| |
Michtrack - The original Internet home for Michigan high school track & field |
Not a pretty website. But it's free. * Sign up for the Michigan Track & Field email list! * Like us on facebook!
|
Michigan High School Boys Outdoor 2002 Lists - Part 2 Featuring the best performers and performances from the Michigan outdoor season. This list shows performances from ALL meets.
HIGH JUMP 6-11 Adam Kring (Port Huron Northern)12 Port Huron/dual............................................. 4/16/2002 6-11 Brian Sherwood (Fowlerville)12 Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 6-10.5 Sherwood Lansing/Honor Roll Meet............................ 5/29/2002 6-9.25 Sherwood Williamston/Inv.............................................. 5/11/2002 6-9 Kring Holly/D1 Regional........................................ 5/17/2002 6-8 Ryan Dixon (Swan Valley)12 Saginaw County/Korf................................... 5/27/2002 -- 6-7 Eltaro Hooper (Ypsilanti Lincoln)10 Ann Arbor/SEC Red..................................... 5/22/2002 6-7 Okai Addy (East Grand Rapids)12 Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 6-7 Andy Hayton (Sand Creek)12 Springfield/Midwest Meet........................... 6/15/2002 6-6 Rodney Ellison (Pontiac Northern)12 Waterford/Ashley Relays.............................. 5/ 4/2002 6-6 Brock Bower (Bark-River Harris)11 Rapid River/UPD3 Regional....................... 5/16/2002 6-6 Brad Miller (Lake Orion)12 Clarkston/OAA Div 1.................................... 5/21/2002 6-6 Tyler Skea (Glen Lake)12 Traverse City/Honor Roll Meet................... 5/28/2002 6-6 Charles Carroll (Ferndale)12 Knoxville/AAU Junior Olympics.................. 8/ 7/2002 6-5.5 Scott Rant (Whitehall)12 North Muskegon/West Mich Conf.............. 5/21/2002 6-5 Deven Grevious (Battle Creek Central)12 Kalamazoo/Lukens Inv................................ 4/26/2002 6-5 Nate Ashcraft (Harrison)12 Clare/D3 Regional........................................ 5/18/2002 6-5 Robert Charles (White Cloud) Clare/D3 Regional........................................ 5/18/2002 6-5 Blain Smith (Laingsburg)11 Laingsburg/CMAC........................................ 5/23/2002 6-5 Blake Smith (Detroit Mackenzie)10 Detroit/PSL..................................................... 5/23/2002 6-5 Mike Stowe (Holt)11 Lansing/Honor Roll Meet............................ 5/29/2002 6-5 Collins Strickland (Benzie Central)12 Traverse City/Honor Roll Meet................... 5/28/2002 6-5 Jason Bowman (Gaylord)11 Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 6-5 Chris Faison (Bloomfield Hills Lahser)9 Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 6-5 Andrew Denker (Warren Fitzgerald)11 Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 6-5 Tyler Sherman (Charlotte)12 Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 6-5 James Shelly (Mt Clemens)12 Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 6-4 Jason DeBruin (Northview)11 Grand Rapids/dual....................................... 4/18/2002 6-4 Ryan Kersten (Yale)12 Saginaw/SVSU Inv....................................... 4/19/2002 6-4 Tom Quinn (Bay City Central) Auburn/Bay City Western Inv....................... 5/ 4/2002 6-4 Ben Troost (Hamilton)12 Wyoming/OK Blue........................................ 5/10/2002 6-4 Robert Fulton (Caro)12 Saginaw/D2 Regional.................................. 5/18/2002 6-4 Brandon Edmond (Adrian)12 Ann Arbor/SEC Red..................................... 5/22/2002 6-4 Keith Kelley (Rochester Adams)12 Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 6-4 Chris Radu (Traverse City Central)12 Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 6-4 Cordell Madden (Covert)12 Grand Rapids/D4 State................................. 6/ 1/2002
POLE VAULT 16-0 Brad Gebauer (Bad Axe)12 Bad Axe/Hatchett Inv.................................... 5/12/2002 15-11 Gebauer Bad Axe/Huron Meet of Champions......... 5/21/2002 15-6 Mark Langlois (Fruitport)12 Muskegon/Rocket Inv................................... 4/12/2002 15-5 Langlois Raleigh/adidas Outdoor.............................. 6/14/2002 15-4 David Jones (St Joseph)12 Benton Harbor/Rotary.................................. 5/29/2002 15-3 Langlois Muskegon/City Meet.................................... 5/10/2002 15-3 Langlois Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 15-0 Gebauer Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 15-0 Robert Perrin (Yale)11 Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 -- 14-9 Bryan Lancaster (Ann Arbor Huron)12 Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 14-8 Howard Whitefoot (Livonia Churchill)12 Farmington/Western Lakes........................ 5/21/2002 14-7 John Strein (Corunna)11 Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 14-6 Marco Boni (Grand Blanc-ITALY)12 Mansfield/Relays.......................................... 4/19/2002 14-6 Grant Bowen (Plainwell)11 Otsego/dual..................................................... 5/ 7/2002 14-3 John McCarthy (Port Huron Northern)12 Holly/D1 Regional........................................ 5/17/2002 14-3 Scott Levering (Forest Hills Central)11 Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 14-3 Kyle Kramer (Charlevoix)10 Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 14-0 Jason Koning (Grand Rapids South Christian) Grand Rapids/Relays................................... 