| |
Michtrack - The original Internet home for Michigan high school track & field |
Not a pretty website. But it's free. * Sign up for the Michigan Track & Field email list! * Like us on facebook!
|
Michigan High School Boys Outdoor 2006 Lists Featuring the best performers and performances from the Michigan outdoor season. This list shows performances from ALL meets.
100 (11.10) 10.59 Clinton Allen (Muskegon Orchard View)12 Millersburg/USATF Region V (nwi).................... 7/ 9/2006 10.70 James Jackson (Grand Ledge)9 Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006 10.75 Dimitri Banks (Detroit Murray-Wright)12 Kentwood/D1 State (1.1)...................................... 6/ 3/2006 10.76 Banks Southfield/Michigan AAU................................... 6/18/2006 10.77 Allen Jackson/Midwest Meet of Champions (-1.7).. 6/10/2006 10.82 Chris Rucker (Detroit Country Day)11 Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 10.83 Cameron Cheatham (Kalamazoo Central) Kalamazoo/GK Inv (h)......................................... 4/21/2006 10.86 Yuriy Ratomski (Romeo)11 Kentwood/D1 State (s) (1.8)................................ 6/ 3/2006 10.89 Allen Millersburg/USATF Region V (h)........................ 7/ 9/2006 10.90 Isaac Harper (East Lansing) Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006 10.91 Adam Lamphere (Vermontville Maple Valley) Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006 10.93 Kenji Shaltry (Saginaw Nouvel)11 Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 10.94 James Rogers (Madison Heights Lamphere)12 Southfield/Michigan AAU................................... 6/18/2006 10.94 Anthony Bowman (Orchard Lake St Marys)12 Greensboro/USA Youth Ch (h) (-1.0)............... 6/30/2006 10.95 DeShawn Williams (Detroit Cody) Southfield/Michigan AAU................................... 6/18/2006 10.96 Brad Moore (Mattawan) Kalamazoo/GK Inv (h)......................................... 4/21/2006 10.98 Matt Eichler (Litchfield) Forest Hills/D4 State............................................. 6/ 3/2006 10.98 Jonas Gray (Detroit Country Day)10 Southfield/Michigan AAU................................... 6/18/2006 11.01 Craig Wimbley (Kalamazoo Central) Kalamazoo/GK Inv (h)......................................... 4/21/2006 11.02 Worlie Johnson (Muskegon)12 Kentwood/D1 State (1.1)...................................... 6/ 3/2006 11.03 Michael Stafford (L’Anse Creuse) Kentwood/D1 State (s) (1.8)................................ 6/ 3/2006 11.03 Edwin Baker (Highland Park) Southfield/Michigan AAU................................... 6/18/2006 11.04 Trenton Robinson (Bay City Central)10 Kentwood/D1 State (s) (1.8)................................ 6/ 3/2006 11.04 Tyler Thomas (Jackson)10 Kentwood/D1 State (h)......................................... 6/ 3/2006 11.06 Nick Collier (Oxford)11 Kentwood/D1 State (s) (1.8)................................ 6/ 3/2006 11.08 Chris Wright (Portage Central) Kalamazoo/GK Inv............................................... 4/21/2006 11.08 Darryl White (Romulus)10 Canton/Michigan USATF.................................... 6/24/2006 11.09 Lashane Bynum (Accelerators) Southfield/Michigan AAU................................... 6/18/2006 11.10 Jeff Austin (Lansing Everett) Kalamazoo/Loy Norrix Inv (s)............................ 4/28/2006 Wind-aided: 10.33 Clinton Allen (Muskegon Orchard View)12 Baltimore/USATF Junior Olympics (h) (4.6)... 7/28/2006 10.44 Allen Forest Hills/D2 State (nwi)................................... 6/ 3/2006 10.60 Allen Baltimore/USATF Junior Olympics (2.8)......... 7/30/2006 10.77 Scott Chevalier (Dexter) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 10.79 Dimitri Banks (Detroit Murray-Wright)12 Kentwood/D1 State (s) (2.6)................................ 6/ 3/2006 10.81 James Rogers (Madison Heights Lamphere)12 Southfield/Michigan AAU (h)............................. 6/18/2006 10.83 Worlie Johnson (Muskegon)12 Kentwood/D1 State (s) (2.6)................................ 6/ 3/2006 10.88 DeShawn Williams (Detroit Cody) Southfield/Michigan AAU (h)............................. 6/18/2006 10.91 Edwin Baker (Highland Park) Norfolk/AAU Junior Olympics (s) (3.5).............. 8/ 2/2006 10.97 Ernest Cleary (Ferndale)12 Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 11.01 Tyler Thomas (Jackson)10 Kentwood/D1 State (s) (2.6)................................ 6/ 3/2006 11.01 Kyle Terpak (Riverview) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 11.04 Richard Kosme (Milan) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 11.09 Cortez Smith (Detroit Cass Tech)12 Kentwood/D1 State (s) (2.6)................................ 6/ 3/2006 Hand-timed (10.7) 10.4 Ahmed Rashad (Flint Carman-Ainsworth)12 Flint/dual................................................................. 5/ 9/2006 10.5 Worlie Johnson (Muskegon)12 Grand Rapids/Public Schools Inv..................... 4/15/2006 10.5 Dimitri Banks (Detroit Murray-Wright)12 Grosse Pointe/D1 Regional............................... 5/19/2006 10.5 Banks Detroit/PSL............................................................ 5/25/2006 10.5 Banks Novi/Operation Friendship................................. 5/30/2006 10.5 Anthony Bowman (Orchard Lake St Marys)12 Novi/Operation Friendship................................. 5/30/2006 10.6 Kyle Terpak (Riverview) Monroe/Jefferson Inv.......................................... 4/29/2006 10.6 Chris Wright (Portage Central) Portage/dual........................................................... 5/ 9/2006 10.6 Yuriy Ratomski (Romeo)11 Holly/D1 Regional................................................ 5/19/2006 10.6 Scott Chevalier (Dexter) Linden/D2 Regional............................................ 5/20/2006 10.6 Justin Van Hoose (Anchor Bay)11 Warren/D1 Regional............................................ 5/19/2006 10.7 Thompson (Holland West Ottawa) Holland/dual......................................................... 4/19/2006 10.7 Mike Stafford (L’Anse Creuse)12 Holly/D1 Regional................................................ 5/19/2006 10.7 Nana Adamako (Livonia Stevenson)12 Canton/D1 Regional............................................ 5/19/2006 10.7 Darrin Williams (Detroit King) Grosse Pointe/D1 Regional............................... 5/19/2006 10.7 Mark Zilinski (Montrose) Bad Axe/D3 Regional.......................................... 5/20/2006 10.7 Trenton Robinson (Bay City Central)10 Saginaw/Saginaw Valley Conf......................... 5/24/2006 Wind-aided: 10.3 Clint Allen (Muskegon Orchard View)12 Comstock Park/D2 Regional............................. 5/19/2006 10.4 Anthony Bowman (Orchard Lake St Marys)12 South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 10.5 Tyler Thomas (Jackson)10 Battle Creek/D1 Regional................................... 5/19/2006 10.5 Brendan Foster (Portage Central)11 Battle Creek/D1 Regional................................... 5/19/2006 10.5 Chris Rucker (Detroit Catholic Central)11 South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 10.6 Matt Eichler (Litchfield) Hillsdale/D4 Regional......................................... 5/20/2006 10.6 Kenji Shaltry (Saginaw Nouvel)11 Hemlock/D3 Regional......................................... 5/20/2006 10.7 Ernest Cleary (Ferndale) South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006
