)12 Milford/Oakland County................. 5/28/2010 167-11 Keith Boswell (Montrose)11 Byron/GAC.................................. 5/25/2010 167-9 David Scouten (Brooklyn Columbia Central)11 Comstock Park/D3 State 6/ 5/2010 165-0 Eric Lewis (Fraser)12 Anchor Bay/Relays....................... 4/27/2010 164-10 Sean Mackey (Howell)12 Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 161-5 Ryan Stankey (Byron Center)11 Byron/dual................................... 4/20/2010 160-3 John Kamps (Zeeland East)12 Grand Rapids/John Bos................. 6/ 1/2010 160-2 Michael Still (Detroit Catholic Central)12 Livonia/Catholic League................ 5/25/2010 160-0 Gauge Aebersold (Onsted)12 Ida/dual...................................... 4/27/2010 159-9 David Brown (Detroit Country Day)11 Detroit/Shumake Relays............... 4/24/2010 159-0 Tremondae Branch (Flint Carman-Aisworth)11 Flint/Badar Classic........................ 6/ 1/2010 158-3 Yacoobi Feerooz (Dearborn)11 Canton/D1 Regional..................... 5/21/2010 158-1 Ethan Wirth (Williamston)11 Lake Odessa/CAAC White............ 5/26/2010 157-7 Ben Denomme (Manton)12 Marion/D4 Regional...................... 5/22/2010 157-4 John Kamps (Zeeland East)12 Zeeland/dual............................... 4/20/2010
HAMMER 118-5 Sean Flanary (Carelton-Airport)12 Detroit/USATF JO State................ 6/26/2010 96-11 Travis Hauck (Carleton-Airport)11 Hillsdale/USATF Open.................. 6/19/2010
JAVELIN 93-4 Tom Brokaw (Livonia Franklin)10 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 6/2010 93-1 John Piatek (Traverse City East)8 Kentwood/State Games................ 6/26/2010
DECATHLON (HS implements) 4982 Terrance Webb-Anderson (Oxford)11 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 1/2010 (12.07 [0.0], 18-1.5, 6-0.75, 32-7.5, 52.91, 16.50 [-2.8], 67-10, nh, 129-7, 4:48.86) 4218 Stefon Johnson (Detroit Loyola)12 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 1/2010 (11.47 [0.1], 18-10.5, 5-5, 28-11.75, 51.86, 18.30 [-1.2], 80-1, 6-11.75, 88-1, dnc) 3253 Ricardo Patterson (Baptist Park)12 Norfolk/AAU JO............................ 8/ 1/2010 (12.25 [0.6], 15-3.25, nh, 26-6.25, 55.39, 20.55 [-2.0], 57-7, nh, 96-7, 5:00.97)
4 x 100 RELAY (43.13) 41.17 East Kentwood Fort Wayne/Midwest Meet............ 6/12/2010 41.46 East Kentwood Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 41.74 East Kentwood Greensboro/New Balance.............. 6/19/2010 41.86 East Kentwood Hudsonville/dual........................... 4/15/2010 41.88 East Kentwood Greensboro/New Balance (h)......... 6/18/2010 41.89 East Kentwood Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 42.16 Holt ..................................... Rockford/D1 State 6/ 5/2010 42.27 Farmington Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 42.48 East Kentwood Jenison/OK Red........................... 5/14/2010 42.48 Farmington Milford/Oakland County................. 5/28/2010 42.55 Lansing Eastern Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 42.56 Farmington Greensboro/New Balance (h)......... 6/18/2010 42.57 Lansing Eastern Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 42.66 Cadillac Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 42.67 Highland Park Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 42.68 Grand Blanc Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 42.76 Detroit Catholic Central Milford/Oakland County................. 5/28/2010 42.93 Holt East Lansing/Spartan Classic........ 4/30/2010 42.98 Novi Greensboro/New Balance (h)......... 6/18/2010 42.99 Flint Carman-Ainsworth Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 43.00 Ypsilanti Lincoln Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 43.02 Detroit Mumford Detroit/Shumake Relays............... 4/24/2010 43.03 Lansing Eastern Kalamazoo/Lukens Inv.................. 4/30/2010 43.03 Traverse City Central Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 43.05 Jackson Lumen Christi Jackson/Selby Classic.................. 6/ 1/2010 43.06 Walled Lake Central Milford/Oakland County................. 5/28/2010 43.07 Portage Northern Battle Creek/Big 16...................... 5/26/2010 43.12 West Bloomfield Milford/Oakland County................. 5/28/2010 43.21 Ypsilanti Lincoln Kalamazoo/Lukens Inv.................. 4/30/2010 43.24 Westland Glenn Farmington/Observerland Relays.... 5/ 1/2010 43.24 Flint Southwestern Williamston/D2 Regional............... 