4/13/2002 14-0 Seth Temple (Caledonia)12 Caledonia/dual............................................... 5/ 6/2002 14-0 Stephen Davis (Allegan) Three Rivers/Conference............................ 5/22/2002 14-0 Mike Hefty (Holt)12 Lansing/Honor Roll Meet............................ 5/29/2002 14-0 Cory Henneman (Clarkston)12 Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 14-0 John Rejc (Warren Mott)12 Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 14-0 Mike Houseman (Kent City)10 Canton/USATF State JO.............................. 6/29/2002 14-0 Kevin Peterman (unat) Canton/USATF State JO.............................. 6/29/2002 13-10 Ben Petipren (Brown City)12 Peck/D4 Regional......................................... 5/17/2002 13-9 Tim Fay (Ludington)10 Ludington/dual.............................................. 4/30/2002 13-8 Joe Hasler (Tawas)11 Whittemore Inv............................................... 5/ 6/2002 13-7 Ben Pooley (Utica)11 Warren/D1 Regional.................................... 5/17/2002 13-7 Casey Hoffman (Three Rivers)12 Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 13-7 Paul Mendryga (Otisville LakeVille)12 Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 13-7 Jason Erb (Delton-Kellogg)11 Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 13-6 Stephen Richard (Midland) Midland/dual.................................................. 4/11/2002 13-6 Zach Stornant (Adrian)12 Adrian/dual.................................................... 4/16/2002 13-6 Seth Nielsen (East Kentwood)12 Muskegon/dual............................................. 4/18/2002 13-6 Sun Pen (Holland)12 Grand Haven/dual........................................ 4/30/2002 13-6 Brad Slocum (Williamston)11 Woodhaven/Warrior Classic........................ 5/ 4/2002 13-6 Ryan LaChappelle (Swartz Creek)11 Holly/D1 Regional........................................ 5/17/2002 13-6 Benny Lopez (Grand Ledge)10 Greenville/D1 Regional............................... 5/18/2002 13-6 Mike Wiginton (Napoleon)12 D3 Regional................................................... 5/18/2002 13-6 Scott Rant (Whitehall) Muskegon/West Michigan Inv.................... 5/23/2002 13-6 Brian Bizeau (Gladstone) Gladstone/Great Northern........................... 5/23/2002 13-6 Neil Maxwell (Lapeer East) Holly/Metro League...................................... 5/22/2002 13-6 Brandon Vince (Howell)12 Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002
LONG JUMP 23-3.5 Evan Walker (Belleville)11 Belleville/dual................................................. 5/ 9/2002 23-2 Justin Hoskins (Grand Rapids Creston)10 Grand Rapids/dual....................................... 4/25/2002 23-2 David Davis (Saginaw Hill)11 Midland/Saginaw Valley League.............. 5/23/2002 23-1.25 Jeff Allen (Birmingham Rice)12 Dearborn/dual............................................... 4/23/2002 23-0.75 Hoskins Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 23-0 Michael Bailey (Lansing Waverly)12 Charlotte/Eaton County Inv.......................... 5/ 4/2002 23-0 Bailey Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 -- 22-9.5 Morgan Trent (Orchard Lake St Marys)10 Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 22-5.5 Jason Stewart (Suttons Bay)11 Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 22-5.25 Chris Bolden (Flint Powers)10 Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 22-4.5 Zach Douglass (Fowlerville)12 Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 22-4.25 Felix Felder (Detroit Cass Tech)11 Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 22-2 Keegan Farrell (Jackson Lumen Christi)12 Eaton Rapids/dual........................................ 4/10/2002 22-2 Matt Haney (Niles Brandywine)12 Springfield/Midwest Meet........................... 6/15/2002 22-1.5 Andrew Leis (Clare)12 Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 22-1.25 Kyle Gordon (Walled Lake Western)12 Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 22-1 Reed (Jenison) Muskegon/dual............................................. 4/30/2002 22-0.5 Vincent Mayfield (East Kentwood)12 Grand Rapids/John Bos.............................. 5/23/2002 22-0 Tom Grant (Detroit Catholic Central)12 Ann Arbor/quad............................................. 4/13/2002 21-11.75 Damea Carter (unat) Dayton/USATF Regional JO....................... 7/14/2002 21-11.5 Marc Langlois (Fruitport)12 Muskegon/City Meet.................................... 5/10/2002 21-10 Kyle Shaw (Three Rivers)12 Three Rivers/Wolverine............................... 5/22/2002 21-9.5 Justin Gardner (Kalamazoo Central)11 Grand Rapids/D1 Regional......................... 5/17/2002 21-8.5 Preston Garris (Muskegon Mona Shores) Grandville/dual.............................................. 4/23/2002 21-8.5 Rod Riley (Muskegon Mona Shores) Holland/West Ottawa Relays....................... 5/ 4/2002 21-8.5 Michael Bennett (Bay City Central) Midland/Saginaw Valley............................. 5/22/2002 21-8 Joseph Pyle (Battle Creek Central) Battle Creek/All-City..................................... 5/27/2002 21-8 Michael Peck (Fenton)10 Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002