200 21.72 Banks Millersburg/USATF Region V (h)........................ 7/ 9/2006 21.74 Banks Kentwood/D1 State (s) (1.8)................................ 6/ 3/2006 21.88 Markgone Russell (Adrian)12 Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 21.98 Banks Indianapolis/USA Junior Ch (h) (-0.7)............. 6/23/2006 21.99 Banks Millersburg/USATF Region V.............................. 7/ 9/2006 22.00 Banks Greensboro/USATF Youth Ch (h) (-0.5)........... 6/29/2006 22.03 James Jackson (Grand Ledge)9 Kentwood/D1 State (s) (1.8)................................ 6/ 3/2006 22.04 Jackson Kentwood/D1 State (1.5)...................................... 6/ 3/2006 22.09 Jackson Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006 22.09 Yuriy Ratomski (Romeo)11 Kentwood/D1 State (1.5)...................................... 6/ 3/2006 22.14 Anthony Alexander (Grand Blanc)12 Kentwood/D1 State (1.5)...................................... 6/ 3/2006 22.23 Jeff Austin (Lansing Everett) Kalamazoo/Loy Norrix Inv.................................. 4/28/2006 22.23 DeShawn Williams (Detroit Cody) Norfolk/AAU Junior Olympics (h) (1.1).............. 8/ 1/2006 22.31 Vince Hendon (Grosse Pointe North)12 Kentwood/D1 State (s) (1.8)................................ 6/ 3/2006 22.37 Adam Lamphere (Vermontville Maple Valley) Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006 22.37 Kenji Shaltry (Saginaw Nouvel)11 Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 22.38 Durant Crum (Albion) Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 22.42 Dominique Endline (Midland Dow)10 Kentwood/D1 State (1.5)...................................... 6/ 3/2006 22.45 Trenton Robinson (Bay City Central)10 Kentwood/D1 State (s) (1.8)................................ 6/ 3/2006 22.47 Martin Cornliffe (Detroit Country Day) Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 22.47 Kevin Battle (Muskegon Reeths-Puffer)11 Kentwood/D1 State (s) (1.8)................................ 6/ 3/2006 22.49 Anthony Bowman (Orchard Lake St Marys)12 Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 22.51 Jeremy Kline (Rockford)12 Jenison/MITCA Team D1................................... 5/27/2006 22.52 Matt Heinicke (Comstock Park) Sparta/OK Blue..................................................... 5/13/2006 22.59 Serak Haile (East Kentwood)11 Kentwood/D1 State (s) (1.8)................................ 6/ 3/2006 Wind-aided: 22.13 James Jackson (Grand Ledge)9 Kentwood/D1 State (h) (2.6)................................ 6/ 3/2006 22.59 James Smith (Ann Arbor Pioneer)10 Kentwood/D1 State (h) (2.6)................................ 6/ 3/2006 22.59 Dominique Endline (Midland Dow)10 Kentwood/D1 State (h) (2.1)................................ 6/ 3/2006 22.60 Kevin Battle (Muskegon Reeths-Puffer)11 Kentwood/D1 State (h) (2.1)................................ 6/ 3/2006 Hand-timed (22.0) 20.9 Dmitri Banks (Detroit Murray-Wright)12 Detroit/PSL............................................................ 5/25/2006 21.0 Banks Novi/Operation Friendship................................. 5/30/2006 21.2 Banks Grosse Pointe/D1 Regional............................... 5/19/2006 21.4 Anthony Bowman (Orchard Lake St Mary)12 Novi/Operation Friendship................................. 5/30/2006 21.5 Banks Jackson/Midwest Meet of Champions (-0.7).. 6/10/2006 21.7 Yury Ratomski (Romeo)11 Warren/Macomb County.................................... 5/26/2006 21.8 Ratomski Holly/D1 Regional................................................ 5/19/2006 21.8 Bowman South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 21.9 Anthony Alexander (Grand Blanc)12 Holly/D1 Regional................................................ 5/19/2006 21.9 Tarin Washington (Orchard Lake St Mary) South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 22.0 Serak Haile (East Kentwood)11 Kentwood/dual..................................................... 4/27/2006 22.0 Matt Bakker (Grand Rapids South Christian) Grand Rapids/D2 Regional................................ 5/19/2006 22.0 Jeremy Kline (Rockford)12 Grand RS
400 METERS (50.20) 48.56 Justin Wiles (Escanaba)12 Jackson/Midwest Meet of Champions............. 6/10/2006 48.73 Darrin Trammell (Detroit Mackenzie)12 Jackson/Midwest Meet of Champions............. 6/10/2006 48.74 Cedric Everson (Detroit Mumford)11 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 48.97 Trammell Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 49.09 Kyle Terpak (Riverview) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 49.50 Travis Tamez (Essexville-Garber)12 Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 49.56 Ricky Fleming (Grand Haven)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 49.91 Kyle Wilson (East Detroit)11 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 49.93 Richard Cosme (Milan)12 Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 49.97 David Ashcraft (Harrison) Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 49.98 Martin Cornliffe (Detroit Country Day) Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 49.99 Leslie Hanna (Berrien Springs) Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 50.01 Lyndon Johnson (Southfield)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 50.01 Kevin Jackson (East Kentwood)10 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 50.03 Clent Simmons (Ypsilanti) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 50.04 Leslie Hanna (Berrien Springs) Kent City/MITCA Team D3................................. 5/27/2006 50.05 Derrick Hunter (Southfield)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 50.05 Kyle Fortin (Fairview) Forest Hills/D4 State............................................. 6/ 3/2006 50.11 David St Amant (Livonia Churchill)11 Jenison/MITCA Team D1................................... 5/27/2006 50.19 Douglas Hamilton (Portage Central)9 Jenison/MITCA Team D1................................... 5/27/2006 50.20 Lapell Powell (Ypsilanti)12 Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 Hand-timed: 47.6 Darrin Trammell (Detroit Mackenzie)12 Detroit/PSL............................................................ 5/25/2006 49.0 Ricky Fleming (Grand Haven)12 Reeths/West Michigan Inv.................................. 5/25/2006 49.3 Kyle Terpak (Riverview) Grosse Ile/D2 Regional....................................... 5/19/2006 49.5 Kyle Wilson (East Detroit)11 Warren/Macomb County.................................... 5/26/2006 49.6 TJ Kanu (Rockford) GR List............................................................................ /2006 49.6 Nych Guyton (Godwin Heights) Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/24/2006 49.6 Kevin Jackson (East Kentwood)10 Wyoming/Champions......................................... 5/22/2006 49.7 Matt Bakker (Grand Rapids South Christian) Grand Rapids/D2 Regional................................ 5/19/2006 49.7 Lyndon Johnson (Southfield)12 South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 49.7 Michael Stafford (L’Anse Creuse)12 Warren/Macomb County.................................... 5/26/2006 49.8 Justin Wiles (Escanaba)12 Kingsford/UP D1 State......................................... 6/ 3/2006 49.9 Cedric Everson (Detroit Mumford)11 Warren/D1 Regional............................................ 5/19/2006