5/22/2010 Hand-timed: 41.7 East Kentwood Jackson/JDs Inv.......................... 4/30/2010 42.2 Lansing Eastern Jackson/tri.................................. 5/ 4/2010 42.3 Detroit Catholic Central Jackson/JDs Inv.......................... 4/30/2010 42.4 Grand Blanc Jackson/JDs Inv.......................... 4/30/2010 42.8 Farmington West Bloomfield/D1 Regional......... 5/22/2010 42.9 Ferndale North Farmington/OAA Blue........... 5/14/2010 42.9 Holt .................................... Holt/D1 Regional 5/21/2010 42.9 Detroit Cass Tech Grosse Pointe/D1 Regional............ 5/21/2010 43.0 Ypsilanti Lincoln Ann Arbor/River Rat..................... 5/15/2010 43.0 Highland Park Livonia/D2 Regional...................... 5/21/2010 43.1 Flint Carman-Ainsworth Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 43.1 Walled Lake Central Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 43.1 Jackson Lumen Christi Onsted/D3 Regional..................... 5/21/2010 43.1 Parma Western Charlotte/D2 Regional................... 5/24/2010 43.2 West Bloomfield West Bloomfield/Inv...................... 5/ 1/2010 43.2 Traverse City Central Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 43.2 Detroit Mumford West Bloomfield/D1 Regional......... 5/22/2010 43.2 Jenison Grand Rapids/John Bos................. 6/ 1/2010 43.3 Birmingham Rice North Farmington/Raider Relays.... 4/24/2010 43.3 Flint Southwestern Flint/Coca-Cola Classic................ 5/15/2010 43.3 Kalamazoo Central Grand Rapids/John Bos................. 6/ 1/2010
4 x 200 RELAY (1:27.8) 1:27.07 East Kentwood Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:27.2 East Kentwood Jackson/JDs Inv.......................... 4/30/2010 1:27.44 Detroit Cass Tech Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:27.58 Lansing Eastern Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:27.79 East Kentwood East Kentwood/dual...................... 4/15/2010 1:27.7 East Kentwood Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 1:27.83 East Kentwood Greensboro/New Balance.............. 6/18/2010 1:28.17 Flint Southwestern Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 1:28.35 Detroit Catholic Central Farmington/Observerland Relays.... 5/ 1/2010 1:28.38 Walled Lake Central Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:28.6 West Bloomfield West Bloomfield/Inv...................... 5/ 1/2010 1:28.6 Ypsilanti West Bloomfield/Inv...................... 5/ 1/2010 1:28.98 Lansing Sexton Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 1:29.2 Grand Blanc Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 1:29.2 Farmington West Bloomfield/D1 Regional......... 5/22/2010 1:29.3 Portage Northern Jackson/JDs Inv.......................... 4/30/2010 1:29.3 Southfield West Bloomfield/D1 Regional......... 5/22/2010 1:29.41 Portage Northern Battle Creek/Big 16...................... 5/26/2010 1:29.63 Novi Milford/Oakland County................. 5/28/2010 1:29.69 Cadillac Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 1:29.73 Jackson Jackson/Selby Classic.................. 6/ 1/2010 1:29.7 Grand Rapids Kenowa Hills Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 1:29.83 Ferndale Milford/Oakland County................. 5/28/2010 1:29.83 Highland Park Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 1:29.87 Hudsonville Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:29.92 Flint Carman-Ainsworth Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 1:29.94 Williamston Williamston/Inv............................ 5/15/2010 1:29.9 Rockford Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 1:30.10 Walled Lake Central White Lake/KLAA......................... 5/15/2010 1:30.1 Northville Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010
4 x 400 RELAY (3:18.5) 3:16.11 Detroit Catholic Central Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 3:17.4 Detroit Catholic Central Jackson/JDs Inv.......................... 4/30/2010 3:18.00 Lansing Eastern Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 3:18.1 East Kentwood Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 3:18.65 Ypsilanti Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 3:19.98 Lansing Eastern Bath/Inv...................................... 5/15/2010 3:21.11 Grand Blanc Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 3:21.46 Flint Carman-Ainsworth Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 3:21.50 Salem Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 3:21.75 West Bloomfield Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 3:22.46 Auburn Hills Avondale Milford/Oakland County................. 