TRIPLE JUMP 41-9.5 Lorenzo Williams (Detroit Mumford) Mansfield/Relays.......................................... 4/19/2002 41-8.25 Williams Dayton/Roosevelt Memorial........................ 5/ 3/2002 39-3.5 Corey McIntosh (Detroit Mumford)12 Dayton/Roosevelt Memorial........................ 5/ 3/2002 36-11 Alex Davidson (unat) Canton/USATF State JO.............................. 6/29/2002 36-10.25 McIntosh Canton/USATF State JO.............................. 6/29/2002 36-4.75 Michael Peck (Fenton)10 Canton/USATF State JO.............................. 6/29/2002 35-11.25 Ramino Ferguson (Detroit Mumford) Canton/USATF State JO.............................. 6/29/2002
SHOT PUT 60-6.5 Joe Tripodi (Chelsea)12 Springfield/Midwest Meet........................... 6/15/2002 59-4.25 Tripodi Ypsilanti/SEC White..................................... 5/22/2002 58-10.5 Tripodi Ypsilanti/dual................................................. 4/30/2002 58-7.5 Paul Sarantos (Portage Northern)12 Springfield/Midwest Meet........................... 6/15/2002 58-7 Duane Buchanan (Three Rivers)12 Delton/D2 Regional...................................... 5/17/2002 58-6.5 Sarantos Portage/SMAC.............................................. 5/22/2002 58-5.75 Joe
Brooks (Kingsley)12 Comstock
Park/D3 State.............................. 6/
1/2002 58-3 Matt Pinter (Big Rapids)12 Big Rapids/Pioneer Champs...................... 5/24/2002 58-1 Sarantos Portage/GK Meet.......................................... 5/27/2002 -- 57-3 Tom Berishaj (Sterling Heights Stevenson)12 Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 57-2 Matt Jennings (Cadillac)11 McBain/tri....................................................... 4/11/2002 55-6.5 Nick Natale (Saginaw Heritage) Traverse City/D1 Regional.......................... 5/17/2002 55-4.5 Luke Mullins (Grand Ledge)12 Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 55-0.75 Robert Black (Sterling Heights)12 Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 54-11 Reynard McDaniel (Taylor Kennedy)12 Grosse Ile/News-Herald.............................. 5/11/2002 54-10.75 Brad Hoffman (Holland Christian)12 Ann Arbor/Last Chance............................... 5/11/2002 54-7.75 Joe Cox (Flint Carman-Ainsworth)12 Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 54-7.25 Dilyn Gerber (Camden-Frontier)11 SCAA Champs.............................................. 5/22/2002 54-7 Aaron Kaufman (Battle Creek Lakeview)12 Harper Creek/D2 Regional......................... 5/18/2002 54-7 Dan Bazuin (McBain)12 Cadillac/News Inv......................................... 5/27/2002 54-4 Lamar Woodley (Saginaw)11 Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 54-3.5 Anson Clawson (Hopkins)11 Comstock Park/D3 Regional...................... 5/17/2002 53-9.75 Paul Aschmetat (Howell) Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 53-8 George Belitsos (Oxford)12 Holly/D1 Regional........................................ 5/17/2002 53-5 Jason Robert (Troy Athens)12 West Bloomfield/OAA II............................... 5/21/2002 53-3.5 Brad Sutter (Gladstone)12 Gladstone/dual............................................... 5/ 7/2002 52-10 Tom Ainsworth (Wayland)12 Sparta/dual...................................................... 5/ 2/2002
DISCUS 187-8 Paul Sarantos (Portage Northern)12 Springfield/Midwest Meet........................... 6/15/2002 183-7 Joe Tripodi (Chelsea)12 Chelsea/dual.................................................. 4/ 9/2002 183-5 Joe Hover (Stevensville Lakeshore)11 Dowagiac/dual.............................................. 4/11/2002 180-7 Hover Allegan/Inv..................................................... 5/10/2002 180-7 Sarantos Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 180-6 Hover Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 178-11 Hover Portage/SMAC.............................................. 5/22/2002 178-10 Tripodi Chelsea/dual.................................................. 5/ 7/2002 176-8 Hover D1 Regional................................................... 5/17/2002 -- 173-9 Matt Pinter (Big Rapids)12 Remus/WWAC East....................................... 5/ 7/2002 170-9 Adam Eno (Cheboygan)12 Alpena/Big North.......................................... 5/23/2002 168-10 John Botts (Grand Rapids Christian)12 Grand Rapids/dual....................................... 4/23/2002 167-4 George Belitsos (Oxford)12 Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 166-6 Dan Reppuhn (Birch Run)11 Saginaw County/Korf................................... 5/27/2002 166-1 Tom Ainsworth (Wayland)12 Grand Rapids/D2 Regional......................... 5/17/2002 165-5 Trevor Schultz (Harper Creek)11 Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 165-0 Robert Black (Sterling Heights)12 Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 164-10 Bob Jonaitas (Grand Rapids Union) Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 164-9 Joe Cox (Flint Carman-Ainsworth)12 Flint/CA Inv..................................................... 5/10/2002 164-8 Bob Cain (Morley-Stanwood)12 Morley/WWAC Central.................................. 