800 (1:57.9) 1:53.48 Aaron Hunt (Potterville)12 Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006 1:53.63 Jay Bilsborrow (Coldwater)12 Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 1:54.1 Paul Vance (Berkley)12 South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 1:54.21 Brad Anderson (Rochester Adams)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 1:54.25 Vance Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 1:54.53 Vance Jackson/Midwest Meet of Champions............. 6/10/2006 1:54.67 Stephen Surducan (Dearborn)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 1:54.77 Matt Erdmans (Byron Center) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 1:54.90 Hunt Jackson/Midwest Meet of Champions............. 6/10/2006 1:54.92 Sam Marvin (Portage Central)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 1:54.9 Bilsborrow Kalamazoo/SMAC............................................... 5/24/2006 1:55.00 Ian Gerard (Chelsea) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 1:55.14 Simon Nyang (Forest Hills Northern) Greensboro/Nike Outdoor Ch............................ 6/17/2006 1:55.37 Patrick Liederbach (Petoskey)11 Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 1:55.37 Delorean Peak (Detroit Crockett)11 Norfolk/AAU Junior Olympics............................. 8/ 2/2006 1:55.46 Nick Agosti (Dearborn Divine Child) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 1:55.6 Peter Christmas (Ann Arbor Pioneer)12 Saline/A Regional................................................ 5/19/2006 1:55.99 Jeff Bassett (Whitehall) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 1:56.01 Tyler Patterson (Saline)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 1:56.21 Tommy Brinn (Otsego) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 1:56.22 Mike Weisbuch (Ann Arbor Pioneer)11 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 1:57.09 David Ash (Williamston)11 Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 1:57.0 Ryan Matson (White Lake Lakeland)12 South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 1:57.2 Anthony Filipek (Kingston) Forest Hills/D4 State............................................. 6/ 3/2006 1:57.3 Mike Quick (Bloomfield Hills Lahser) South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 1:57.45 Mike Soltis (Albion) Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 1:57.77 Evan Lowry (Hanover-Horton) Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 1:57.7 Nick Lemora (Clarkston) South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 1:57.8 Eric Viges (Rochester Hills Stoney Creek)12 Holly/D1 Regional................................................ 5/19/2006 1:57.9 Todd Kennedy (Jenison)12 Grand Rapids/D1 Regional................................ 5/19/2006
1500 3:55.17# Jay Bilsborrow (Coldwater)12 Greensboro/Nike Outdoor Ch [mile]................. 6/17/2006 4:03.0# Peter Christmas (Ann Arbor Pioneer)12 Saline/A Regional [1600].................................... 5/19/2006 4:03.77 Jasen Turnbull (Northville)12 Baltimore/USATF Junior Olympics................... 7/30/2006
1600 (4:24.9) 4:09.73+ Jay Bilsborrow (Coldwater)12 Greensboro/Nike Outdoor Ch (4:11.18).......... 6/17/2006 4:10.40 Bilsborrow Jackson/Midwest Meet of Champions............. 6/10/2006 4:14.59 Bilsborrow Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 4:14.6 Ryan Grau (Kalamazoo Central)12 Kalamazoo/SMAC............................................... 5/24/2006 4:16.53 Addis Habtewold (St Clair) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 4:16.85 Cole Sanseverino (Monroe)11 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 4:17.5 Landon Peacock (Cedar Springs)12 Cedar Springs/Red Hawk Inv.............................. 5/ 6/2006 4:17.66 Ian Gerard (Chelsea) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 4:18.26 Pat Grosskopf (Corunna) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 4:18.34 Peter Christmas (Ann Arbor Pioneer)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 4:18.8 Christmas Saline/A Regional................................................ 5/19/2006 4:19.22 Jason Turnbull (Northville)11 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 4:19.34 Peacock Sparta/OK Blue..................................................... 5/13/2006 4:19.71 Willie Dague (Monroe Jefferson) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 4:19.72 Doug Richards (Ionia)12 Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 4:20.52 Robbie Fisher (Grosse Pointe North)11 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 4:20.65 Andrew Ropp (Flint Powers) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 4:21.89 Mike Quick (Bloomfield Hills Lahser) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 4:21.8 Aaron Hunt (Potterville)12 Bath/D4 Regional................................................. 5/19/2006 4:21.9 Dan Nix (Williamston)10 Laingsburg/D3 Regional.................................... 5/20/2006 4:21.31 Alex Folk (Temperance Bedford)11 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 4:21.84 Matthew Rzepka (Livonia Stevenson)11 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 4:21.96 Brandon Grysko (Livonia Churchill)10 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 4:22.5 Chris Pankow (Williamston)12 Laingsburg/D3 Regional.................................... 5/20/2006 4:22.60 Jeff Maxfield (Hillsdale) Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 4:22.7 Pete Loy (Warren DeLaSalle)12 Livonia/Catholic League.................................... 5/23/2006 4:23.00 Loren Ahonen (Temperance Bedford)12 Dayton/Roosevelt Memorial................................ 5/ 6/2006 4:23.1 Victor Ramirez (Wyoming Lee) Bellaire/D4 Regional........................................... 5/20/2006 4:23.35 Stephen Walker (Midland Dow)9 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 4:23.85 Patrick Cooper (Portage Northern)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 4:24.40 Mike Craze (Sterling Heights)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 4:24.43 Maverick Darling (Ovid-Elsie)10 Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 4:24.4 Spencer Beatty (Harbor Springs) East Jordan/D3 Regional................................... 5/20/2006
2000 STEEPLECHASE 7:37.04 Shawn Ferguson (Hartland) Merrillville/AAU Regional..................................... 7/ 7/2006 7:52.2 Casey Budd (Clinton)11 Millersburg/USATF Region V.............................. 7/ 9/2006 7:53.51 Ferguson Norfolk/AAU Junior Olympics............................. 8/ 2/2006
3000 8:45.2# Ian Gerard (Chelsea)12 Jackson/Midwest Meet of Champions [3200] 6/10/2006 8:50.1# Doug Richards (Ionia)12 Jackson/Midwest Meet of Champions [3200] 6/10/2006 8:53.5# Pete Loy (Warren DeLaSalle)12 Kentwood/D1 State [3200]................................... 6/ 3/2006 8:54.2# Peter Christmas (Ann Arbor Pioneer)12 Saline/A Regional [3200].................................... 5/19/2006
3200 (9:39.9) 9:01.66 Landon Peacock (Cedar Springs)12 Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 9:07.53+ Dan Jackson (Dexter)11 Greensboro/Nike Outdoor (9:10.72)................. 6/16/2006 9:09.93 Jackson Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 9:13.1 Peacock Cedar Springs/dual............................................. 3/28/2006 9:16.0 Peacock Cedar Springs/Red Hawk Inv.............................. 5/ 6/2006 9:16.5 Peacock Sparta/dual............................................................. 5/ 2/2006 9:16.83 Addis Habtewold (St Clair)11 Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 9:17.05 Ian Gerard (Chelsea)12 Jackson/Midwest Meet of Champions............. 6/10/2006 9:19.7 Peacock Comstock Park/D2 Regional............................. 5/19/2006 9:20.19 Bobby April (Dexter) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 9:20.40 Mike Quick (Bloomfield Hills Lahser) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 9:22.05 Van Tate (Petoskey) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 9:22.2 Peter Christmas (Ann Arbor Pioneer)12 AA list............................................................................. /2006 9:23.40 James Lancioux (Fremont) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 9:23.46 Doug Richards (Ionia)12 Jackson/Midwest Meet of Champions............. 6/10/2006 9:24.19 Maverick Darling (Ovid-Elsie)10 Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006 9:26.58 Tyler Emmorey (Cedar Springs) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 9:27.0 Pete Loy (Warren DeLaSalle)12 Grosse Pointe/D1 Regional............................... 5/19/2006 9:27.53 Pat Grosskopf (Corunna)12 Jackson/Midwest Meet of Champions............. 6/10/2006 9:36.06 Matt Lutzke (Williamston)10 Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006 9:36.26 Brendan Marcum (Pinckney)11 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 9:36.3 Tim Zeerip (Zeeland) Grand Rapids/D1 Regional................................ 5/19/2006 9:36.58 Aaron Simoneau (Manistee) Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 9:36.84 Victor Ramirez (Wyoming Lee) Forest Hills/D4 State............................................. 6/ 3/2006 9:37.21 Rob Shinouskis (Lake Orion) Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 9:37.27 Loren Milbrath (Saginaw Michigan Lutheran) Forest Hills/D4 State............................................. 6/ 3/2006 9:38.3 Ross Solanskey (Berkley)12 South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 9:39.63 Loren Ahonen (Temperance Bedford)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 9:39.95 Joe Dimambro (Fenton)11 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 9:39.95 Drew Collette (Lake Orion)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006