5/28/2010 3:22.8 Walled Lake Central Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 3:22.8 Milford Milford/D1 Regional...................... 5/22/2010 3:23.0 Hudsonville Grand Rapids/John Bos................. 6/ 1/2010 3:23.50 Frankenmuth Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 3:23.53 East Lansing Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 3:23.68 Detroit Cass Tech Detroit/Shumake Relays............... 4/24/2010 3:24.1 Canton Canton/D1 Regional..................... 5/22/2010 3:24.20 Richland Gull Lake Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 3:24.37 Lansing Sexton Lansing/Greater Lansing................ 6/ 2/2010 3:24.48 Grand Rapids West Catholic Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 3:24.4 Woodhaven Saline/D1 Regional....................... 5/21/2010 3:24.5 Flint Carman-Ainsworth Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 3:24.88 Allegan Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 3:24.92 Detroit Crockett Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 3:24.95 Bloomfield Hills Cranbrook Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 3:25.47 Zeeland West Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 3:25.1 Ann Arbor Pioneer Monroe/dual................................ 4/20/2010 3:25.27 Detroit Mumford Detroit/Shumake Relays............... 4/24/2010 3:25.5 Livonia Stevenson Canton/D1 Regional..................... 5/22/2010 3:25.6 Freeland Clare/Inv..................................... 4/30/2010
4 x 800 RELAY (7:53.33) 7:39.19 Ann Arbor Pioneer Greensboro/New Balance.............. 6/18/2010 7:43.80 Temperance Bedford Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 7:44.42 Ann Arbor Pioneer Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 7:47.3 East Kentwood Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 7:49.10 East Kentwood Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 7:49.19 Rockford Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 7:50.29 Monroe Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 7:50.6 Rockford Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 7:52.2 Ann Arbor Pioneer Saline/D1 Regional....................... 5/22/2010 7:52.84 Detroit Catholic Central Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 7:53.51 Saline Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 7:53.5 Temperance Bedford Saline/D1 Regional....................... 5/22/2010 7:54.74 Mason County Central Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 7:54.99 Plymouth Rockford/D1 State........................ 6/ 5/2010 7:56.40 Forest Hills Eastern Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 7:56.85 Zeeland West Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 7:58.54 East Lansing Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 7:59.2 Grand Rapids Kenowa Hills Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 8:00.53 Walled Lake Central Milford/Oakland County................. 5/28/2010 8:00.5 Holland West Ottawa Grand Rapids/D1 Regional............ 5/22/2010 8:00.96 Frankenmuth Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 8:01.19 Freeland Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 8:01.20 Alma Alma/Scottie Classic.................... 5/15/2010 8:01.2 Troy Warren/D1 Regional..................... 5/21/2010 8:02.43 Big Rapids Crossroads Jenison/D4 State.......................... 6/ 5/2010 8:02.77 Walled Lake Northern Milford/Oakland County................. 5/28/2010 8:02.7 Midland Dow Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 8:02.84 Monroe St Mary Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 8:02.94 Allendale Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 8:03.4 Livonia Stevenson Canton/D1 Regional..................... 5/21/2010 8:05.55 Lansing Catholic Comstock Park/D3 State............... 6/ 5/2010 8:04.58 Brighton Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 8:04.6 Canton Canton/D1 Regional..................... 5/21/2010 8:05.85 Richland Gull Lake Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 8:05.8 Bay City Western Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 8:05.9 Traverse City Central Traverse City/D1 Regional............. 5/22/2010 8:06.11 Holly Williamston/Inv............................ 5/15/2010 8:06.66 Pontiac Notre Dame Zeeland/D2 State.......................... 6/ 5/2010 8:06.78 Pinckney White Lake/KLAA......................... 5/15/2010 8:06.7 Walled Lake Northern Milford/D1 Regional...................... 5/21/2010