5/ 7/2002 164-7 Pat Sharrow (Monroe)11 Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 164-5 Jerald Sawyer (Sault Ste Marie)12 Escanaba/UPD1 Regional.......................... 5/16/2002 161-8 Okezie Aquwa (Okemos) Greenville/D1 Regional............................... 5/18/2002 161-2 Bob Horton (Charlotte)12 Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 161-1 Kevin Teeple (Durand)12 Durand/dual................................................... 4/17/2002 160-7 Greg Oliver (Webberville)12 Lansing/Honor Roll Meet............................ 5/29/2002 160-3 Mark Down (Fenton)12 Flint/CA Inv..................................................... 5/10/2002 159-0 James Rude (Laingsburg)12 Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 158-9 Dan Bazuin (McBain)12 Cadillac/News Inv......................................... 5/27/2002 157-10 Mike McFadden (Saginaw Heritage) Traverse City/D1 Regional.......................... 5/17/2002 157-4 Dan St Clair (Novi)12 Howell/dual.................................................... 5/14/2002 157-4 Matt Shilito (East Kentwood)11 Grand Rapids/John Bos.............................. 5/23/2002 156-0 Mike Blough (Birmingham Rice)12 Birmingham/Relays....................................... 5/ 4/2002 155-2 Josh Meckes (Saginaw Valley Lutheran)11 Unionville/Inv................................................. 4/12/2002 155-2 Matt Clark (Flint Carman-Ainsworth)12 Big 9 Final...................................................... 5/23/2002 154-11 Brad Hoffman (Holland Christian)12 Grand Rapids/John Bos.............................. 5/23/2002 154-8 Matt Jennings (Cadillac)11 Alpena/Big North.......................................... 5/23/2002 154-6 Mark Denning (Lansing Sexton)12 Capital Area................................................... 5/23/2002 (154-0)
JAVELIN 152-7 John Botts (Grand Rapids Christian)12 Dayton/USATF Regional JO....................... 7/14/2002 149-0 Botts Omaha/USATF Junior Olympics............... 7/27/2002 141-4 Botts Canton/USATF State JO.............................. 6/29/2002 139-0 Brian Jackson (Lansing Sexton) Knoxville/USATF Junior Olympics (dec)... 8/ 4/2002 136-0 Clifford Fauser (unat) Canton/USATF State JO.............................. 6/29/2002 131-5 Matt Shillito (East Kentwood)12 Dayton/USATF Regional JO....................... 7/14/2002 119-4 Mike Stowe (Holt)11 Knoxville/USATF Junior Olympics (dec)... 8/ 4/2002 112-6 Jacob Zomberg (unat) Dayton/USATF Regional JO....................... 7/14/2002 107-10 Branden Long (unat) Canton/USATF State JO.............................. 6/29/2002
DECATHLON High School Implements: 5407 Mike Stowe (Holt)11 Knoxville/USATF Junior Olympics.............. 8/ 4/2002 (13.14 [-0.4], 18-3.75 [-1.1], 31-3.75, 6-3.5, 54.93, 16.25 [-1.2], 90-0, 10-10, 119-4, 4:30.97) 5353 Brian Jackson (Lansing Sexton) Knoxville/USATF Junior Olympics.............. 8/ 4/2002 (11.93 [-0.4], 18-5.75 [-1.1], 38-4.75, 5-7.75, 50.60, 16.55 [-1.2], 86-4, NH, 139-0, 4:31.89) 5291 Matt Shillito (East Kentwood)12 Dayton/USATF Regional JO....................... 7/14/2002
4 x 100-METER RELAY 42.32 Detroit Cass Tech Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 42.56 Detroit Cass Tech Dayton/Roosevelt Memorial........................ 5/ 3/2002 42.86 Pontiac Northern Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 42.95 Bay City Central Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 42.98 Lansing Waverly Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 -- 43.06 Holland West Ottawa Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 43.14 Detroit Mumford Dayton/Roosevelt Memorial........................ 5/ 3/2002 43.14 Rockford Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 43.27 Milford Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 43.34 Fowlerville Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 43.36 East Kentwood Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 43.42 Farmington Hills Harrison Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 43.53 Belleville Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 43.56 Detroit Cooley Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 43.59 Adrian Ypsilanti/MITCA Team I............................... 5/25/2002 43.66 Flint Powers Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 43.67 Romulus Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 43.67 Chelsea Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 43.69 Howell Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 43.72 Detroit Country Day Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 43.79 Benton Harbor Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 43.84 Grosse Ile Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 43.87 Saginaw Heritage Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 43.90 Detroit King Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 43.90 Berkley Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 43.95 Saginaw Swan Valley Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 44.00 Flint Carman-Ainsworth Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 44.06 Detroit King Dayton/Roosevelt Memorial........................ 