5000 METERS 16:24.99 Jasen Turnbull (Northville)12 Millersburg/USATF Region V.............................. 7/ 9/2006 16:30.86 Michael Berry (Detroit Mumford)12 Canton/Michigan USATF.................................... 6/24/2006 16:33.11 Kenny Wall (Flushing) Millersburg/USATF Region V.............................. 7/ 9/2006 16:43.40 Wall Baltimore/USATF Junior Olympics................... 7/29/2006 16:43.49 Anthony Scaparo (Plymouth)11 Millersburg/USATF Region V.............................. 7/ 9/2006 16:55.16 Wall Canton/Michigan USATF.................................... 6/24/2006 17:08.72 Berry Millersburg/USATF Region V.............................. 7/ 9/2006
10,000 METERS 32:06.02 Landon Peacock (Cedar Springs)12 Indianapolis/USA Junior Ch.............................. 6/21/2006
110 HURDLES (14.99) 13.82 Josh Hembrough (Forest Hills Northern)11 Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 14.03 Hembrough Greensboro/Nike Outdoor Ch (-1.6)................. 6/17/2006 14.04 Shane Wells (Romulus)11 Baltimore/USATF Junior Olympics (1.8)......... 7/30/2006 14.22 Hembrough Greensboro/Nike Outdoor (-0.9)....................... 6/16/2006 14.22 Nicholas McCampbell (Detroit Cass Tech)12 Norfolk/AAU Junior Olympics (h) (0.7).............. 8/ 1/2006 14.32 Tymel Dodd (Lansing Sexton)12 Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 14.38 Cameron Murphy (Farmington Hills Harrison)12 Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 14.39 Andrew Coveart (DeWitt)12 Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 14.40 Wells Millersburg/USATF Region V.............................. 7/ 9/2006 14.43 Murphy Norfolk/AAU Junior Olympics (h) (1.3).............. 8/ 1/2006 14.47 McCampbell Kentwood/D1 State (s) (1.5)................................ 6/ 3/2006 14.52 Dodd Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006 14.54 Dodd Kalamazoo/Loy Norrix Inv.................................. 4/28/2006 14.54 Dan Anderson (Ionia) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 14.58 Joey Latz (Ovid-Elsie) Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 14.68 Dan Anderson (Ionia) Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006 14.68 Michael Coltre (Manchester) Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 14.73 Gary Ferguson (White Lake Lakeland)12 Kentwood/D1 State (s) (1.5)................................ 6/ 3/2006 14.80 Bryan Sevensma (Maple City Glen Lake) Forest Hills/D4 State............................................. 6/ 3/2006 14.81 Dante Turner (Grand Blanc)11 Mansfield/Mansfield Relays.............................. 4/15/2006 14.87 Brad Lawrence (Homer) Forest Hills/D4 State............................................. 6/ 3/2006 14.90 Nick Davis (Kalamazoo Central) Kalamazoo/GK Inv............................................... 4/21/2006 14.90 Reggie Bridges (Grandville)11 Kentwood/D1 State (h) (1.9)................................ 6/ 3/2006 14.91 James Carter (Detroit Pershing)11 Kentwood/D1 State (h) (0.8)................................ 6/ 3/2006 14.92 Marcus Jackson (Lansing Sexton) Kalamazoo/Loy Norrix Inv.................................. 4/28/2006 14.92 Marcus Smith (Grand Blanc)11 Kentwood/D1 State (h) (0.8)................................ 6/ 3/2006 14.94 Keagan Puce (Ottawa Lake-Whiteford) Forest Hills/D4 State............................................. 6/ 3/2006 14.97 Deandre Henderson (Grosse Pointe North)11 Kentwood/D1 State (s) (1.5)................................ 6/ 3/2006 14.98 Brad Birkholtz (Hamilton) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 Wind-aided: 14.15 Nicholas McCampbell (Detroit Cass Tech)12 Kentwood/D1 State (2.7)...................................... 6/ 3/2006 14.17 Shane Wells (Romulus)11 Kentwood/D1 State (2.7)...................................... 6/ 3/2006 14.18 Wells Baltimore/USATF Junior Olympics (h) (2.2)... 7/29/2006 14.34 James Carter (Detroit Pershing)11 Kentwood/D1 State (2.7)...................................... 6/ 3/2006 14.56 Gary Ferguson (White Lake Lakeland)12 Kentwood/D1 State (2.7)...................................... 6/ 3/2006 14.62 Carter Kentwood/D1 State (s) (3.0)................................ 6/ 3/2006 14.67 Ramon Ortiz (Grandville)12 Kentwood/D1 State (s) (3.0)................................ 6/ 3/2006 14.80 Reggie Bridges (Grandville)11 Kentwood/D1 State (2.7)...................................... 6/ 3/2006 14.86 David Hanss (Ann Arbor Pioneer)12 Kentwood/D1 State (2.7)...................................... 6/ 3/2006 14.91 Nathan Musch (Ann Arbor Huron)12 Kentwood/D1 State (2.7)...................................... 6/ 3/2006 14.97 Deandre Henderson (Grosse Pointe Northern)11 Kentwood/D1 State (2.7)...................................... 6/ 3/2006 Hand-timed (14.6): 13.9 Josh Hembrough (Forest Hills Northern)11 Grand Rapids/Public Schools Inv..................... 4/15/2006 13.9 Hembrough Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/24/2006 14.0 Hembrough Grand Rapids/dual............................................... 4/27/2006 14.0 Hembrough Grand Rapids/D2 Regional................................ 5/19/2006 14.1 Hembrough Wyoming/Champions......................................... 5/22/2006 14.3 Ramon Ortiz (Grandville) Battle Creek/D1 Regional................................... 5/19/2006 14.3 Tymel Dodd (Lansing Sexton)12 Charlotte/D2 Regional........................................ 5/19/2006 14.4 Andrew Coveart (DeWitt)12 Charlotte/D2 Regional........................................ 5/19/2006 14.4 Brad Lawrence (Homer) Hillsdale/D4 Regional......................................... 5/20/2006 14.4 Bryan Sevensma (Glen Lake) Traverse City/Record-Eagle............................... 5/31/2006 14.4 Gary Ferguson (White Lake Lakeland) Hartland/KVC........................................................ 5/23/2006 14.5 Reggie Bridges (Grandville) GR List............................................................................ /2006 14.5 David Hanss (Ann Arbor Pioneer)12 AA list............................................................................. /2006 14.5 Cameron Murphy (Farmington Hills Harrison)12 Linden/D2 Regional............................................ 5/20/2006 14.5 Brock Humphries (Saginaw Eisenhower)12 Warren/D1 Regional............................................ 5/19/2006 14.5 David Nummer (L’Anse Creuse North)12 Warren/Macomb County.................................... 5/26/2006 14.6 Shane Wells (Romulus)11 Saline/A Regional................................................ 5/19/2006 14.6 Nicholas McCampbell (Detroit Cass Tech) Canton/D1 Regional............................................ 5/19/2006 14.6 Rick Kwasnik (Saginaw Eisenhower)11 Warren/D1 Regional............................................ 5/19/2006 14.6 Shawn Turner (Pontiac Central) Milford/D1 Regional............................................ 5/19/2006 14.6 DeAndre