4 x 1600 (18:09.9) 18:36.9 Grandville Calvin Christian Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 18:40.9 Rockford Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 18:49.78 Temperance Bedford Mansfield/Relays......................... 4/16/2010 18:53.9 Lansing Eastern Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 18:54.7 Hartland North Farmington/Raider Relays.... 4/24/2010 18:59.8 Detroit Catholic Central Dearborn/Elks Relays................... 4/17/2010 19:00.26 Plymouth Farmington/Observerland Relays.... 5/ 1/2010 19:00.9 Royal Oak North Farmington/Raider Relays.... 4/24/2010 19:01.9 Holland West Ottawa Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 19:06.9 Zeeland West Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 19:06.9 Rochester Stoney Creek North Farmington/Raider Relays.... 4/24/2010
800m SPRINT MEDLEY (1:37.0) 1:31.45 East Kentwood Greensboro/New Balance.............. 6/19/2010 1:34.41 Novi Greensboro/New Balance.............. 6/19/2010 1:35.82 Detroit Mumford Dayton/Roosevelt Memorial........... 5/ 1/2010 1:40.22 Kalamazoo Central Sturgis/Exchange Relays.............. 4/17/2010 1:40.48 Southfield Lathrup Dayton/Roosevelt Memorial........... 5/ 1/2010 1:40.99 Harper Creek Sturgis/Exchange Relays.............. 4/17/2010 1:41.1 Wyandotte Woodhaven/Warrior Classic........... 5/ 8/2010
1200m SPRINT MEDLEY (2:29.5) 2:28.4 Williamston Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 2:29.93 Livonia Stevenson Farmington/Observerland Relays.... 5/ 1/2010 2:30.14 Farmington Hills Harrison Farmington/Observerland Relays.... 5/ 1/2010 2:31.56 Livonia Franklin Farmington/Observerland Relays.... 5/ 1/2010 2:31.72 Plymouth Farmington/Observerland Relays.... 5/ 1/2010 2:32.19 Detroit Catholic Central Farmington/Observerland Relays.... 5/ 1/2010 2:33.5 Zeeland West Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 2;33.85 Westland Glenn Farmington/Observerland Relays.... 5/ 1/2010 2:34.6 Lansing Catholic Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 2:35.9 Grand Rapids West Catholic Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010
SPRINT MEDLEY (3:39.0) 3:22.99 East Kentwood Greensboro/New Balance.............. 6/18/2010 3:36.2 Walled Lake Central West Bloomfield/Inv...................... 5/ 1/2010 3:36.8 Troy West Bloomfield/Inv...................... 5/ 1/2010 3:38.1 Ann Arbor Pioneer West Bloomfield/Inv...................... 5/ 1/2010 3:39.3 Monroe West Bloomfield/Inv...................... 5/ 1/2010 3:40.6 Linden Ypsilanti/Inv................................ 4/24/2010 3:40.82 Detroit Mumford Dayton/Roosevelt Memorial........... 5/ 1/2010 3:41.0 West Bloomfield West Bloomfield/Inv...................... 5/ 1/2010 3:41.8 Farmington Hills Harrison North Farmington/Raider Relays.... 4/24/2010 3:43.3 Milford West Bloomfield/Inv...................... 5/ 1/2010 3:46.3 Troy Athens North Farmington/Raider Relays.... 4/24/2010 Indoor marks: 3:31.13i East Kentwood Roxbury/Nike Indoor..................... 3/13/2010 3:39.35i Detroit Mumford New York/National Scholastic........ 3/12/2010
2400m DISTANCE MEDLEY (5:49.4) 5:58.9 North Farmington North Farmington/Raider Relays.... 4/24/2010
DISTANCE MEDLEY (10:45.7) 10:38.03 Whitmore Lake Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 10:46.9 Zeeland West Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 10:49.15 Temperance Bedford Toledo/Knight Relays.................... 4/30/2010 10:49.19 Pinckney Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 10:49.9 Allendale Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 10:50.13 Saline Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 10:50.62 Ann Arbor Pioneer Ypsilanti/Meet of Champions.......... 6/ 1/2010 10:53.9 Grand Rapids South Christian Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 10:58.6 Haslett North Farmington/Raider Relays.... 4/24/2010 10:58.9 Grandville Calvin Christian Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 10:59.66 Chelsea Ypsilanti/Meet
of Champions.......... 6/ 1/2010 11:03.3 Monroe Carleton/Relays........................... 4/17/2010 11:03.9 Williamston Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010 11:05.9 Zeeland East Wyoming Park/Grimm Relays........ 4/24/2010
|
|
|
|