5/ 3/2002 44.22 Grandville Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 44.23 Warren Mott Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 44.25 Constantine Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 44.30 Albion Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 44.35 Ravenna Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 44.48 Beaverton Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 44.49 Adrian Lenawee Christian Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 44.50 Dearborn Edsel Ford Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 44.55 Redford Borgess Grand Rapids/D4 State................................. 6/ 1/2002 44.57 Kent City Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 44.60 Port Huron Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 44.64 Jackson Jackson/JDs Inv............................................ 4/26/2002 44.77 Flint Northern Jackson/JDs Inv............................................ 4/26/2002 44.80 Kalamazoo Central Jackson/JDs Inv............................................ 4/26/2002 44.83 Fulton-Middleton Grand Rapids/D4 State................................. 6/ 1/2002 44.83 Camden-Frontier Grand Rapids/D4 State................................. 6/ 1/2002 44.99 Ann Arbor Huron Ypsilanti/MITCA Team I............................... 5/25/2002 45.25 Midland Dow Auburn/Bay City Western Inv....................... 5/ 4/2002 45.25 Eau Claire Grand Rapids/D4 State................................. 6/ 1/2002 Hand-timed: 42.0 Detroit Cass Tech Detroit/PSL..................................................... 5/23/2002 42.1 Detroit Cass Tech Detroit/Operation Friendship...................... 5/29/2002 42.5 Detroit U-D Jesuit Detroit/Operation Friendship...................... 5/29/2002 42.6 Detroit King Detroit/PSL..................................................... 5/23/2002 42.7 Detroit U-D Jesuit Waterford/Ashley Relays.............................. 5/ 4/2002 42.9 Lansing Waverly Holt/Relays..................................................... 4/11/2002 42.9 Bay City Central Midland/Saginaw Valley............................. 5/22/2002 42.9 Pontiac Northern Lake Orion/Oakland County....................... 5/24/2002 -- 43.0 Holland West Ottawa Grand Rapids/John Bos.............................. 5/23/2002 43.0 Southfield Lake Orion/Oakland County....................... 5/24/2002 43.1 Lansing Sexton Lansing/Honor Roll Meet............................ 5/29/2002 43.2 Fowlerville Lansing/Honor Roll Meet............................ 5/29/2002 43.2 Haslett Lansing/Honor Roll Meet............................ 5/29/2002 43.3 Forest Hills Central Grand Rapids/John Bos.............................. 5/23/2002 43.3 Grand Ledge Lansing/Honor Roll Meet............................ 5/29/2002 43.4 Rockford Grand Rapids/John Bos.............................. 5/23/2002 43.4 East Lansing Lansing/Honor Roll Meet............................ 5/29/2002 43.4 Detroit Mumford Detroit/PSL..................................................... 5/23/2002 43.4 Detroit Cooley Detroit/PSL..................................................... 5/23/2002 43.4 Grand Rapids Creston Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 43.4 Adrian Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 43.5 Redford Borgess Livonia/Observer Relays.............................. 5/ 4/2002 43.5 Howell Lansing/Honor Roll Meet............................ 5/29/2002 43.6 Walled Lake Western Waterford/Ashley Relays.............................. 5/ 4/2002 43.6 East Kentwood Grand Rapids/Invitational............................ 4/13/2002 43.6 Flint Powers Flint/Badar Classic....................................... 5/28/2002 43.7 Saginaw Heritage East Lansing/Kiwanis Relays...................... 5/ 4/2002 43.8 Grandville Lowell Inv........................................................ 5/ 4/2002 43.9 Farmington Hills Harrison West Bloomfield/Inv..................................... 4/27/2002 43.9 Romulus Romulus/Mega White.................................. 5/23/2002 (43.9)
4 x 200-METER RELAY 1:27.0 Detroit Mumford Detroit/PSL..................................................... 5/23/2002 1:27.1 Detroit Cass Tech Detroit/PSL..................................................... 5/23/2002 1:27.32 Detroit Mumford Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 1:27.66 Detroit Cass Tech Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 -- 1:27.9 Flint Central Holly/D1 Regional........................................ 5/17/2002 1:28.0 Lansing Waverly Lansing/Honor Roll Meet............................ 5/29/2002 1:28.3 Lansing Sexton Lansing/Honor Roll Meet............................ 5/29/2002 1:28.5 Farmington Hills Harrison Livonia/Observerland Relays...................... 5/ 4/2002 1:28.6 Southfield Lake Orion/Oakland County....................... 5/24/2002 1:28.7 Detroit Cooley Detroit/PSL..................................................... 5/23/2002 1:28.7 Detroit King Detroit/PSL..................................................... 5/23/2002 1:28.94 Detroit U-D Jesuit Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 1:28.9 East Lansing Lansing/Honor Roll Meet............................ 5/29/2002 1:29.45 Pinckney Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 1:29.50 Pontiac Northern Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 1:29.52 Bay City Central Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 1:29.77 Walled Lake Western Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 1:29.8 Birmingham Rice Catholic League........................................... 