Henderson (Grosse Pointe North) Grosse
Pointe/D1 Regional............................... 5/19/2006 14.6 Ken Lewis (Flint Powers) Linden/D2 Regional............................................ 5/20/2006 14.6 Joey Latz (Ovid-Elsie) Laingsburg/D3 Regional.................................... 5/20/2006 14.6 Smith (Comstock Park) Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/24/2006 14.6 Brock Humphries (Utica Eisenhower)12 Warren/Macomb County.................................... 5/26/2006 Wind-aided: 14.1 Gary Ferguson (White Lake Lakeland) South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 14.2 Cameron Murphy (Farmington Hills Harrison) South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 14.6 Jamar Allison (West Bloomfield) South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006
300 HURDLES (39.99) 37.43 Nicholas McCampbell (Detroit Cass Tech)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 38.33 McCampbell Jackson/Midwest Meet of Champions............. 6/10/2006 38.54 Shane Wells (Romulus)11 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 38.66 McCampbell Dayton/Roosevelt Memorial................................ 5/ 6/2006 38.77 Bryan Sevensma (Maple City Glen Lake)12 Forest Hills/D4 State............................................. 6/ 3/2006 38.81 David
Hanss (Ann Arbor Pioneer)12 Kentwood/D1
State............................................... 6/
3/2006 38.95 Tymel Dodd (Lansing Sexton)12 Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006 38.97 Brandon Bufford (Detroit Cass Tech)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 38.98 Cameron Murphy (Farmington Hills Harrison)12 Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 39.26 Andrew Coveart (DeWitt) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 39.27 Josh Hembrough (Forest Hills Northern)11 Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 39.31 Demetrius Addison (Detroit Cooley)10 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 39.35 Dante Turner (Grand Blanc)11 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 39.47 John Lee (Troy)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 39.55 Kevin Bacon (Vassar) Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 39.65 Emanuel Sledge (Saginaw Hill)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 39.73 Dan Anderson (Ionia) Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006 39.73 Thad Wilson (Ann Arbor Huron)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 39.79 Jerrell Owes (Gibraltar Carlson) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 39.80 Kevin Luce (Howell)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 39.84 Darrin Hart (Lincoln-Alcona) Forest Hills/D4 State............................................. 6/ 3/2006 39.86 Keith Curtis (Berrien Springs) Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 39.87 Ryan Irwin (Harbor Beach) Forest Hills/D4 State............................................. 6/ 3/2006 39.90 Will
Cranford (Milan) Forest
Hills/D2 State............................................. 6/
3/2006 37.4 Nicholas McCampbell (Detroit Cass Tech)12 Detroit/PSL............................................................ 5/25/2006 38.1 McCampbell Canton/D1 Regional............................................ 5/19/2006 38.4 Josh Hembrough (Forest Hills Northern)11 Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/24/2006 38.6 Cameron Murphy (Farmington Hills Harrison)12 South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 38.8 David Hanss (Ann Arbor Pioneer)12 Ypsilanti/SEC........................................................ 5/10/2006 39.0 Bryan Sevensma (Glen Lake) Traverse City/Record-Eagle............................... 5/31/2006 39.1 Shane Wells (Romulus)11 Saline/A Regional................................................ 5/19/2006 39.1 Emanuel Sledge (Saginaw Hill)12 Midland/D1 Regional.......................................... 5/19/2006 39.2 John Lee (Troy)12 Canton/D1 Regional............................................ 5/19/2006 39.4 Kerry VerMerris (Forest Hills Northern) GR List............................................................................ /2006 39.5 Josh Malnar (Monroe)12 Saline/A Regional................................................ 5/19/2006 39.5 Tymel Dodd (Lansing Sexton)12 Charlotte/D2 Regional........................................ 5/19/2006 39.5 Alex DiBrano (Riverview) Grosse Ile/D2 Regional....................................... 5/19/2006 39.7 Shane Malveaux (Ypsilanti)12 Ann Arbor/River Rat............................................. 5/13/2006 39.7 Cam White (Forest Hills Northern) Grand Rapids/D2 Regional................................ 5/19/2006 39.7 Andy Tonkovich (Lake Orion) South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 39.7 Dante Turner (Grand Blanc)11 Davison/Big 9....................................................... 5/24/2006 39.7 Adam Duerksen (Mancelona) Traverse City/Record-Eagle............................... 5/31/2006
400 HURDLES 54.53 Shane Wells (Romulus)11 Southfield/Michigan AAU................................... 6/18/2006 54.57 Wells Baltimore/USATF Junior Olympics (h)............. 7/28/2006 54.62 Tymel Dodd (Lansing Sexton)12 Southfield/Michigan AAU................................... 6/18/2006 55.10 Cameron Murphy (Farmington Hills Harrison)12 Norfolk/AAU Junior Olympics............................. 8/ 2/2006 55.12 Wells Millersburg/USATF Region V.............................. 7/ 9/2006 55.42 Murphy Norfolk/AAU Junior Olympics (h)...................... 7/31/2006 55.83 Murphy Southfield/Michigan AAU................................... 6/18/2006 57.85 Ira Moorer (Lansing Eastern) Merrillville/AAU Regional..................................... 7/ 9/2006 58.50 Cyrus Azizi (Canton)12 Southfield/Michigan AAU................................... 6/18/2006 58.83 Wes Zemla (Ovid-Elsie)12 Merrillville/AAU Regional..................................... 7/ 9/2006
HIGH JUMP (6-6) 6-8.25 Erving Warren (Coloma)12 Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 6-8 Brad Birkholz (Hamilton) Grand Rapids/D2 Regional................................ 5/19/2006 6-8 John Donkersloot (Zeeland East) Grand Rapids/John Bos Inv............................... 5/24/2006 6-7 Keonte Johnson (Pontiac Northern)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 6-6.5 Brad Whitehead (Dexter) AA list............................................................................. /2006 6-6 Andrew Schrotenboer (Holland) GR List............................................................................ /2006 6-6 Gardner (Swartz Creek) Flint/dual................................................................. 5/ 9/2006 6-6 David Merigian (Ann Arbor Richard) AA list............................................................................. /2006 6-6 Woody Payne (Ypsilanti) AA list............................................................................. /2006 6-6 Brandon Kimble (East Kentwood)12 Battle Creek/D1 Regional................................... 5/19/2006 6-6 Zach Nichols (Brighton)12 Milford/D1 Regional............................................ 5/20/2006 6-6 Kurt Poelman (Niles) St Joseph/D2 Regional....................................... 5/19/2006 6-6 Luther Ware (Bay City Central)10 Saginaw/Saginaw Valley Conf......................... 5/24/2006 6-6 Chris Brown (Hartland)11 Jenison/MITCA Team D1................................... 5/27/2006 6-6 OT Brown (Jackson)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006
16-0 Logan Lynch (Temperance Bedford)11 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 15-3 Joe Wesley (Marine City)10 Canton/Michigan USATF.................................... 6/24/2006 15-1.5 Lynch Greensboro/Nike Outdoor Ch............................ 6/17/2006 14-7 Luke Dinnan (Midland)12 Midland/D1 Regional.......................................... 5/19/2006 14-7 Matt Fisher (Byron Center) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 14-6 Joey Latz (Ovid-Elsie)12 Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006 14-6 Matt Gordoneer (Vermontville Maple Valley)12 Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 14-6 Chris Murray (Anchor Bay)12 Warren/Macomb County.................................... 5/26/2006 14-4 Vinnie Tyle (Fowlerville)12 Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 14-1 Ryan Santa (Livonia Churchill)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 14-1 Mike Yassay (Northville)11 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 14-0 Greg Burns (Litchfield) Hillsdale/D4 Regional......................................... 5/20/2006 14-0 Josh Walters (Williamston)11 Kent City/MITCA Team D3................................. 5/27/2006
LONG JUMP (22-0) 23-8.5 Jeremy Kline (Rockford)12 Jackson/Midwest Meet of Champions (1.8)... 6/10/2006 23-4 Kline Rockford/dual......................................................... 5/ 9/2006 23-1.5 Vince Agnew (Grand Rapids Catholic Central) GR List............................................................................ /2006 23-0 Doug Hamilton (Portage Central)9 Kalamazoo/SMAC............................................... 5/24/2006 22-11.5 Justin Kelly (AuGres-Sims) Marion/D4 Regional............................................ 5/20/2006 22-10 Dale Norman (Sturgis) Kalamazoo/SMAC............................................... 5/24/2006 22-9 Mitch Van Porfleet (GR West Catholic) Grand Rapids/dual................................................ 5/ 4/2006 22-8.75 Woody Payne (Ypsilanti)12 Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 22-8.5 Eric Williams (Saline)12 AA list............................................................................. /2006 22-8.5 Michael Stafford (L’Anse Creuse) Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 22-8.25 Heath Sutherland (St Johns) Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006 22-8 Akeem Cason (Benton Harbor) Grand Rapids/Public Schools Inv..................... 4/15/2006 22-1.5 Cordell Miller (Lansing Everett) Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006 22-1.25 Jamarrea Bishop (Carelton-Airport)12 Jackson/Midwest Meet of Champions (0.5)... 6/10/2006 22-1 Brandon Friske (North Branch) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 22-0.5 Javon Taylor (Lansing Sexton) Kalamazoo/Loy Norrix Inv.................................. 4/28/2006 Wind-aided: 24-4 Tres Bradley (Detroit Cass Tech)12 Novi/Operation Friendship................................. 5/30/2006 24-2 Jeremy Kline (Rockford)12 Grand Rapids/Public Schools Inv..................... 4/15/2006 24-1 Kline Grand Rapids/Public Schools Inv (!)................. 4/15/2006 23-9.25 DeShawn Jones (Lansing Eastern) Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006
TRIPLE JUMP 42-5 Charles Phillips (Detroit Mumford)12 Mansfield/Mansfield Relays.............................. 4/14/2006 42-3.25 Myles White (Livonia Stevenson)9 Baltimore/USATF Junior Olympics (-0.1)........ 7/27/2006 41-7.5 Steven Nicholson (Ann Arbor TC) Merrillville/AAU Regional..................................... 7/ 7/2006 41-2.25 Nicholson Norfolk/AAU Junior Olympics............................ 7/31/2006 40-10 Phillips Dayton/Roosevelt Memorial................................ 5/ 5/2006 40-9.5 White Canton/Michigan USATF.................................... 6/24/2006 40-9.25 Caylen Boyd (Lansing Eastern)10 Merrillville/AAU Region VI................................... 7/ 9/2006 40-1.5 Boyd Southfield/Michigan AAU................................... 6/18/2006 40-0.75 White Millersburg/USATF
Region V.............................. 7/
9/2006 39-4 White Southfield/Michigan AAU................................... 6/18/2006 35-10.75 Darrell Boswell (Detroit Mackenzie) Southfield/Michigan AAU................................... 6/18/2006
SHOT PUT (53-0) 59-5 Vince Helmuth (Saline)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 59-2.75 Helmuth Greensboro/Nike Outdoor Ch............................ 6/17/2006 57-4.75 Helmuth Ypsilanti/Meet of Champions............................ 5/30/2006 56-9 Helmuth Dayton/Roosevelt Memorial................................ 5/ 5/2006 56-1 Kenneth Echtinaw (Caledonia) Caledonia/dual...................................................... 5/ 4/2006 56-1 Reniff (Grandville) Kentwood/dual....................................................... 5/ 9/2006 55-9.5 Brent McCarrick (Morrice) Corunna/Meet of Champions............................ 5/30/2006 55-5.6 Chris Berry (Linden)12 Flint/Badar Meet................................................... 5/30/2006 54-11.75 Mike Kuras (Lake Odessa Lakewood) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 54-9 Jordan DeRosia (Mt Morris)12 Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 54-0 Matt Armstrong (Lansing Sexton) Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006 53-9.75 Cameron Freeman (Owosso)12 Midland/D1 Regional.......................................... 5/19/2006 53-6.75 Phil Swanson (Grand Haven)12 Reeths/West Michigan Inv.................................. 5/25/2006 53-4.5 Darris Sawtelle (Birmingham Rice)11 Livonia/Catholic League.................................... 5/23/2006 53-3 Donny Stiffler (Williamston)10 Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006
DISCUS (160-0) 184-0 Vince Helmuth (Saline)12 West Bloomfield/Relays..................................... 4/29/2006 183-0 Helmuth Dayton/Roosevelt Memorial................................ 5/ 5/2006 181-5 Helmuth Ypsilanti/Meet of Champions............................ 5/30/2006 180-1 Helmuth Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 179-7 Helmuth Saline/A Regional................................................ 5/19/2006 179-4 Helmuth Ann Arbor/River Rat............................................. 5/13/2006 179-4 Lonnie Pugh (Grosse Ile)10 Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 178-9 Tim Lelito (St Clair)11 Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 173-7 Anthony Agrusa (St Clair Shores Lake Shore)12 Algonac/D2 Regional.......................................... 5/19/2006 171-7 Deion Casey (Ypsilanti Lincoln)11 Saline/A Regional................................................ 5/19/2006 170-11 Kenneth Echtinow (Caledonia)12 Grand Rapids/D2 Regional................................ 5/19/2006 169-11 Brad Wentzel (Allegan) St Joseph/D2 Regional....................................... 5/19/2006 169-1 Kevin Mays (Flint Carman-Ainsworth)11 Flint/Olympian Developing Meet...................... 7/13/2006 168-7 Jordan DeRosia (Mt Morris)12 Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 168-3 Derrick Flowers (Flint Carman-Ainsworth)11 Swartz Creek/Relays........................................... 4/28/2006 165-3 Mike Kuras (Lake Odessa Lakewood) Charlotte/D2 Regional........................................ 5/19/2006 164-6 Brent McCarrick (Morrice) Webberville/D4 Regional................................... 5/20/2006 164-3 Chris Pyant (Farmington Hills Harrison) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 163-5 Darrin Bazuin (McBain) Marion/D4 Regional............................................ 5/20/2006 161-9 Ryan VanBergen (Whitehall) Reeths/West Michigan Inv.................................. 5/25/2006 160-5 Craig Borsenick (Corunna) Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 160-4 Dan Yonker (Portage Central)12 Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006