5/21/2002 1:29.98 Redford Borgess Grand Rapids/D4 State................................. 6/ 1/2002 1:29.9 Grandville Grand Rapids/D1 Regional......................... 5/17/2002 1:30.0 Flint Carman-Ainsworth Holly/D1 Regional........................................ 5/17/2002 1:30.0 Detroit Benedictine Detroit/Catholic League.............................. 5/21/2002 1:30.1 Port Huron Holly/D1 Regional........................................ 5/17/2002 1:30.1 Detroit King D1 Regional................................................... 5/18/2002 1:30.1 Holland West Ottawa Grand Rapids/John Bos.............................. 5/23/2002 1:30.30 Adrian Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 1:30.4 Three Rivers Three Rivers/Inv............................................. 5/ 4/2002 1:30.5 Flint Northern Holly/D1 Regional........................................ 5/17/2002 1:30.5 Detroit Mackenzie Detroit/PSL..................................................... 5/23/2002 1:30.78 Detroit Country Day Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 1:30.7 Haslett Lansing/Honor Roll Meet............................ 5/29/2002
4 x 400-METER RELAY 3:12.53 Detroit Mumford Omaha/USATF Junior Olympics............... 7/28/2002 3:14.28 Detroit Mumford Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 3:14.75 Detroit Mumford Raleigh/adidas Outdoor.............................. 6/15/2002 3:16.23 Detroit Mumford Dayton/Roosevelt Memorial........................ 5/ 3/2002 3:16.75 Detroit Mumford Omaha/USATF Junior Olympics (h)......... 7/25/2002 3:17.3 Detroit Mumford Detroit/Operation Friendship...................... 5/29/2002 3:17.4 Detroit Mumford Detroit/PSL..................................................... 5/23/2002 3:17.74 Detroit Mumford Indianapolis/Midwest Prep Inv................... 4/13/2002 3:18.67 Lansing Sexton Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 3:19.0 Lansing Sexton Lansing/Honor Roll Meet............................ 5/29/2002 3:19.83 Brighton Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 3:19.9 Detroit Mumford West Bloomfield/Inv..................................... 4/27/2002 3:19.9 Detroit Mumford Warren/D1 Regional.................................... 5/17/2002 -- 3:20.6 Detroit Benedictine Detroit/Operation Friendship...................... 5/29/2002 3:20.9 Jackson Lumen Christi Adrian/Tory Clark........................................... 5/ 4/2002 3:21.03 Farmington Hills Harrison Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 3:21.6 East Lansing Lansing/Honor Roll Meet............................ 5/29/2002 3:22.45 Hamilton Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 3:22.4 Grand Ledge Lansing/Honor Roll Meet............................ 5/29/2002 3:22.63 Bay City Western Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 3:22.6 Grandville Wyoming/Champions.................................. 5/20/2002 3:22.88 Walled Lake Western Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 3:23.9 Pinckney Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 3:24.0 Portage Northern Grand Rapids/D1 Regional......................... 5/17/2002 3:24.44 Fenton Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 3:24.6 Holt Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 3:24.8 Wayland D2 Regional................................................... 5/18/2002 3:25.0 Hudsonville Grand Rapids/John Bos.............................. 5/23/2002 3:25.15 Ann Arbor Pioneer Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 3:25.50 Flint Kearsley Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 3:25.6 Muskegon Mona Shores Holland/West Ottawa Relays....................... 5/ 4/2002 3:25.7 Flint Central Flint/Badar Classic....................................... 5/28/2002 3:25.96 Dearborn Divine Child Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 3:25.9 Detroit King Detroit/PSL..................................................... 5/23/2002 3:26.14 Birmingham Seaholm Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 3:26.16 Detroit Denby Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 3:26.25 Edwardsburg Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 3:26.2 Detroit Cass Tech Detroit/PSL..................................................... 5/23/2002 3:26.51 Royal Oak Kimball Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 3:26.5 Forest Hills Northern Greenville/D1 Regional............................... 5/18/2002 3:26.65 Grant Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 3:26.78 Yale Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 3:26.8 Portage Northern Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 3:26.8 Auburn Hills Avondale Algonac/D2 Regional................................... 5/17/2002 (3:26.9)
4 x 800-METER RELAY 7:43.46 Detroit Mumford Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 7:45.05 Muskegon Mona Shores Raleigh/adidas Outdoor.............................. 6/14/2002 7:46.34 Detroit Mumford Raleigh/adidas Outdoor.............................. 6/14/2002 7:49.95 Muskegon Mona Shores Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 7:53.07 Macomb Dakota Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 7:53.58 Detroit Mumford Dayton/Roosevelt Memorial........................ 5/ 3/2002 7:53.67 Lake Orion Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 7:54.0 Detroit Mumford Detroit/Operation Friendship...................... 5/29/2002 7:54.41 Milford Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 7:56.26 Detroit Mumford Omaha/USATF Junior Olympics................ 7/xx/2002 7:56.43 Saline Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 -- 7:57.83 Livonia Churchill Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 7:57.99 Howell Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 7:58.7 Traverse City West Traverse City/D1 Regional.......................... 5/17/2002 7:58.9 Traverse City Central Traverse City/D1 Regional.......................... 5/17/2002 8:00.0 Lansing Sexton Lansing/Honor Roll Meet............................ 5/29/2002 8:00.13 Holland Christian Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 8:00.1 Haslett Lansing/Honor Roll Meet............................ 5/29/2002 8:00.2 Grand Ledge Lansing/Honor Roll Meet............................ 5/29/2002 8:00.32 Grandville Ypsilanti/MITCA Team I............................... 5/25/2002 8:00.60 East Lansing Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 8:00.9 Brighton Milford/D1 Regional..................................... 5/17/2002 8:01.1 Muskegon Mona Shores Muskegon/City Meet.................................... 5/10/2002 8:01.26 Ludington Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 8:02.3 Birmingham Seaholm West Bloomfield/OAA II............................... 5/21/2002 8:03.6 Grand Rapids Union Grand Rapids/dual....................................... 4/18/2002 8:03.70 Charlotte Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 8:04.3 Lawton Benton Harbor/Rotary.................................. 5/29/2002 8:04.64 Grand Blanc Jackson/JDs Inv............................................ 4/26/2002 8:05.33 Williamston Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 8:06.0 Livonia Stevenson Farmington/Western Lakes........................ 5/23/2002 8:06.16 Battle Creek Pennfield Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 8:06.17 Goodrich Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 8:06.32 Auburn Hills Avondale Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 8:06.35 Charlevoix Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 8:06.57 Benzie Central Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 8:06.59 West Bloomfield Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 8:06.9 Monroe Ann Arbor/D1 Regional............................... 5/17/2002 8:07.42 Linden Grand Rapids/D2 State................................. 6/ 1/2002 8:07.78 Hopkins Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 8:07.9 Hudsonville Grand Rapids/D1 Regional......................... 5/17/2002 8:08.1 Northville D1 Regional................................................... 5/18/2002 8:08.3 Saline Ann Arbor/D1 Regional............................... 5/17/2002 8:08.43 Unionville-Sebewaing Comstock Park/D3 State.............................. 6/ 1/2002 8:08.76 Detroit Benedictine Grand Rapids/D4 State................................. 6/ 1/2002 8:08.95 Portage Northern Jackson/JDs Inv............................................ 4/26/2002 8:09.20 Saginaw Heritage Rockford/D1 State.......................................... 6/ 1/2002 8:09.5 Walled Lake Western Milford/D1 Regional..................................... 5/17/2002 8:09.73 Lawton Grand Rapids/D4 State................................. 6/ 1/2002 8:09.83 Stevensville Lakeshore Corunna/MITCA Team D2.......................... 5/25/2002 8:09.8 St Joseph Allegan/Inv..................................................... 5/10/2002 8:09.9 Plymouth Salem Jackson/Last Chance.................................. 5/11/2002 8:09.9 Coopersville Grand Rapids/John Bos.............................. 5/23/2002 (8:09.9)
4 x 1600-METER RELAY 18:10.7 Lake Orion Troy/Athens Relays...................................... 5/11/2002 18:15.4 Detroit Catholic Central Livonia/Observerland Relays...................... 5/ 4/2002 18:26.54 Grand Blanc Mansfield/Relays.......................................... 4/19/2002 18:26.7 Walled Lake Western Waterford/Ashley Relays.............................. 5/ 4/2002 18:27.2 Livonia Churchill Livonia/Observerland Relays...................... 5/ 4/2002 18:33.9 Livonia Stevenson Livonia/Observerland Relays...................... 5/ 4/2002 18:41.1 Milford Waterford/Ashley Relays.............................. 5/ 4/2002 18:41.3 Wyoming Park Wyoming Park/Grimm Relays.................... 4/27/2002 18:46.0 Grand Ledge Hastings Relays............................................ 4/20/2002 18:49.47 Big Rapids Mansfield/Relays.......................................... 4/19/2002 18:49.9 Northville Livonia/Observerland Relays...................... 5/ 4/2002 18:50.9 Rockford Wyoming Park/Grimm Relays.................... 4/27/2002 18:54.4 Dearborn Edsel Ford Birmingham/Rice Relays.............................. 5/ 4/2002