JAVELIN 135-10 Wes Zemla (Ovid-Elsie)12 Merrillville/AAU Regional (dec).......................... 7/ 5/2006 124-1 Gabe Helmuth (Saline)9 Millersburg/USATF Region V.............................. 7/ 9/2006 118-3 Helmuth Baltimore/USATF Junior Olympics................... 7/27/2006 116-11 Zemla Norfolk/AAU Junior Olympics (dec)................. 7/30/2006 114-2 Helmuth Canton/Michigan USATF.................................... 6/24/2006 112-10 Spencer Britt (Blue Dragons) Southfield/Michigan AAU................................... 6/18/2006 102-1 Roderick Skeete (Blue Dragons) Southfield/Michigan AAU................................... 6/18/2006 101-1 Pierre Engram (Detroit Loyola) Merrillville/AAU Regional (dec).......................... 7/ 5/2006
DECATHLON 5603 Wes Zemla (Ovid-Elsie)12 Norfolk/AAU Junior Olympics............................ 7/30/2006 (11.83 [0.9], 17-8, 36-8.5, 5-7.75, 51.94, 15.52w [2.3], 107-1, 8-5.5, 116-11, 4:41.04) 5585 Zemla Merrillville/AAU Regional..................................... 7/ 6/2006 (11.80, 18-5.25, 35-1, 5-10.5, 54.99, 16.08, 112-5, 8-6, 135-10, 4:45.76) 4486 Caylen Boyd (Lansing Eastern)10 Merrillville/AAU Regional..................................... 7/ 6/2006 (11.20, 19-11.5, 28-5.5, 5-7, 53.28, 19.59, 65-11, 6-0, 89-11, 5:26.49) 3990 Effrem Greptenberger (Ovid-Elsie) Merrillville/AAU Regional..................................... 7/ 6/2006 (11.55, 20-2.25, 29-2, 5-4.5, 54.23, 20.62, 62-4, NH, 68-3, 5:38.77) 3801 Ira Moorer (Lansing Eastern) Merrillville/AAU Regional..................................... 7/ 6/2006 (11.27, 20-3, 28-7.5, 4-11.75, 55.00, DQ, 71-5, 6-0, 88-1, 5:52.71) 3316 Pierre Engram (Detroit Loyola) Merrillville/AAU Regional..................................... 7/ 6/2006 (11.97, 17-10.75, 29-8.25, 4-4.75, 58.31, DQ, 70-7, NH, 101-1, 5:30.14) 2846 Demetrius Bradford (Detroit Loyola) Merrillville/AAU Regional..................................... 7/ 6/2006 (12.57, 16-0.25, 28-0, 4-4.75, 1:02.76, 22.13, 65-1, NH, 74-6, 5:56.59) 2552 David Dawson (Detroit Loyola) Merrillville/AAU Regional..................................... 7/ 6/2006 (13.13, 14-11.5, 25-4, 4-6, 1:04.08, 20.46, 34-6, NH, 72-11, 5:59.35)
4 x 100 RELAY (43.99) 42.79 Livonia Stevenson Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 42.85 Portage Central Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 42.86 Orchard Lake St Mary Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 42.91 Southfield Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 43.03 Forest Hills Northern Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 43.07 Saline Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 43.13 Detroit Renaissance Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 43.24 Bay City Central Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 43.26 Milford Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 43.29 Battle Creek Central Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 43.37 Detroit Country Day Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 43.40 Romulus Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 43.47 Detroit Cass Tech Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 43.49 Hudsonville Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 43.51 East Kentwood Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 43.52 Muskegon Orchard View Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 43.56 Williamston Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006 43.62 Lansing Eastern Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 43.67 Plymouth Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 43.69 Adrian Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 43.76 Benton Harbor Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 43.77 Farmington Hills Harrison Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 43.83 Ypsilanti Willow Run Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 43.83 Redford Union Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 43.85 Lansing Sexton Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 43.93 Monroe Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 43.94 Albion Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 43.94 Rockford Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 43.95 Saginaw Nouvel Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 43.97 Pontiac Northern Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 43.98 East Lansing Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006 43.99 Belleville Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 Hand-timed (43.5) 42.5 Livonia Stevenson Canton/D1 Regional............................................ 5/19/2006 42.5 Detroit Country Day South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 42.6 Orchard Lake St Mary South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 43.0 Bay City Central Saginaw/Saginaw Valley Conf......................... 5/24/2006 43.1 Grand Blanc Flint/Cavalier Classic............................................ 5/ 6/2006 43.1 Saline Saline/A Regional................................................ 5/19/2006 43.1 Detroit DePorres Novi/Operation Friendship................................. 5/30/2006 43.2 Portage Central Battle Creek/D1 Regional................................... 5/19/2006 43.2 Milford South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 43.3 Lansing Eastern Battle Creek/D1 Regional................................... 5/19/2006 43.3 Detroit Renaissance Livonia/D2 Regional............................................ 5/19/2006 43.3 Forest Hills Northern Wyoming/Champions......................................... 5/22/2006 43.3 Southfield South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 43.5 Rockford GR List............................................................................ /2006 43.5 Pontiac Northern South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006
4 x 200 RELAY 1:29.9 1:27.8 Detroit Country Day South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 1:27.95 Detroit Country Day Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 1:27.9 Orchard Lake St Mary South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 1:28.07 Romulus Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 1:28.09 Southfield Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 1:28.38 Orchard Lake St Mary Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 1:28.69 Grand Blanc Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 1:29.06 East Kentwood Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 1:29.06 Forest Hills Northern Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 1:29.07 Detroit Renaissance Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 1:29.0 Bay City Central Saginaw/Saginaw Valley Conf......................... 5/24/2006 1:29.2 Livonia Stevenson Canton/D1 Regional............................................ 5/19/2006 1:29.3 Saline Saline/A Regional................................................ 5/19/2006 1:29.53 Rockford Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 1:29.54 Adrian Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 1:29.5 Detroit King Grosse Pointe/D1 Regional............................... 5/19/2006 1:29.6 Detroit Cass Tech Canton/D1 Regional............................................ 5/19/2006 1:29.73 Muskegon Orchard View Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 1:29.83 Albion Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 1:29.9 Canton Canton/D1 Regional............................................ 5/19/2006 1:29.9 Berkley South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006