800 SPRINT MEDLEY 1:34.6 Muskegon Mona Shores Holland/West Ottawa Relays....................... 5/ 4/2002 1:35.01 Detroit King Dayton/Roosevelt Memorial........................ 5/ 3/2002 1:35.4 Benton Harbor Kalamazoo/Central Inv................................. 5/ 4/2002 1:35.9 Adrian Ypsilanti/April Showers................................ 4/13/2002 1:36.0 Kalamazoo Central Kalamazoo/Central Inv................................. 5/ 4/2002 1:36.7 Battle Creek Central Kalamazoo/Central Inv................................. 5/ 4/2002 1:37.0 Grandville Battle Creek/Relays...................................... 4/26/2002 1:37.1 Grand
Haven Holland/West
Ottawa Relays....................... 5/
4/2002 1:37.4 East Kentwood Holland/West Ottawa Relays....................... 5/ 4/2002
1200 SPRINT MEDLEY 2:27.1 Farmington Hills Harrison Livonia/Observerland Relays...................... 5/ 4/2002 2:29.7 Birmingham Rice Birmingham/Rice Relays.............................. 5/ 4/2002 2:30.1 Walled Lake Western Waterford/Ashley Relays.............................. 5/ 4/2002 2:30.3 Detroit U-D- Jesuit Waterford/Ashley Relays.............................. 5/ 4/2002 2:30.5 Milford Waterford/Ashley Relays.............................. 5/ 4/2002 2:30.9 Wayland Wyoming Park/Grimm Relays.................... 4/27/2002 2:32.1 Grand Rapids Forest Hills Northern Caledonia/Relays......................................... 4/27/2002 2:33.7 Middleville Godwin Heights/Wolverine......................... 4/13/2002 2:34.9 Livonia Stevenson Livonia/Observerland Relays...................... 5/ 4/2002 2:35.6 Plymouth Salem Livonia/Observerland Relays...................... 5/ 4/2002
1600 SPRINT MEDLEY 3:23.26 Detroit Mumford Raleigh/adidas Outdoor.............................. 6/14/2002 3:30.40 Detroit Benedictine Raleigh/adidas Outdoor.............................. 6/14/2002 3:32.72 Detroit Benedictine Dayton/Roosevelt Memorial........................ 5/ 3/2002 3:33.5 Detroit Benedictine West Bloomfield/Inv..................................... 4/27/2002 3:34.7 Detroit Mumford West Bloomfield/Inv..................................... 4/27/2002 3:35.56 Detroit Mumford Dayton/Roosevelt Memorial........................ 5/ 3/2002 -- 3:38.74 Detroit Denby Dayton/Roosevelt Memorial........................ 5/ 3/2002 3:39.1 Farmington Hills Harrison Novi Relays.................................................... 4/13/2002 3:40.5 Lake Orion West Bloomfield/Inv..................................... 4/27/2002 3:40.5 Birmingham Seaholm Birmingham/Ambrose Relay...................... 5/28/2002 3:41.2 Wyoming Rogers Kent City/Eagle Relays................................. 4/ 6/2002 3:41.90 Flint Central Dayton/Roosevelt Memorial........................ 5/ 3/2002 3:42.2 Pinckney West Bloomfield/Inv..................................... 4/27/2002 3:43.2 Ann Arbor Pioneer West Bloomfield/Inv..................................... 4/27/2002 3:43.2 East Lansing Lansing/Kiwanis Relays............................... 5/ 4/2002
2000 MEDLEY 4:45.9 Rockford Wyoming Park/Grimm Relays.................... 4/27/2002 4:48.5 Wayland Hudsonville/Eagle Inv................................... 5/ 4/2002 4:50.2 Grand Rapids South Christian Wyoming Park/Grimm Relays.................... 4/27/2002
MIDDLE DISTANCE MEDLEY 5:48.3 Muskegon Mona Shores Grand Rapids/Relays................................... 4/13/2002 5:49.5 Caledonia Lowell Inv........................................................ 5/ 4/2002 5:53.1 Hartland Fenton/Lake Fenton Relays........................ 4/13/2002 5:53.3 Milford Waterford/Ashley Relays.............................. 5/ 4/2002 5:56.1 Walled Lake Western Waterford/Ashley Relays.............................. 5/ 4/2002 5:57.2 Cadillac Midland/Graves Relays............................... 5/10/2002 5:58.2 Birmingham Seaholm Bloomfield Hills/Lahser Relays................. 5/11/2002 6:01.3 Plymouth Canton Troy/Athens Relays...................................... 5/11/2002 6:01.8 East Kentwood Grand Rapids/Invitational............................ 4/13/2002 6:02.5 Flint Powers Flint/Runyan Classic...................................... 5/ 3/2002
3000 MEDLEY 8:03.29 Detroit Mumford Mansfield/Relays.......................................... 4/19/2002 8:13.33 Warren DeLaSalle Mansfield/Relays.......................................... 4/19/2002
DISTANCE MEDLEY 10:15.66 Grand Blanc Raleigh/adidas Outdoor.............................. 6/15/2002 10:39.6 Muskegon Mona Shores Holland/West Ottawa Relays....................... 5/ 4/2002 10:40.7 Milford Waterford/Ashley Relays.............................. 5/ 4/2002 10:43.52 Detroit Mumford Dayton/Roosevelt Memorial........................ 5/ 3/2002 10:47.4 Fremont Holland/West Ottawa Relays....................... 5/ 4/2002 10:47.8 Howell Flint/Runyan Classic...................................... 5/ 3/2002 10:49.8 St Joseph Kalamazoo/Central Inv................................. 5/ 4/2002 10:50.6 Jackson Kalamazoo/Central Inv................................. 5/ 4/2002 10:55.0 Big Rapids Fremont/Inv.................................................... 4/13/2002 10:56.2 Plymouth Salem Livonia/Observerland Relays...................... 5/ 4/2002 10:59.4 Livonia Stevenson Livonia/Observerland Relays...................... 5/ 4/2002 10:59.8 Caledonia Caledonia/Relays......................................... 4/27/2002
|
|
|
|