4 x 400 RELAY (3:25.9) 3:21.0 Southfield South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 3:21.41 Detroit Mumford Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 3:22.51 Grand Blanc Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 3:22.5 Detroit Mumford Warren/D1 Regional............................................ 5/19/2006 3:23.14 Detroit Country Day Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 3:23.48 Ypsilanti Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 3:23.65 Adrian Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 3:23.6 Berkley South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 3:23.82 Rockford Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 3:24.11 Dearborn Divine Child Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 3:24.15 Coldwater Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 3:24.18 Forest Hills Northern Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 3:24.19 Livonia Churchill Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 3:24.3 Ann Arbor Pioneer Saline/A Regional................................................ 5/19/2006 3:24.84 Bangor Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 3:25.23 Portage Central Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 3:25.34 Riverview Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 3:25.41 Williamston Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 3:25.5 South Lyon South Lyon/Oakland County.............................. 5/26/2006 3:25.63 Canton Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 3:25.6 Sterling Heights Stevenson Warren/D1 Regional............................................ 5/19/2006 3:25.75 Niles ........................................................... Forest Hills/D2 State 6/ 3/2006 3:25.7 Lansing Sexton Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006 3:25.83 St Louis Kent City/MITCA Team D3................................. 5/27/2006 3:25.93 East Kentwood Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006
4 x 800 RELAY (8:04.9) 7:49.83 Williamston Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 7:50.28 Williamston Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006 7:52.76 Detroit Mumford Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 7:55.63 Temperance-Bedford Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 7:56.65 Williamston Kent City/MITCA Team D3................................. 5/27/2006 7:56.71 Ann Arbor Pioneer Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 7:56.93 Dearborn Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 7:57.71 Potterville Lansing/Honor Roll.............................................. 5/31/2006 7:57.82 Saline Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 7:58.01 Portage Northern Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 7:58.08 Bangor Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 7:58.99 Rochester Hills Stoney Creek Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 7:59.1 Ann Arbor Pioneer Saline/A Regional................................................ 5/19/2006 8:00.16 Milford Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 8:00.62 Fenton Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 8:01.11 Okemos Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006 8:01.15 Charlevoix Comstock Park/D3 State...................................... 6/ 3/2006 8:01.17 Unionville-Sebewaing Forest Hills/D3 State............................................. 6/ 3/2006 8:01.5 Hartland Hartland/KVC........................................................ 5/23/2006 8:02.2 Pinckney Saline/A Regional................................................ 5/19/2006 8:02.53 Chelsea Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 8:03.52 Flint Powers Forest Hills/D2 State............................................. 6/ 3/2006 8:03.6 Rochester Adams Holly/D1 Regional................................................ 5/19/2006 8:04.24 Monroe Kentwood/D1 State............................................... 6/ 3/2006
4 x 1600 RELAY 18:01.0+ Pinckney Greensboro/Nike Outdoor Ch (18:07.30)........ 6/17/2006 18:28.0 Flint Powers Catholic Flint/Cavalier Classic............................................ 5/ 6/2006 18:36.4 Fremont Wyoming/Grimm Relays.................................... 4/29/2006 18:40.0 Chelsea Corunna Relays................................................... 4/21/2006 18:51.3 Coldwater Hastings Relays................................................... 4/15/2006 18:58.63 Dexter Mansfield/Mansfield Relays.............................. 4/14/2006 19:02.7 Rockford Wyoming/Grimm Relays.................................... 4/29/2006 19:03.7 Forest Hills Eastern Godwin Heights/Wolverine Relays................... 4/29/2006 19:08.3 Grand Ledge Hastings Relays................................................... 4/15/2006 19:16.3 Lansing Waverly Hastings Relays................................................... 4/15/2006
800 MEDLEY 1:35.8 Ypsilanti Ypsilanti/April Showers....................................... 4/22/2006 1:37.38 Detroit Crockett Dayton/Roosevelt Memorial................................ 5/ 5/2006 1:39.59 Detroit Cass Tech Dayton/Roosevelt Memorial................................ 5/ 5/2006 1:39.5 Charlotte Hastings Relays................................................... 4/15/2006 1:40.7 Battle Creek Lakeview Hastings Relays................................................... 4/15/2006
1200 MEDLEY 2:33.8 Holland West Ottawa Wyoming/Grimm Relays.................................... 4/29/2006 2:34.2 Spring Lake Godwin Heights/Wolverine Relays................... 4/29/2006 2:35.8 Grand Rapids West Catholic Wyoming/Grimm Relays.................................... 4/29/2006 2:36.6 Albion Bath Relays........................................................... 4/28/2006
1600 MEDLEY 3:38.1 Ann Arbor Pioneer East Lansing/Kiwanis Relays.............................. 5/ 6/2006 3:40.77 Flint Central Dayton/Roosevelt Memorial................................ 5/ 5/2006 3:41.19 Milford Dayton/Roosevelt Memorial................................ 5/ 5/2006 3:41.2 Grand Blanc Ypsilanti/April Showers....................................... 4/22/2006 3:41.80 Detroit Mumford Dayton/Roosevelt Memorial................................ 5/ 5/2006
2000 MEDLEY 4:41.5 Rockford Wyoming/Grimm Relays.................................... 4/29/2006 4:52.0 Zeeland West Wyoming/Grimm Relays.................................... 4/29/2006
2400 MEDLEY 5:58.5 Fenton Flint/Cavalier Classic............................................ 5/ 6/2006 6:03.3 Forest Hills Northern Grand Rapids/Public Schools Inv..................... 4/15/2006 6:03.8 Albion Bath Relays........................................................... 4/28/2006 6:06.3 Holland West Ottawa Grand Rapids/Public Schools Inv..................... 4/15/2006
3000m MEDLEY 7:59.52 Detroit Mumford Mansfield/Mansfield Relays.............................. 4/14/2006
DISTANCE MEDLEY 10:35.07 Milford Greensboro/Nike Outdoor Ch............................ 6/17/2006 10:37.62 Temperance Bedford Dayton/Roosevelt Memorial................................ 5/ 5/2006 10:45.7 Coldwater Hastings Relays................................................... 4/15/2006 10:46.89 Pinckney Greensboro/Nike Outdoor Ch............................ 6/17/2006 10:50.6 Wyoming Lee Godwin Heights/Wolverine Relays................... 4/29/2006 10:51.8 Ann Arbor Pioneer East Lansing/Kiwanis Relays.............................. 5/ 6/2006 10:54.4 Fremont Wyoming/Grimm Relays.................................... 4/29/2006 10:59.5 Flint Powers Catholic Flint/Cavalier Classic............................................ 5/ 6/2006 11:04.0 Rockford Wyoming/Grimm Relays.................................... 4/29/2006 11:08.1 Chelsea Hastings Relays................................................... 4/15/2006 11:11.9 Grand Haven Hastings Relays................................................... 4/15/2006
|
|
|
|